СКУПШТИНА СРБИЈЕ: Ребаланс буџета пред посланицима (ВИДЕО)

Novosti online

23. 09. 2024. у 10:00 >> 14:17

ПОСЛАНИЦИ Скупштине Србије започели су расправу о предлогу ребаланса буџета за ову годину, а укупно је на дневном реду седам тачака.

СКУПШТИНА СРБИЈЕ: Ребаланс буџета пред посланицима (ВИДЕО)

Фото: Принтскрин

Премијер Вучевић Лутовцу о издвајању из буџета за БИА-у

- Ја сам сигуран да ви као патриоте подржавате да агенција која пружа контраобавештајну заштиту и обавештајну заштиту наше државе треба да има најбољу опрему, треба даима најбоља средства и овај новац који се додатно издваја управо се тиче набавке додатне рачуанрске опреме, савремених система.

Весић је потом подсетио да је опозициони посланик из Ниша тражио у Бриселу да се Србији укину фондови иако је пруга према Нишу финансирана из тих фондова

Горан Весић одговорио Лутовцу

- Чули смо малопре како градимо путеве у Црној Гори, морам да вас обавестим Србија не гради путеве у Црној Гори, али су зато наши пријатељи црногорци недавно расписали тендер за изградњу свог дела ауто-пута према Србији и на том тендеру су добили цену од 31 милион евра по километру. То кад' слушамо нетачности и нетачне информације како је километар пута у Црној Гори скупљи него у Војводини, Србија још нема то искуство, нисмо почели да градимо према Црној Гори, али су зато црногорци почели да граде свој део пута према Србији и добили су 31 милион евра по километру. Што се тиче путева и пруга, чули смо малопре како се гради само једна пруга, како се гради пруга према Националном стадиону, а иначе то је пруга према аеродрому ''Никола Тесла'' и само да обавестим оне који се залажу - има овде странака које се залажу за улазак Србије у ЕУ, по директиви Европске комисије до 2030. године сви аеродроми који имају више од 10 милиона путника морају да буду повезани са железничком пругом.  Аеродором ''Никола тесла'' је прошле године имао скоро 8 милиона путника, фалило је десетак хиљада да буде 8 милиона путника, ове године ће имати, пошто има раст преко 8 посто, значи-  биће близу 9 милиона путника и до 2030. године ми ћемо давно бити на 12, 13 милиона путника. Према томе ми градимо пругу да повежемо и Сурчин, сутра и Обреновац, пошто је то део Београдског воза, то су београдске железнице, а градимо да повежемо и аеродром, како би сутра неко из новог Сада брзом пругом,  или из Суботице могао да дође на аеродром без преседања аутомобилом. Што се тиче пруга - чули смо да се гради само једна пруга и мени је то заиста невероватно, управо се завршава пруга између Новог Сада и Суботице. И то је 108 километара брзе пруге, сутра почиње тестирање те пруге.  

Синиша Мали подсетио Лутовца на имена људи који су изгубили посао за време власти ДС-а, а који су се запослили у време СНС-а

- Да ли Вам је познато ко је Себастијан Корицовић, особа која је 2010. године остала без посла у РТБ Бору, а која је у међувремену нашла посао у ''Зиђину'', дакле у фабрици коју смо ми довели и фабрика која сада запошљава велики број радника и која нам је подигла исток Србије. А знате ко је Горан Димић из Прокупља? Па, не знате, отпустили сте га ви током ваше власти, ради тренутно у фабрици ''Леони'' од 2014. године. А знате ко је Никола Војводић из Лознице?  Па, радио је у ''Визскози'' до 2001. године, онда је ''Визкоза'' пропала током ваше власти, сада ради у новој фабрици коју је председник Вучић отворио.

Јованов Лутовцу: Чији сте ви то новац трошили?

