РАЗГОВОРИ ТРАЈАЛИ ВИШЕ ОД 8 САТИ - ВУЧИЋ СА НАРОДОМ О ЛИТИЈУМУ: Јасна питања председника РиоТинту - да ли гарантујете чистоћу наше воде

Новости онлајн

07. 09. 2024. у 14:48 >> 15:29

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић разговарао је са народом у Љубовији а разговори су трајали пуних осам сати.

РАЗГОВОРИ ТРАЈАЛИ ВИШЕ ОД 8 САТИ - ВУЧИЋ СА НАРОДОМ О ЛИТИЈУМУ: Јасна питања председника РиоТинту - да ли гарантујете чистоћу наше воде

ФОТО: Novosti

Грађани су се већ окупили у великом броју. Присутни су и главна заступница компаније Рио Тинто у Србији Маријанти Бабић, министар финансија Синиша Мали, као и министри Дубравка Ђедовић Хандановић, Ирена Вујовић и Златибор Лончар. Присутан је и главни директор Рио Тинта Јакоб Стаусхолм.

- Неће нам бити лак и једноставан дан. Овде су људи из Рио Тинта који ће одговарати и вама и нама, ми ћемо одговарати и вама и њима - казао је Вучић.

Председник је замолио људе да се држе теме литијума и потенцијалог рудника Јадар. Каже да је видео огромну забринутост људи у Подрињу.

- Говорим о обичним људима који су изузетно забринути због могућноси отварања рудника. Људи се, пре свега, плаше за своје воде, за Јадар и Дрину, плаше се за депонију и каква ће фолија да буде, плаше се за утицај сумпорне киселине, плаше се за много тога... Код значајног дела људи постоји страх. Наравно да постоје неоправдани страх, али постоје и оправдани страхови - рекао је Вучић.

Јакоб Стаусхолм се обратио грађанима.

- Ја сам извршни директор Рио Тинто групе, где сам запослен у последњих шест година. Долазим из Данске. Син сам инжињера и просветне раднице. Имам 56 година. Супруга и ја смо поносни родитељи троје деце - казао је он.

Рекао је да жели најбоље за своју и другу децу, пре свега жели да буду здрави и безбедни.

- Верујем да сви присутни родитељи овде осећају исто - казао је он.

Каже да Рио Тинто има 57.000 запослених, од који су већина такође родитељи.

- Радимо у 35 земаља и веома смо поносни на то што радимо. Веома озбиљно схватамо квалитет нашег рада. Бавимо се рударством 151 годину. Запошљавамо најбоље стручњаке на свету. На тржишту смо препознати као глобални лидер. Као компанији која тргује на берзи, наша репутација и зарада су подједнако важне - рекао је Стаусхолм.

Истиче да и та компанија учи и на грешкама, како би увек била што боља.

- Рударство је веома озбиљна индустрија - рекао је он.

Каже да је Рио Тинту безбедност на првом месту, али да разуме да та компанија још нема поверење неких грађана у Србији и да ће данас дати шест обећања.

- Прво, лично ћу водити рачуна и позивати на одговорност сваког менаџера, запосленог или извођача на пројекту Јадар. Друго се односи на то да ће хиљаде запослених компаније Рио Тинто живети у Лозници, јести локалну храну, пити локалну воду и поштоваће локалну заједницу. Треће, радујемо се и подржавамо надзор наших активности од стране локалне заједнице у вези са свим аспектима развоја, изградње и рада нашег рудника и то све почевши од овог тренутка. Четврто, тим Рио Тинта у Србији ће отворено и искрено разговарати са свима. Пето, обећавам вам да ћемо, када погрешимо, признати ту грешку, исправити је, научити из ње и нећемо је понављати. Шесто, обећавам да Рио Тинто никада неће престати да ради на томе да задобија и задржи ваше поверење. Свако од вас и ваши и њихови потомци не смеју да живе у страху да ће подземни рудник бити штетан - рекао је он.

Одговарајући на прва питања грађана, Јакоб Стаусхолм каже да Рио Тинто воду неће узимати из реке.

Маријанти Бабић каже је Рио Тинто радио и са људима који су против пројекта. Говорећи о скупу САНУ, каже да је од тада одрађена студија о процени ризика. 

- САНУ није изашла и рекла да овај пројекат није добар за Србију. Мишљења у зборрику су била подељена, а најгласније смо чули негативна мишљења. Ми смо погрешили јер нисмо комуницирали на прави начин и нисмо на добар начин заштитили наш пројекат да не би дошло до овог нивоа страха који постоји - казала је она.

