ЗАВРШЕН ДРУГИ ДАН ЗАСЕДАЊА СКУПШТИНЕ СРБИЈЕ: Сутра наставак срасправе о ребалансу буџета (ВИДЕО)
ПОСЛАНИЦИ Скупштине Србије започели су расправу о предлогу ребаланса буџета за ову годину.
Вучевић о повећању плата у просвети
- Само још једном око просвете, пошто видим да је то данас често била тема. Чак преподне, један од посланика је предлагао да почетна плата у просвети буде, ако се не варам, 120.000 динара. Речено је, то је више него што су сви синдикати просветних радника тражили. Ви сте вероватно већи борац за њихова права него што сами желе. Жели ли вас неко нешто да пита? Можете да кажете да буде и 220.000, некоме би се то допало, и да ви, боже, се бринете о њиховим правима, чак кажем више него што се сви синдикати просветних радника заједнички боре. Ја мислим да је влада изашла са добрим предлогом за просветне раднике. Добрим предлогом у односу на све ове околности о којима је причао министар финансија. Водећи рачуна о фискалној стабилности и економском развоју Србије. Ако ми пројектом раст бруто-друштвеног производа у овој години је негде око 4%, мислим да чинимо да смо предложили да за васпитачице, учитељице, учитеље, наставнике, професоре, плате буду 12%, 12% повећане у 2025. години и један одраз поштовања и свакако економских односа које држава може да издржи. И посебно смо пажњу код припреме буџета за 2025. годину управо посветили просвети.
- Највеће повећање, о томе смо причали Синиша и ја и други чланови владе, за 50% највеће повећање или веће повећање од осталих људи у јавном сектору и управо за просветне раднике. То није питање да ли неког волите или не волите. Није то питање да ли сте ви добре или лоше воље, па хоћете неком да учините или нећете. Па свакако би свима било лакше да смо рекли, ево може, когогод хоћете, ево ми смо испунили све захтеве, поставили смо договоре и можемо то добијати у јавности. Ми морамо да водимо рачуна о свим аспектима живота наше државе. Морамо да водимо рачуна и о војсци, и о здравству, морамо да водимо рачуна и о полицији, и о администрацији, у свима онима који су део државе. Јер кад би рекли само просвета, ви би рекли шта је са културом? Кад би рекли култура, шта је са социјалним службама? И то је безобразно подручје. Увек можете додати бар још неку област која би требала да добије бољи третман. И сви заслужују бољи третман. Са ове тачке, шта држава може да уради у једном тренутку, у датим околностима, ми у овом тренутку смо рекли просвета заслужује посебну пажњу и зато је предлог владе да у 2025. години највеће повећање баш буде за васпитачице, васпитаче, учитеље, учитељице, наставнике и професоре. Да буде 12%. И тиме би се приближили ономе што јесте циљ у разговорима, економском, социјалном дијалогу синдиката у просвети и владе, а то да почетна плата у просвети, почетна плата у просвети буде просечна зарада у Републици. Ако би постигли овај договор, а ја верујем да хоћемо...
- Почетна плата у просвети би била негде око 95% просветне плате у јануару 2025. године. Изменићемо кривични закон и то сам вам рекао. Решили смо радноправни статус просветара који дуго година раде са довољним фондом часова, нису имали на неодређено радно време и тиме готово најважнији део захтева о којима су синдикати причали или говорили, решили и наравно очекујем да наставимо даље разговоре јер је то дијалог који не може да се заврши и мора да настави са својим садржајем, односно са својим трајањем. Тако да ја позивам све синдикате у просвети да наставимо разговоре, да моја порука да нема потребе да се штрајкује, али није питање да неко притисне у нервози владу па ће влада да отвори неку додатну фиоку или да фигуративно кажем ћуп па да изваде више пара. Није то питање добре воље, то је питање могућности од државе. Ја, за разлику од вас, ви кад причате слушам, пишем и не добацујем вам. Ви можете да добацујете колико хоћете, видели сте то од експозеа до данашње расправе, никад ме нисте могли деконцентрисати. Не знам зашто то покушавате, већ вам је ваљда то јасно да нећете успети да ме деконцентришете. Тако да ја позивам још једном и овим путем синдикате у просвети да се вратимо социјално-економском дијалогу, да не наседамо на јефтине пароле људи који немају никакву одговорност, који кад су водили државу су понижавали просветне раднике, су радили буквално за мизерну плату и унижавали улогу просвете, сте избацили васпитну компоненту из образовног система, школе сте избрисали као васпитно-образовне, а дефинисали као само образовне установе и тиме деградирали све ове друштвене околности којима нам данас држите проповеди и предавања. Мислим да је влада спремила добар предлог повећања плата за све у јавном сектору, реалан у односу на пројектован раст бруто друштвеног производа, наш економски потенцијал, даљу шансу за развој и посебно апострофирала значај просвете за све грађане Србије, не само за ђаке и не само за родитеље, него за здравље и развој целе нације. Хвала вам лепо - истакао је Вучевић.