- Дакле, када је неко оставио БДП на нивоу 33 милијарде евра, а данас је 76 милијарди евра, онда видите да има раста БДП-а. Што се пруга тиче, каже, иду возови 20 на сат, иначе они су оставили возове који су ''летели као муње'', у њихово време не постоји човек коме је побегао воз. Дакле, ако закасни на воз, мало пружи корак, уђе унутра стигне га и вози се даље, после изађе, мало прошета  протегне ноге, па се опет врати и тако даље. И сад ви кад' имате пругу где се возови крећу 200 километара на сат приговарају вам они у чије време никоме воз није могао да побегне. Дакле, они су оставили те возове који су ''летели невероватном брзином'' и сада ''иду споро''. И онда долазимо до највећег хита , а то је : ''знате грађани, они троше ваш новац''. А , чији сте ви то новац трошили? Е сад грађани кад' ми трошимо ваш новац имате пут, имате брзе пруге, обнављају се школе, обнављају се болнице, расту плате, расту пензије, а кад су они трошили ваш новац-нема плата, нема пензија, добијате отказе, затворене фабрике, нема путева, нема пруга, нема школа, нема болница, па где је азвршио тај новац-па, код њих. Дакле, нема новца и за све ово што ми радимо и за њих, и то је главна разлика између наше две политике- ми кажемо да вашим новцем треба да градимо за вас, а они сматрају да ваш новац толико добро треба чувати да је најбоље да га однесу кући јер је тамо најсигурније, све га склоне по својим становима и тамо га чувају да га ви случајно не потрошите.

Синиша Мали одговорио Бориславу Антонијевићу на изјаву да су грађани Србије имагинарни народ 

- Неколико коментара само поштовани народни посланици на излагање које смо имали прилику да чујемо. Кренућу од краја излагања да се прича о некој другој земљи, некој имагинарној земљи, имагинарни народ који живи перфектно, знате нико никада није рекао да живимо перфектно, живимо у тешким временима, ако погледате глобалну економију, ако погледате и  друге много развијеније и веће земље од нас, видећете колико се тешко живи и видећете како и много веће економије имају успореније стопе раста од наше земље, како су и током енергетске кризе имале проблема са снабдевањем електричном енергијом, гасом, како су биле несташице хране у њиховим продавницама, како нису имали све оне вакцине против Короне које смо ми набавили, а ми не кажемо да смо перфектни, ми кажемо да смо далеко од тога, али сваки наш потез, све оно што радимо води нас убрзано ка томе, да дођемо до нивоа и стандарда развоја у ЕУ. И то је наш стратешки циљ. Да је лако, па није лако - а да ли је било једноставно  наћи и сваком грађанину да исплатимо сто евра када је Корона кренула? Па није, али то су обезбедиле стабилне јавне финансије наше земље. Да ли је било лако обезебдити и гас и нафту и све остало када је била енергетска криза 2022. године?  Па није. Да ли је било лако обезбедити све лекове? Па није, попунити робне резерве - па није, али смо успели све то да урадимо, при томе ниједну инвестицију нисмо зауставили. Ако ви гледате и упоређујете имагианрни народ, имагинарну земљу, како изгледа данас са оним како је било пре 12 година онда је проблем у вама.  

Министар Дејан Ристић: Сектор телекомуникација прошле године остварио суфицит од 3, 44 милијарде евра

Дејан Ристић, министар информисања и телекомуникација говорио је о успешности сектора телекомуникација за прошлу годину и тенеденцији раста .

Весић : Буџет за ову годину 273 милијарди буџета

Горан Весић изјавио је да је овогодишњи буџет министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре 10 пута већи него 2012. године када је био 28,5 милијарди динара и да је то заправо инвестиција.

Такође је напоменуо да се изградило 700 километара регионалних и локалних путева и да је председник најавио буџет за изградњу од 250 милиона еура што је једнако 4000 километара нових путева за које је потребно време изградње 4-5 година.

- Где год се изгради пут или пруга, ту долази инвестиција.- рекао је Весић и додао да на тај начин долази и до нових радих места, туризма и касније развоја локалних бизниса.

Споменуо је и продају Сава Центра који је сада у приватном власништву у вредности од 120 милиона еура због које су сада сви смештајни капацитети у околини пуни због догађаја који се одржавају у Центру.

Позвао је опозицију да "не будемо дволични" и да је свако имао прилику да изгради путеве.

Мали: И ја сам шокиран изјавом

Мали је одговорио на ставове Цвијића говорећи да све што су дефинисали као приоритете ту је забележен раст и замолио да се "не измишљају" дефиниције раста и развоја.