Миливоје Антић се јавио за реч и рекао да је бивша власт довела Рио Тинто и да је он први човек који је у "Вечерњим новостима" дао изјаву о томе, те јавно постављао питања шта се дешава.

- Веровали или не, нико, нити од опозиције, нити од власти, нити од грађана није ми дао подршку. Сви су ћутали - казао је он.

Истиче да је код њега дошао Златко Кокановић и да му је он тражио да се укључи.

- Ја сам им рекао да ја не могу да идем на митинге и да ме то не интересује, а Златко ми је рекао да сам им најпотребнији кући да могу да пишем и објављујем - казао је он.

Истиче да ово није питање рудника, Рио Тинта, већ да је ово питање преузимања власти.

- Зато сам им рекао зашто не руше локалну власт. Знао сам да не могу да изведу 10 људи, а он ми је одговорио да не жели да дође до смене. Није ми објаснио зашто - казао је Антић.

ФОТО: Novosti

Каже да су из Удружења Јадар после протеста отишли код Ђиласа, а да су раније тражили од људи из БИА да их притворе, како би се оправдали пред народом.

Један грађанин је донео ракију као поклон председнику Вучићу и позвао га у своје село, кад пут буде заврше.

Лидер једне групе грађана Славиша Милетић каже да је очекивао да ће разговори бити одржани у Лозници.

- Мислим да је важно да разговарамо - рекао је Милетић. Каже да се заиста борио против власти, али да тему рудника није свео на борбу против Александра Вучића и СНС.

Вучић каже да Милетић није рекао целу истину.

- Тачно је да је у Лозници дозвољено рећи све о Александру Вучићу, а није дозвољено у локалним медијима о Рио Тинту, што је исто застрашујуће. Исто тако је немоће рећи нешто о вама или Кокановићу, јер ћете да им постављате балване пред куће - казао је он.

Каже да је желео да се чује то што Милетић прича.

- Ви сте сигурни да сте у праву, а сами кажете да о томе ништа не знате. Ја сам овде да бих чуо и вас, да бих вам на пристојан начин одговорио, као и сваком другом. Да вас подсетим, у сваком селу, на сваком бирачком месту сам убедљиво победио - казао је Вучић.

Каже да је Милетић научио да говори, а да нико не сме да му одговори.

- Кажете "локалне кабадахије"... Како се лако препознајете - казао је Вучић.

Истиче да није чуо Милетићево питање ни за Рио Тинто, ни за државу.

- Ја имам 50 веома тешких питања за Рио Тинто, а ви немате ниједно. Ја сам се припремао за то - казао је Вучић.

ФОТО: Novosti

Каже да му се чини да је кључно питање колико ће Рио Тинто новца да уложи о заштиту животне средине.

- Наредна 22 месеца најмање, они морају да нам доставе три различита документа. За један најкраћи рок је 9 месеци, а за трећи папир најдужи рок је 22 месеца - казао је Вучић.

Вучић је набројао лоша искуства које су неке државе (Америка, Енглеска, Панама...) имале са Рио Тинтом. 

- Ово је 2024. година. Ми смо сагледали анализу и седницу акционара Рио Тинта у Бризбејну ове године. Опет је кључно питање Јадра и питање вода, па вас молим, да нам на озбиљнији начин одговорите како ћемо да решимо сигурност, чистоћу наших вода, да неће бити било каквог преливања из подземних вода у Јадар, из Јадра у Дрину, из Дрине у Дунав... - рекао је Вучић.

Значи, Вучићева питања су око воде и депоније. 

- Треће питање је сумпорна киселина и сигурност - казао је он и питао за пољопривредно земљиште људи у близини рудника.

Директор Јакоб Стаусхолм каже да Рио Тинто има тешка поглавља у њеној историји.

- Оно што је јасно јесте да данас рударење може да се ради на безбедан начин и у складу са највишим стандардима заштите животне средине. Ја сам поставио циљ да морамо да имамо највише стандарде према животној средини, заједници и владама. Све грађане гледам у очи и кажем да овде развијамо изузетан пројекат у складу са највишим стандардима - казао је он.

Говорећи о депонији, каже да готово сви рудници у свету имају отпад у течном стању, а да је за Јадар одлучено да буде потрошено додатних 100 милиона евра како би та депонија била исушена.

- То је први литијум рудник у свету који неће имати мокро јаловиште. Депонију сводимо на минимум, а негде око половине ће моћи да иде подземно, а од преосталог дела нешто од овог отпада може да се користи за иградњу путева - рекао је Стаусхолм.

