ЗАХАРОВА О КУРТИЈЕВОМ ТЕРОРУ НА КОСОВУ: Представници ЕУ се одавно претворили у подстрекаче и саучеснике његове злочиначке политике
ПОРТПАРОЛКА руског министарства спољних послова Марија Захарова оценила је коментаришући репресије против Срба на Косову и Метохији да потпуна одговорност за кризу коју је подстакла Приштина лежи на западним земљама.
Фото: Профимедиа
- Заиста, такозвани премијер Аљбин Курти брутално расељава Србе који живе на Косову и Метохији са њихових матичних крајева, користећи читав арсенал репресивних инструмената и мера застрашивања да то уради. Изражавамо солидарност са српском заједницом КиМ, позивамо међународне мисије које делују у покрајини на основу Резолуције 1244 Савета безбедности УН да уредно испуњавају своје мандате и обезбеде заштиту Срба од напада на њихова права и безбедност. Потпуна одговорност за неуспех нормализације и кризу коју је подстакла Приштина лежи на западним земљама - рекла је Захарова.
Подсетила је да су укинуте српске административне структуре које су остале на северу покрајине, као и општинске власти Косовске Митровице, Звечана, Зубиног Потока и Лепосавића, затворене су канцеларије Фонда ПИО, Канцеларије Владе Србије за Косово и Метохију и друге значајне установе, преноси ТАСС.
- У казненој рацији, уз употребу несразмерне силе, објекти су преузети и предати на коришћење нелегитимним органима самопроглашене републике, одузета је документација и канцеларијска опрема, зграде су блокиране, српске заставе су скинуте. На улазима су постављене табле на албанском језику. Албанци са Косова су саопштили о "укидању паралелних српских институција", чиме су Србима блокирали приступ основним услугама у месту њиховог становања - подсетила је Захарова.
Фото: Профимедиа
Истовремено, она је приметила да представници мисије ЕУ у региону "рутински, без мешања“ прате шта се дешава. Према речима Захарове, они су се "одавно претворили у подстрекаче и саучеснике Куртијеве злочиначке политике“.
- Западне престонице су само успут замериле својим штићеницима у Приштини због "недостатка координације" и још једном јасно ставиле до знања да не доводе у питање законитост прогона Срба. Њихов једини захтев Куртију је да координира кораке са спољним покровитељима. Они не предузимају никакве мере утицаја на 'премијера', напротив – имплицитно подстичу етничко чишћење, стварање нове културне и демографске реалности у срединама насељеним Србима. Самопроглашене регионалне 'власти' виде врло добро да им је Запад дао потпуно 'одрешене руке - закључила је Захарова.
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)
СТАРИЈА ћерка "новосадске барбике" и прослављеног ватерполисте Данила Даче Икодиновића, Хана Икодиновић, израсла је у праву лепотицу и већ одавно јој тепају да је "најлеша ћерка познатих родитеља у Србији".
26. 03. 2026. у 21:36 >> 21:50
Коментари (0)