Министар је рекао да је незнање или "пре зла намера" да се да изјава везана за министарство за културу јер је буџет повећан са 15,1 милијарди на 15,6 милијарди динара као и да су резервисана додатна средства која се одвајају за 4 различита пројекта и додао да се све више и да се поред музеја Николе Тесле, природњачког музеја и историје Србије отварати још музеја.

-Шта је вама развој ако не све ово што сам сад навео. Не кажемо да није све идеално, јер није све идеално. али је боље него што је икада било. немојте да живите у свом свету, видећете и ви промене - рекао је Мали.

Јованов: Не обмањујемо ми народ него ви.

Миленко Јованов одговорио је на прозивке Цвијића да садашња Влада обамњује народ тиме што прича како је све идеално.

Јованов је изјавио како опозиција говори да је заправо боље за време претходне власи када је минималац био мањи са 15.000 динара, него сада, као и да је све урађено лоше а све што је претходна власт урадила да је то добро.

Навео је анализу званичника Светске банке који је рекао да Србија има најбоље резултате у региону и да има "позитивне сигнале".

Такође, Јованов је изјавио да опозиција жели да се одустане од свих пројеката и да би поново хтели да живе лоше.

Вучевић: Не спремамо се да ратујемо против НАТО

Премијер Вучевић изјавио је да је сарадња између војске Србије и француске одбрамбене производње дугогодишња и да су нам чак и радари из Француске.

Одржани су разговори и са другим држава што се тиче набавке система одбране.

САД не види нашу војску као прикладну за сарадњу, као и да су се обављали разговори са Кином и Руском Федерацијом.

Руска Федерација је апсолутно фокусирана на проширење својих капацитета услед конфликта у Украјини, док са Кином постоји проблем питања испоруке, према речима Вучевића.

Навео је да смо окружени НАТО чланицима, па чак и оне које то нису, на њиховој територији су трупе НАТО сила, што је "врло изазовно, скоро немогуће" да тај вид наоружања као што је кинески Ј-10 дође до нас.

Вучевић је рекао да производимо, не само муницију него и друге системе у Србији, али и да имамо системе из Русије, Француске и Немачке за које су надређени потврдили да су најбољи за нашу земљу.

Додао је да неке државе купују системе који могу бити лоши по нас, али да ћемо и ми показати ускоро нове системе, не да би ратовали, него како би их одвратили да буду употребљени против нас.

Мали о инфлацији

Министар Синиша Мали изјаснио се о инфлацији, наглашивши да не треба заборавити да је инфлација била у Европи и да је нисмо сами измислили већ да је "увезена" услед кризе у Украјини.

Када је кренула криза, циљ једног дела политике био је да куповна моћ не пада.

Навео је да је домаћа потражња главни разлог БДП-а и да је стопа раста малопродаје 7,4%.

Од 2020. године раст у реалном износу плата, пензија и минималаца повећана је за око 30% и на тај начин је сачувана куповна моћ.

Навео су трећи разлог раста БДП-а стране инвестиције јер увозимо нове машине, имамо нову технологију и тако улажемо у наше фабрике како би повећали извоз.

- Нико се не буни за фиксни курс, можда дође до малих промена али смо опет конкурентни на тржишту. - изјавио је Мали.

Албијанић: Све поздрављам, али имам пар питања

Мирољуб Албијанић је причао о инфраструктури и макро економској стабилности, а и о спољној политици.

Рекао је да је свет сконцентрисан на три рата, и да се спроводи притисак и терор над нашим грађанима на Косову.

Споменуо је и улагање у инфраструктуру градње тунела и путева и да је то неопходно и корисно, међутим, волео би да се ангажују домаћи извођачи радова и материјали, како се не би узимали и касније отплаћивали кредити.

Залаже се за образовну инфраструктуру, јер је, према његовим речима, при упису гужва на неколико факултета, поготово на смеровима за информатику и предлаже да се изгради математички Универзитет у Београду, и да се посети математички факултет како би имали увид какве услове студенти имају сада.

Молио је министра грађевине да се у селу Богданица да се реновира други мост који је однела каменица како би деца могла да иду школу, иако је један већ обновила Влада.

Слаже се са свиме што је рекао министар Синиша Мали и остали посланици што се тиче стабилности макро економије, повећања БДП-а, међутим основица је веома мала тако да овај раст не може да се осети.