Када је рекао да то значи да ће имати "нижи" негативни ефекат за животну средину, Вучић је питао да ли то значи да га има.

Инжењер Рио Тинта рекао је да вода не може да уђе у само окно и да изађе горе.

- Рудничке воде морате да евакуишете из рупе. Свака кап те воде је ресурс који се пречишћава малтене до нивоа дестилаторне воде - казао је инжењер.

Додаје да пројекат подразумева коришћење рударске запуне, како не би било слободне површине која би могла да изазове слегање.

Говорећи о фолији, каже да хидроизолација депоније подразумева и додатна два слоја.

- Иако је та фолија сасвим довољна, али овде имам превентивно додатна два слоја од природних материјала заснована на глини. Преласком на сушени отпад површина за формирање депоније смањена је три до четири пута - рекао је инжењер.

Када је у питању сумпорна киселина, каже да она има своју улогу и то је материја која се купује, како би се добио производ који је потребан.

- Она се не полива по људима и не баца се уоколо и не излива се. Улога је да изврши неутрализацију - казао је он и додаје да је отпад на крају база, а не киселина.

Каже да није тачно да ће кућни бунари остати без воде и да је студију о томе урадио домаћи институт.

Одговарајући на питања вође протеста у Крупњу Драгослава Шефике, Вучић каже да је висина рудна ренте одређена од неких много раније, а да је он тај који је желео да је повећа.

- Кад сам хтео да је повећам, нема ко из Русије ми на главу није скочио. Да ли стварно мислите да је лако узимати паре од некога? - тврди он.

Исстче да људи неће да улажу у фабрику.

- Покушаћемо да подигнемо рудну ренту, али то неће бити лак и једноставан процес. То није питање одлуке. Они одоше ако немају пристојну маргину за профит - рекао је Вучић.

Истиче да морамо да доведемо неког са стране како бисмо експлоатисали литијум јер немамо сами ту технологију.

- Нестало нам је знања, само што то нећемо да видимо - тврди Вучић.

Најавио је да ће лично да оде у Саксонију да види како се тамо ради о литијуму.

- Немци хоће да буду први у 5. индустријској револуцији. Хоћете ли да пропустимо ту шансу? Не би нам био први пут - рекао је Вучић.

Каже да се некад протестовало против краља Милана због пруге.

- Имамо прилику да уђемо у први вагон - казао је он, говорећи о 5. индустријској револуцији.

Каже да је ваздух прелеп у Брестовачкој бањи, а од површинског копа је мање од 5 километара, док је Борско језеро мало даље.

Истиче да је 12 пута био у Крупњу, а сутра иде опет. Истиче да сви ранији председници нису били заједно толико пута у Крупњу.

- Стало ми је и до Рађевине и до Јадра. Стало ми је и до људи - казао је Вучић и истакао велики број пада становништва у селима око Лознице од 1953. године.

Каже да је Брезјак 1953. године имао 233 становника, а 2022. године 96. Горње Недељице су 1953. године имале 942 људи, а 2022. 561. Доње Недељице су 1953. године имале 931 становника, да 2022. 403.

- Људи хоће да имају позориште, биоскоп, стадио и халу. Људи хоће да имају ресторан и све друге садржаје. Лепо је да одемо седам дана тако у природу али нећемо тако да живимо. Јел има неко да каже да ово није тачно? Хоћете да наставимо овако или хоћете да променимо нешто? Хоћете да променимо тако што ћемо да причамо да ћемо имати довољно хране за целу Србију? Немојте да причате свашта. То вам је 0,000000001 од 4% доприноса БДП.  И пре свега за сваког од тих људи ћемо да бринемо. Јер још нисам добио одговор од почетка иако сам два пута поменуо како ће то да утиче на пољопривредне производе и питао их малопре. На питање може ли да се гаји кукуруз у непосредној близини, може ли малина? Зато што ту живи стотине породица управо од тог посла. Читав Крупањ вам живи од малине. Све што вам се наслања на корениту живи од малине. Морате да да нам одговорите на та питања.  - истакао је Вучић.

- Не могу ја да поставим то питање и да ви прескочите и да вас баш буде брига да на то питање одговорите. Онда се питамо како да људи не буду љути. Ми морамо да побегнемо од својих заблуда и завереничких теорија. Јеси ли Вучићу био на Мачковом камену? Био сам сто пута. Као и на Гучеву. И тачно знам колики је размак српских и аустријских ровова боље него свако други. И онда ће да ми држи патриотске придике онај ко је за независно Косово и ко је за укидање Републике Српске. 