Додао је да рачуница просека не може да буде тачна јер највећи број људи прима 50.000 динара док неки примају 300.000, што износи просек од око 100.000 динара, и то је разлог зашто подржава повећање плата просветник радника и залаже се за обнову образовне инфраструктуре.

133 милијарди динара уштеђевине у државној каси

Резултат је такав да можемо да одвојимо додатна средства за војску, науку, културу..

Расходи су за 93 милијарди повећани односно на буџет претходно, највише је отишло на ванредне трошкове у шта спадају рафали, војска, повећање пензија и санирање штета у пољопривреди услед велике суше.

Ребаланс 133 милијарди ће усмерен на животни стандард, завршавање градње железнице и путева, изградњу брзе саобраћајнице, повећање пензија и плата, здравство, културу, просвету и војску.

Највеће повећање је за дечији додатак, а измена ступа на снагу одмах чим се прихвати предлог.

Сточарима и ратарима биће увећане инвестиције за грла и сертификовано семе.

Због лоших услова овог лета, субевенцијама ће бити обухваћена помоћ, као и да ће се радити на томе да се исплата свих субвенција извршава на време.

За здравствених сектор издвојено 27 милијарди за лечење деце у иностранству као и она деца која болују од ретких болести.

Похвалила је Министарство Туризма које је достигло 17% раста турзима и тиме утицао на повећање буџета и потврдила тврдње Синише Малог да је земља апсолутно ликвидна.

Вучевић одговорио на коментар Косова и Метохије

Премијер Милош Вучевић одговорио је Александру Јовановићу Ћути на коментар политике Владе о Косову и Метохији и њеном раду.

- Ја се радујем да причам о Косову и Метохији са вама под једним условом - да ми кажете каква је ваша политика о Косову и Метохији, а да не кажете да је супротна од наше политике, јер то супротно може да буде издаја Ким, а може да буде и рат. Када будете изнели још једном вашу политику тада ћемо моћи да причамо - одговорио је Вучевић Јовановићу.

Према Вучевићевим речима, тешко је дати озбиљнији одговор Јовановићу, који је покушао да отвори све теме које су медијски атрактивне, али да би било боље да се сконцентрисао.

- Пролетели сте од литијума, рафала, плата, КиМ, без иједне чињенице која би требало да се поткрепи оно што сте хтели да наведете. Морате да разликујете шта је ЕКСПО као манифестација, а шта је пројекат развоја Србије 2027, у који спада и ЕКСПО. Зато имате неразумевање шта подразумева цео тај финансијски пакет и раста БДП, ребрендирања Србије у међународним околностима и далеко боље позиционирање Србије - навео је Вучевић.

Мали: ЕКСПО је највећа шанса да се представимо свету

- Неће експо коштати 17 милијарди еура. То ради неко ко не чита. - рекао је Синиша Мали.

Изјавио је да ће Србија да потпуно другачије 2027. године.

Инстистирао је да су наведа улагања за план 2027, а не за ЕКСПО и замолио посланике да обрате више пажње приликом читања предлога.

Тематски парк, центар за водене спортове и хиљаде станова планирано за иградљу.

Мали је рекао да је износ одбојен за рагале 46.6 милиона динара, а за ЕКСПО 20,4 милијарди динара, што је 3.1% буџета, а не 50% како Јовановић наводи.

Ђурђевић Стаменковски: "Рекли су ми да не реагујем"

Одговорила је Ђути да је више времена посветио говору његовој плати него оно што је за већу корист народа.

Није порекла њено учешће у странци "Заветници", и да је била још жешћа у расправама и изјавама него она коју је Александар Јовановић Ћута цитирао и нагласила да не жели да се дистанцира од њеног стажа јер данас може да сагледа обе стране.

Не жели да прича о начину обраћања Јовановића, али је прокоментарисала његову изјаву на тему Косова, да ће Косово бити увек бити део Србије.

Ђута и Брнабић: Смањена плата услед опомена

- Ради достојанства народне скупштине, ја вас молим да прочитате пословник - поново је упозорила Брнабић након што је Ђута споменуо да највећи део буџета иде на Експо и француске рафале.

- У Милану 13 милијаради еура, 4,3 милијарде еура у  Шангај, само код нас кошта не зна се колико. - навео је да Србија има највећи буџет за Експо а друге државе су све могле да организују за 10 милијарди.