- Шта ћемо да радимо када дође време за патриотску плату и за хлеб, а да људи морају да једу? Е, тад Вучићу дај паре. Одакле? Вас молим да одговорите на питања о шуми, као што вас молим да одговорите на питања о пољопривредном земљишту, а наравно и молим вас, тражим то и захтевам као председник Републике од вас да лепо разговарате са људима, а не дођите код нас у канцеларију. Па нисте ви државни орган па вас неко зове у полицију на саслушање него је ваше да одете на ноге људима и да разговарате са њима, да их убедите у ваше добре намере, да их убедите у то да ћете да учините нешто добро за њих. А не ви њих да позивате на информативни разговор. И видите, кад вам то кажу обични људи, и највише ово наилази негодовање код људи управо је такав однос. Моја молба за вас је, ја не могу да вам наређујем, ви сте много моћни, јаки, велики, ваши профити су много већи него профити наше земље, али могу да се трудим да заштитим нашу Србију. И да не потцењујете наше грађане. Питање које о шуме је постављено је чисто и на место, као суза. Као и за пољопривредно земљиште. Одговорите нам за то. И као бога вас молим, ево ми смо основали канцелариу у Лозници, ко ће да дође код нас? Па, неће нико. Ко је блесав? Отиђите међу људе, разговарајте са људима. Правиће они политичке проблеме, тераће вас одавде, како хоћете да правите рудник ако нисте у стању да то издржите? - истако је Вучић. 

Одговор инжињера Рио Тинта

- Прва ствар, сумпорна киселина. Претпоставили сте остатак сумпорне киселине у отпаду. Још једном, нема остатака сумпорне киселине у отпаду. Са тим да раскрстимо, отпад је празан. Разлог за то је, примарно је време трајања саме реакције неутрализације при чему јадарит и сама киселина бораве у реактору чак и до три сата. И вишефазност самог процеса где имате у свакој фази неутрализацију самог раствора матичног, практично који носи саме производе. Свака фаза подразумева неутрализацију, али понављам, отпад је базан. Хипотетички, узмите и проспите литар сумпорне киселине на базни отпад и изреаговаће у потпуности са различитим минералима, формирати одређене сулфиде, емитоваће се том приликом мала количина топлоте, водена пара и угљен-диоксид. 

- Питање број два, дренажа, та вода из отпада ће процурети доле и шта ће се ту доле десити? Претпоставили сте то. То је одлична претпоставка. Они хидроизолациони слојеви које сам претпоставио, рекао сам да их има два, дренажних слојева има три. Дренажни слојеви служе да сакупе сваку кап процерне воде која дође до дна саме депоније и евакуишу процедну воду ван и та вода даље иде на третман. Има их три управо из разлога сигурности. Вама је довољно само један дренажни слој иза хидроизолационих слојева да вам сакупи све то што процури али овде имате прво један дренажни слој који је на дну и прикупља подземне чисте воде, не контактне, и евакушие их као чисте воде. Значи нису дошле у контак са контаминатором. Затим имате једну хидроизолацију, затим имате други дренажни слој да сакупи нешто што ће евентуално процурети изнад овог првог изолационог слоја. И коначно на врху до самох отпада постоји дренажни слој који то све преузима. Ја сам на почетку рекао да је сам састав отпада такав да је процуривање те воде, прво отпад није засићен водом, значи он је влажна глина. Тих 25 посто воде служе да бисте ви могли глину да уваљате и да не бисте имали мисију прашине. Ако бисте ви ово исушили на нулу и истресли из камиона ви би имали развојавање прашине, ви онда имате суву глину, ви не можете са њом да маневришете. Кад то уваљате, могућност да дође до процуривања чак и атмосферских падавина, логично, кап кише која падне са неба на само тело депоније она је дошла у контакт са контаминантом. Али да она процури, то је јако тешко. Зато што је материјал са инжењеске тачке гледишта готово водо непропусан. Али та вода која атмосферски падне се понаша као контактна вода. Значи, дошла је у контакт са потенцијалним извором загађења. Депонија се дизајнира са одређеним нагибом. Тај нагиб сву контактну воду одводи у систем канала депонијских, затим у лагуну контактних вода и из те лагуне се даље одводи на пречишћавање, односно назад у процес, односно на само пречишћавање.  - истакао је инжењер.

Инжењер Рио Тинта је такође истако да не постоји на свету добро место за депонију и да је депонија свима проблем. Истакао је да се разматрало 50 и нешто локација од Шапца до Зворника, од Липтичког Шора до Сечине те да је долина Штавице одабрана као оптимално решење. Одабрана је, каже, на првом месту зато што је геотехнички и хидрогеолошки стабилна. Истиче и да нема богаство подземних вода, такође, нема система пукотине и шупљина које би могле довести то урушавања саме депоније. 

Друга ствар, како истиче инжењер, јесте да нема насељености. Односно да нема потребе за великим расељавањем становништва. Док је трећа ствар могућност транспорта. Тачније, до те локације је транспорт могућ. И четврта ствар, како истиче, се наставља на причу о шумама. А то је питање биодиверзитета. Сматра да је баш у долини Штавице изданачке шуме. Наводи да су успели да ту потребну површину депоније прилагоде таквојих сутуацији да нема никакве врсте заштићених станишта, истако је инжењер.

Вучићев одговор

- Видим ја да сте ви дошли политички острашћени и то је ок. И добре је да и тако разговарамо и то је благодарно. Ово што сам чуо за шуму ми је најбољи одговор. Зато што није рекао да ћемо да засадимо 300 хектара уместо 150 па смо решили проблем. Али објашћњење за ово је мени било сувисло уколико то буду у стању да ураде. Онда се питам да ли сте дошли да чујете стварно објашњење за нешто или сте дошли да одржите свој политички митинг и да кажете "ау, ал смо рекли Вучићу" са чим немам проблем, ја могу да проведем целу ноћ, али не знам за њих.  - истакао је Вучић.

Инжењер Рио Тинта се потом осврнуо на арсен. Те да Јадарит и читаво лежиште није карактеристично по арсену. 

Извршни директор Рио Тинта

Мислим да је у питању добра расправа, морамо да будемо задовољни када је реч о води и када је реч о коришћењу сумпорне киселине, такође и када је реч о депонији, тада имате моје уверавање да ми нећемо имати загађење из тих извора, ни у ваздуху, земљишту или води. Из тога пољопривреда у комшилуку је у потпуности, као и било где другде. Ја желим да се вратим у Лозницу и да уживам у парадајдзу и свим производима који су у суседству код Јадра. 

Драгомир Костић из села Брадић

По занимању сам каменорезац. У последње време су нас позивали и ја сам као председник месне заједнице долазио на њихова предавања. Доста ме збуњују. Код њих се доста људи мења. Био сам седам до осам пута и увек је различита прича на исту тему и да различити људи долазе и причају различиту причу. Ево сад чујем неке друге ствари. Сад уопште не помињу. Проблеми су кренули кад су ненајављено спустили депонију поред Јадра. Нама су причали једну причу. И шта се деси, одједном се депонија спусти доле, без икаквог објашњења. Био је он ту, нико више од овиљ худи ту што су сада присутни. Рекли су да та депонија мора да се залива 24 сата, да се натапа пумпама. Није ми јасно. Сад одјеном то не треба? Они више ту депонију не помињу. Питање за њих, зашто су они хтели, ту су они изгубили своје поверење - истакао је Костић на чему му је Вучић одговорио:

- Ја ћу вам рећи зашто, било им је најлаше, најефтиније, па смо их ми терали буквално на то да то мора да буде промењено. И зато су после донели нешто на шта ће да потроше десетине милиона евра више,а то вам је чврсти отпад таква депонија потпуно другачија.  Ово би стварно уништило Јадар и не би имало никакве шансе. Зато су променили иначе не би променили. Шта њих брига, ако они могу да прођу да то не ураде, шта њих брига, они ће да зараде више пара. Мање ће да потроше. то је био наш посао и зато смо то урадили. Могу сад да вам кажу шта хоће, али вам неће рећи истину по том питању. Они морају да буду натерани, ако уопште успемо да их натерамо. Ако не успемо, ником ништа. - истако је Вучић.

Фото: Новости

 

Извршни директор Рио Тинта је истако да је одговорност искључиво његова јер је пројекат првобитно био само Јаловиште те да су имали само суво решење и да нису довољно добро размислили где да одлажу отпад и да је то икључиво била њихова кривица.  

Петар Филиповић из Горњих Недељица

- Имам конкретно питање за госпођу министарку: колико ће конкретно пројекат Јадар утицати на зелену транзицију код нас и у Европи? За другу министарку, како ћемо их надгледати ако буду кренули са експлоатацијом? Значи, на какав начин можемо ми њих да зауставимо ако буде било неких грешака? За господина министра Малог, који су ту наши бенефити? За госпођу Маријанти, да ли неко може да посети неки ваш рудник и вашу околину да се ми уверимо у то?  - упитао је Филиповић.