Оптужио је Брнабић да му је смањила 50% плате и питао је одакле јој новац за вилу на Дедињу.

- Као и увек, импресивно. Чим научите пословник и научите како да се понашате у Народне скупштине Републике Србије, чувате њено достојанство, ја ћу престати да вам изричем опомене. Док се понашате како се понашате, кршите пословник Народне скупштине, урушавате достојанство овог дома - бићете кажњавани у складу са пословником. На крају крајева, новац од казни иде у хуманитарне сврхе, па ето и неке вајде од вашег бивствовања у Народној скупштини - одговорила је.

Ћута напао Стаменковски

Александар Јовановић Ћута цитирао је изјаве Милице Ђурђевић Стаменковски у покушају да испровоцира посланицу, међутим је председница Скупштине зауставила и упозорила посланика да једино може њој да се обрати, на шта је одговорио да је Брнабић "роб посланика".

Стошић: "Овиме се смањује притисак подизања деце"

Стошић је апсолутно подржао предлоге Ђурђевић Стаменковски.

Навео је да се подстиче рађање и да се смањује економски терет и да ће бити од изузетног значаја да рађање не сме да угрози економско стање породице већ да ће држава бити ту да помогне.

Упутио је апел на посланике да гласају за овај предлог измене и  покаже да је

Подстицаји за пољопривреду 6 пута већи него 2012. године

У преговорима и разговорима са удуржењима, одбор пише стратегију и наведене су препоруке.

Циљ је обнова прехрамбреног суверинитета и прехрамбрена сигурност.

Уговори о слободној трговини не дају резултате, јер увозимо све више меса и млека.

Рурални развој захтева више пажње, код нас се је рурални разбој дупло мањи него у региону.

Одређени износ се захтева за сезонске интервенције у случају када опадају капацитети производње да би се постигао раст.

Николић: "Приходе већи него што смо очекивали од 133 милијарди динара"

Милица Николић, рекла је да су сви предложени захтеви су у складу са Уставом, као да имамо приходе који су већи него што смо очекивали од 133 милијарди динара.

Навела је да приоритет подршка раста наталитета, као и за лечење, плате у просвети, као и за капиталне инвестиције.

Рекла је да опозиција није подржала ниједан од ових захтева која су позитивна за народ Србије, јер их не занима од чега ће држава бити јача и како ће грађани живети боље.

- Данас их занимају политички поени којима мисле да ће победити председника. Велика је брука и срамота. Сигурна сам да га неће победити - изјавила је Николић.

Ђурђевић Стаменковски: "Ово је права инвестиција, нема сигурније инвестиције од рађања"

Министарка за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски, представила је своје предлоге где ће се изменом смањити документацију при аплицирању за дечији додатак, смањење трошкова школовања у предшколским установама за децу са инвалидитетом, повећање дечијег додатка (највећег до сада), субвенције за прве некретнине..

Преложени износи за повећање дечијег додатка рођених од 1. јануара ове године износи:

500 хиљада динара за 1. дете

600 хиљада динара за 2. дете

2 милиона динара за 3. дете

3 милиона динара за 4. дете

Такође је повећана и једнократна помоћ за друго и треће дете (135 хиљада динара) као и паушал за набавку беби опреме.

- Ово што данас радимо и у шта улажемо, је благо, темељ, вредност над свим вредностима. Ми данас оно што чинимо, чинимо за живот наше земље. Са рађањем је све могуће. Без рађања не постоји ништа. - рекла је.

Мали:  "Потпуно смо стабилни, имамо високе стопе раста"

Синиша Мали је данас представио измене и допуне законе у буџету за даљи развој.

Поделио је неколико података и представио тренутно стање у нашој економији.

Представио је циљеве  за 2027. годину, где ће се улагати у инфраструктуру, као и да се планира повећање плата (1400 еура) , пензија и минималаца (650 еура).

Србија је постала друга земља у Европи, после Малте, као најбрже растућа економија са 4,3% раста као и да се приближавамо стандардима ЕУ са око 76  милијарди бруто домаћих производа.