Вучићев одговор на питање

- Ми смо се припремали данима и недељама онолико колико ми можемо. Ја вам предажем, када будем добио позив од канцелара Шолца, да ви идете са мном, да будете део званичне делегације. Ја се не шалим. Хоћу да са мном иде неко ко је политички противник, ко другачије мисли и хоћу да заједно донесемо закључак. Доћи ће време када ћемо сагледавати шта је корист. Али нећу да улазим у детаље док не решимо питање јер нема те користи финансијске, напретка, уколико ће једно једино дете да нам се разболи. Нема те користи уколико ће иједна река да нам буде затрована. Нема те користи уколико људи неће моћи да се баве својим послом. А што се користи тиче, она је огромна за земљу. Не само за Лозницу, наравно, за Лозницу највеће. За Лозницу, верујем и Крупањ. У том смислу што ће вам само у руднику радити, у основној преради, не мање од 900 до 1000 људи, а просечна плата у Лозници вам је у овом тренутку 657 евра. Ја сам, када је била 540, питајући их не сме нико да има мање од 900 евра што значи да данас нико не би смео да има мању плату од 1000 евра. Знате ли колики би просек Лознице порстао само на томе? Хиљаду пута хиљаду евра, плус порези, то је милион и шесто, пута дванеаест месеци - 12 милиона евра. Ништа. Ми већ приговарамо са многима у колико све буде испуњено. Ни са ким још нисмо направили ни предуговоре око фабрике катода. То је највећа веза између рудника и батерија. Већ разговарамо и са Корејцима и са Јапанцима и са многима другима. Долазе фабрике батерија. Нама се, Ола Калејниус, најмоћнији, што зна госпдин Јакоб, многомоћни директор него што је Јакоб. То је Мерцедесов директор, они су се заинтересовали за једну нашу приватну компанију овде у Србији. - истакао је Вучић.

- Причао сам са Макроном. Заинтересован је Еј-Си-Си француски. И са њима смо разговарали када смо имали велики састанак са европљанима. Сви су заинтересовани. А на све то, немојте да сметене с ума, ми бисмо имали до сада више произвођача аутомобила, од кинеских, корејских, јапанских до европских. Кинески Џил је купио Волво. Немци хоће себе да подигну. Сви би они дошли код нас. Због нечега што се зове ПЕМ конвенција. А то значи да морате да произведете преко 45% до 50% делова те земље уколико желите да избегнете посебно царину од 10%. Пошто ми то нисмо имали никада, људи нису хтели да плаћају 10% царину.  Кад имате батерију произведену у Србији ви имате одмах пола вредности, нема ПЕМ конвенције за вас, сви хоће у Србији да довезу и раде фабрике. Оде Србија у небеса. 

- Малопре сте рекли не дај да се литијум извози као сировина. Наша максимална обавеза је 12,9 посто сировине. Пола овог рата се води против мене лично, као што смо чули вечерас, зато што не дам да се извоси 100% сировине. Него да би нам помогли у свом послу и са њима у заштити животне средине до 12,9 посто. 81% мора да буде у Србији, мора да буде прерађено и тек тада оно што има највишу цену може да иде напоље. А то може уколико бисмо добили два финална произвођача, већ имамо једног као што је Стелантис. Још једног да доведемо који ће да користе нашу батерију да нам иде преко 10% БДП скок. Одоше плате у небеса, буџет Лознице у небеса, буџет Крупња у небеса.  - истако је Вучић. 

- Пита те ме за подрински управни округ, ја бих вам одговорио - а шта ће вам то? Видим да да та иницијатива постоји, није Лозница лошија од Шапца, као да је некао да јесте. Осим што ћете да запослите један део људи који ће да буде на државној грбачи чиме ћемо од приватника морати да узмемо нешто више пара, не видим велику корист. Али ако је то иницијатива народа, а што бих ја то сузбијао, није проблем, можемо да разговарамо о томе. То значи Лознца, Мали Зворник, Крупањ и Љубовија ако сам ја разумео да то пуде подрињски управни округ. Било је раније таквих иницијатива, па сад да се ви лепо отцепите од Шапца, Богатића, Владимираца и Коцељеве. Ако је то воља народа, а то нам је лако да испитамо, не више од месец дана да изађемо са том иницијативом па да Лозница као град може да буде и седиште новог управног округа. Само мора неко да ми објасни шта тиме тачно добијате? 