Мали је нагласио да никада нисмо имали више запослених, прецизније 2  милиона у другом кварталу што даје највећу стопу икада 51,4%, такође је нагласио и стопу незапослености од 8,2% за разлику од претходне власти, где је свака 4 особа била незапослена 2012. године.

Стопа незапослености код младих је и даље висока али се драстично смањила са 53,5% на 20,3%

Према последњем податку у Србији је 3,2 милијаради еура страних инвестиција што показује атрактивност, кредибилитет и конкурентност на тржишту.

- Веома је важно да смо сачували девизни курс. Имамо девизне резерве, 46 тоне злата. Потпуно смо стабилни. На рачуну имамо 695 милијарди динара, апсолутно смо ликвидни. Све плаћамо у дан - рекао је Мали.

Такође је изјавио да иако је Србија пружила огромну количину помоћи, успели смо да сачувамо економску стабилност.

Најавио је да ће наредне године минималац бити 475 еура, а да ће износ просечне плате која је око 920 еура, порасти до 1000е идуће године.

Повећање пензија ће на иницијативу председника Вучића стићи раније од 1. децембра по швајцерској формули, у износу од 435 еура,а планирају да пензија буде до 650 еура до 2027.

Забележен је раст БДП-а, како и даје одвојено 25,6 милијарди за социјалну помоћ, једнократну помоћ за прворођену и другорођену децу која су рођена од 1. јануара ове године.

Одвојена су додатна средства од 30 милијарди за здравство, лечење ретих болести и лечење у иностранству, 12 милијарди за просвету, 2 милијарде за науку и културу као и 48.6 милијарди за војску

- Настављамо да растемо уз очување макро економске стабилности. Ребаланс је само наставак успешне економске политике - рекао је Мали.

Такође је рекао да у склопу споразума са Француском, да ће додати три пројекта за јачање инфраструктуре јачања АИ, инфраструктуре пречишћавање вода "Велико Село" и модернизацију енергентског система.

Предложио је гаранцију за изградњу паметних бројила што би смањило губитак на енерго мрежи.

Такође је споменуо да је битно да се у програму отвореног Балкана признају дипломе и документи медицинским сестрама, ветеринарима, бабицама како би убрзали тржиште рада јер је Србија доминантна економија у региону.

Минут ћутања

На предлог посланика сазван минут ћутања породици која је трагично настрадала у саобраћајној несрећи код Ушћа.

Почела седница Скупштине

Председница Скупштине Ана Брнабић сазвала другу ванредну седницу Скупштине и константовала 180 народних посланика и представила дневни ред.

Одбор за финансије Скупштине Србије прихватио је синоћ предложени ребаланс за ову годину у начелу и предложиће парламенту да усвоји измене и допуне Закона о буџету.

Министар финансија Синиша Мали изјавио је на седници Одбора за финансија у Скупштини Србије да је основ за припрему ребаланса за ову годину била економска ситуација и програм Србија 2027 и Експо, што ће, како је напоменуо, бити и основ за припрему буџета за 2025. годину.

Мали је рекао да су јасно дефинисани приоритети које држава следи  и које жели да остваримо до 2027. године.

- Имамо веће приходе од 132,5 милијарди динара, хтели смо на прави начин да расподалимо те приходе на оно што је приоритет и што омогућава даљи,  убрзани раст, развој и модернизацију наше економије - рекао је Мали у Скупштини Србије.

Министар је навео да је стопа раста БДП-а у првих шест месеци показала да је Србија друга најбрже растућа земља у Европи, оцењујући да је то велики успех, те да је наша земља одмах иза Малте са 4,3 одсто раста БДП-а.

На дневном реду су и измене Закона о финансијској подршци породици са децом, као и предлози одлука о давању сагласности на Одлуку о изменама и допунама Финансијског плана Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање за 2024. годину, као и на Одлуку о изменама Финансијског плана Националне службе за запошљавање за 2024. годину, који је поднела влада.

Влада Србије усвојила је прошлог четвртка Предлог закона о изменама и допунама Закона о буџету за ову годину  којим је предвиђено да буџет Србије заједно са ребалансом износи 2.173 милијарде динара, односно да буде повећан за 132,5 милијарде динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ТАКВИ ЉУДИ СУ РЕТКИ: Цеца позајмила паре Ђорђу Давиду после саобраћајне несреће у Северној Македонији