- Још једна ствар, што се тиче надзора, поставили сте нека од кључних питања. То и јесте најважније питање, питање надзора. Колико смо ми способни? Колико ћемо ми то савесно да обављамо? Мислите да сам случајно њима рекао идите на терен и разговарајте са људима? Ја имам исти страх као и ви. Видим ја, каже Данијел Сервер, то је за рушење Вучића важно. Свуда је поштено нападати Вучића, али неке није. Можеш да бијеш по Вучићу али не смеш по Рио Тинту и Видоју. 

- Проблем је надзор, наравно, али проблем је још нешто, можемо ли ми њих да натерамо да потроше довољно пара јер данас је све могуће, само хоће ли они да дају паре или хоће да нас завлитавају. Ако хоће да дају паре, све може. И све ће да буде чисто и у реду. А ако неће и кажу носи у Јадар и прави депонију, па да нам се све илива у Јадар онда нема ништа од тога. А то зависи не само од њиховог обећања већ од тога можемо ли ми да надзиремо то што они обећају. Видећете када будемо отишли тамо заједно, то што ми је рекао канцелар Шолц, дођи да заједно погледамо, да заједно видимо, да цела српска јавност види шта радимо, како радимо, а код нас ће бити највиши животни стандарди. Онда то можеш да испрчаш и својој јавности шта си видео. Ево ја хоћу да ви идете са мном у званичној делегацији, да пренесете људима и да им поштено кажете шта сте видели.  И оно што ваља и оно што не ваља.  - истакао је Вучић.

Наташа Банковић из Србија шуме

- Познато нам је да киселе кише настају испуштањем штетних гасова у атмосферу што се показало да доводи оштећења односно повећа обима сушења шума. Занима ме да ли ће при производњи литијума доћи до испуштања тих штетних гасова који ће утицати негативно на наше шуме. Да ли ће бити прецизиране обавезе и одговорности оних који буду учествовали у рударењу ако дође до негативних појава на шумама, њиховим извориштима у биљном и животињском свету. И да ли ће то бити у области домаћег правосуђа или међународне арбитграже. - истака је Банковић.

Одговор инжињера Рио Тинта

Неће бити киселих киша јер киселе кише не могу да се формирају од угљен-диоксида. Односно сумпор-диоксида неће бити зато што процес затварања руде јадарита се дешава на температури до 90 степени.  

Милан Пантелић из Доње Брезовице

- Већина народа је против рудника. Бавимо се између осталог и сеоским туризмом. Ми не бисмо руник ни у Јадру ни у Рађевини. Где год је био рудник увек нешто није било добро. Видимо како је у Бору, како је у Мајданпеку. Видели смо последице тог рудника. Не би требали доводити рудник тамо где се људи баве здравом храном и пољопривредом. - истакао је Пантелић на шта му је предсдник Вучић одговорио: 

Фото: Новости

 

- Мени је драго што сам могао да вас чујем. Разумем да се на 2 километра од депоније осећате угрожено. Здраву храну ћете моћи да имете. А што се тиче стабала шљива, шљива је сада на цени, а биће је још више. Постоји још једна кампања а то је како нам изгледају Бор и Мајданпек. И онда сам се питао одакле то иде. Онда ми је један представник из Европе рекао: јел си ти био у Мајданпеку, тај коп је дошао тачно до куће. Вероватно сам поцрвенео од беса схвативши ко финансира и стоји иза тога. Тамо је реч о површинским коповима који се простиру на 10.000 хектара. Видео сам каква се кампања води против Бора и Мајднепка да су то нека ужасна и апокалиптична места. Ми смо угасили рударство у овој земљи. Угасили смо Рударско-геолошки факултет. Литијум имамо у Јадру, тачка. Нигде више у Србији.  - истакао је Вучић.

У току излањага јавио се и Миленко Миловановић из села Црнче који је затражио и нови пут да му се одради, на шта му је председник обећао да ће бити решено по хитном поступку кроз три дана.

Потом је уследило и питање Борисава Карајџића из Недељица, који је упитао представнике Рио Тинта како мисле да поврате повеређење грађана које је нарушено због лоше транспарентности. Потом је упитао председника Вучића како ће држава да реагује ако се испостави да Рио Тинто није за крај пројекта на шта се огласио и председник Вучић:

- Приметио сам исту ту страст и код вас у Недељицима кад сам био и то поштујем. Није питање да ли вижелите да радите у руднику или не, или да ли неко други жели да ради о томе одлуку доноси држава. Ја се највише плашим њихове жеље за већим профитом, а не тиме шта и како могу да осиграју или не пошто сам сигуран да су на технологији да могу да ураде све. И оно што мене брине и што морамо да изградимо у наредне две године, зато сам свакоме понудио да дође у тим да надзире све ове активности и који ће на томе да ради.  - истакао је Вучић.

Извршни директор Рио Тинта

- Ми смо препознали да смо могли да урадимо више када је реч о комуникацији. У потпуности је поштено да људи имају различите ставове о пројекту, као што је председник са правом рекао, наш посао је да професионално развијемо пројекат, а на држави Србији је да одлучи о томе. Ми верујемо да имамо снажан пројекат и ми сматрамо да сви грађани Србије заслужују и разумеју, да схватају све аспекте тог пројекта. Никада у историји Рио Тинта нигде у свету нисмо били изложени толикој количини дезинформација и лажних вести. Мислим да свако заслужује да сазна чињенице и зато сам ја изузетно срећан због тога - истакао је Стаусхолм.

Александар Костић из Крупња

- Постављам питање Рио Тинту, колико активних рудника има у европи? Да ли негде у свету постоји тип рудника као што је  планиран у долини Јадра? Како коментаришете саопштење Биолошког факултета кад су рекли да тај пројекат може утицати значајно на промену биодиверзитета? - упитао је Александар на шта је уследио одговор извршног директора Рио Тинта:

Фото: Новости

 

- Индустија литијума јесте индустрија која се развија, она је била мања,а сада постаје заиста велика. Ми у Риу Тинту сада развијамо руднику у Аргентини који ће у децембру ове године почети са производњом и разматрамо и литијум у Канади и у Чилеу, Аргенити, очигледно и овде у Србији, али свака област је различита како извлачите тај литијум. Имамо другу по величини фабрику, када је реч о бору, у Калифорнији. Дошли смо у Србији када смо позвани 2001. године да тражимо бор, али оно што смо нашли био је јадарит. Узели смо руду јадарита и пустили је кроз фабрику за тестирање и сада мислимо да правимо у пуном обиму овде у Лозници.  - истакао је Стаусхолм, док је за одговор око саопштења Биолошког факултета одговорила Маријанта Бабић:

- Тако је, било је саопштење јуче. Биолошки факултет је био ангажован и радио је на нашим студијама заједно са другим извођачима и сматрамо да су они једни од најважнијих институција које и треба да раде на овом пројекту заједно са свима осталима. Биолошки факултет јесте по дефиницији који брани биодевирзидитет и кад питате биологе онда ништа не треба да се сагради. Јер шта год саградите у овој земљи ви уништите биодиверзитет на локацији која год да је. Међутим, Биолошки факултет и јесте укључен да био помогао у сваком процесу да се предвиде тачно одређене мере које могу да доведу до мере које су прихватљиве. Зато оно што је тужно јесте на жалост у медијима изјаве чак и универзитета и професора и академика изврћу на одређен начин.  

- Ја имам код себе завршни извештај биолошког факултета који је рађен за потребе студије Јадра и цитираћу вам само два става. То је студија из 2021. године.  "Из доступне документације да је велика пажња посвећена пречишћавању отпадних вода пореклом из рудника и депоније рудничког отпада као и спречавању цурења штетних материја са депоније индустријског отпада и депоније отпадног материјала. У колико предвиђене мере буду спроведене доследно и не буде непредвиђених догађаја може се очекивати да неће бити значајнијих загађења вода реке Јадар и подземних вода".

- Следећа се односи на отпад, помиње пречишћавање воде превентивног испуштања...и на крају каже "утицај депоније индустријског отпада на реку Штавице биће сведен на прихватљиву меру" - истакла је Бабић.

У тренутку када народ није имао више питрања везана за литијум представници компаније Рио Тинто су отишли из просторије, а председник је наставио да разогвара са грађанима о њиховим проблемима.

Грађани су навише тражили да им се уради пут.

ФОТО: Новости

ФОТО: Новости 

Председник Вучић их је, подстимо, данас на свом званичном Инстаграм профилу позвао да дођу, присуствују разговору о важним темама и у њега се укључе

- Последње припреме за важан разговор са грађанима. Видим да је, како кажу тајкунски медији, Рио тинто одговорио на моје и наше примедбе. Биће интересантно. Љубовија, 15 часова. Позивам све грађане Подриња да присуствују и учествују у разговору - наводи се у Инстаграм објави.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.

06. 01. 2025. у 19:41

СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се

СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се

ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.

07. 01. 2025. у 15:26

Коментари (0)

ТУГА! Преминуо легендарни фудбалер Црвене звезде