Синиша Мали о платама и пензијама
- Овај ребаланс буџета управо је развојни. Усмерен на даљем убрзаном расту наше економиије који нам је основа за даље подизање плата и пензија и животног стандарда. На почетку јучерашњег излагања рекао сам да нам је главни циљ одржавање Експа 2027. године и остварење свих оних циљева које смо дефинисали програмом Србија 20-27. А то подржава просечну плату од 1.400 евра, просечну пензију од 650 евра и минималну зараду од 650 евра. Сада смо мало више неко на пола пута. Подсетићу вас, минимална зарада 2010. за време претходне власти, била је 15.700 динара. Од првог јануара, захваљујући споразуму који смо напаравили са послодавцима и синдикатима и изједначићемо минималну зараду са минималном потрошачком корпом и минимална зарада ће бити 53.592 динара, 15.700 динара 2010. године, 53.592 динара наредне године. Са циљем да остваримо 650 евра 2027. године.
- Што се пензија тиче, идемо на повећање пензија од првог децембра ове године, а не од првог јануара следеће године. Тако да ћемо ми од првог децембра ове године имати просечну пензију од 435 евра.
- Када су плате у питању, давно смо прошли онај просек плата који је у Србији био 2012. године 329 евра. У јуну месецу ове године, просечна плата била је 818 евра. Ми ћемо ићи преко 900 евра до краја ове године. Са обећањем да крајем 2025. ће просечна зарада ће прећи тај ниво од 1000 евра. Циљамо 2027. године да до децембра просечна плата буде 1400 евра.
- Идемо са никада већим улагањима у капиталне инвестиције. Да идемо са изградњом ауто-путева, брзих саобраћајница, брзих пруга, да идемо са изградњом нових болница. Увелико се гради и Тиршова 2, као и велики број општих болница и дома здравља и Клиничких центара на територији целе Србије.
- Експо је највећа развојна шанса наше земље у следећем периоду. Бићемо домаћини највеће светске манифестације тада. Огромна конкуренција је била прошле године. Победили смо једну Америку, Аргентину, Шпанију, Тајланд... Највећи број земаља света да је своје поверење нашој земљи да буде домаћин скупа. Такође, и да кроз инвестиције "Србија 20/27" 323 пројекта широм целе Србије даље подигнемо ниво инфраструктуре. Да утичемо на даљи развој повећања плата и пензија. Да Србија оствари тај циљ 2027. године од сто милијарди евра БДП.
Миленко Јованов о изјави Јањића
- Како каже она изрека "не гради мајка сина што се коцка, него што се вади". Е тако и ово, боље да је ћутао и прихватио критику на ово што је рекао него што је још једном потврдио да он заиста мисли, да је Србија и њено руководство криво за то што нас је мимо важећег међународног права, бомбардовало 78 дана и ноћи 19 најјачих земаља на свету.
- Ови људи, у колико би поново добили прилику да управљају овом земљом би увек и на сваком месту говорили да смо ми криви. Увек и на сваком месту би погнули главу. И то показују и ових дана на једном баналном примеру. Сећате се колико су кукали зато што је пар сати задржана Северина на граници, а сада њихову звезду Сергеја Трифуновића ногом избацују из Хрватске, нико писнуо није јер ми смо криви. Они никад нисмо криви, него смо ми криви.
Премијер Вучевић одговара Јањићу
- Проблематично је да након првог предавање не коригујете тај део да је режим у Србији био крив за напад на нашу државу него кажете да је та политика довела до напада на Србију. Било би фер, и тиме би показали политичку зрелост да сте рекли какву је политику Србија требала да води да не дође до бомбардовања. И да сте нам то довели до корелацију и са очувањем КиМ у саставу Србије. Тада би ваша политика имала смисла или суштину. Ја ћу вам поноовити, до бомбардовања је дошло због жеље једног броја држава да одузму КиМ из састава Србије и тај процес још увек траје.
Срамно правдање Стефана Јањића након изјаве да је власт у Југославији била крива за бомбардовање
Након говора премијер Милоша Вучевића поново се за реплику јавио Стефан Јањић, који је истакао да актулена власт није Србија, већ да су државни службеници.
Јањић је потом покушао да оправда своју изјаву када је изјавио да је тадашања власт из 1999. године крива за бомбардовање Србије, да он заправо није хтео да том изјавом амнестира НАТО већ да су политичари из ове власти били у тадашњој, а због чије политике је Србија бомбардована.
Премијер Вучевић одговорио Стефану Јањићу о критикама за најбоље цене и око буџета за БИА
- Пре свега мислим да сте увредили све грађане Србије да једу ђубре од хране. Мислим да грађани имају добру понуду намирница и да смо изашли са добром кампањом "Најбоље цене" којом смо обухватили 82 врсте производа. Не знам шта ви једете, кад називате оно што сви једемо ђубре?
- Рекли сте да сте адвокат, мој колега, невероватно ми је онда да кажете да БИА хапси људе. БИА може да позове на разговор, а полиција хапси људе.
- И под три, оно што сте изјавили да је Србија крива за бомбардовање. Да не улазим у то што сте увредили породице отетих, унесрећених и несталих људи јер су их убијали они који су нам напали државу без одлуке УН. Једини разлог затшо је тадашња СФРЈ Југославија, односно Србија била мучки нападнута јесте да нам се отме КиМ.
- Нема одавно Слободана Милошевића, нема одавно тог режима о којем ви причате а тај процес није заокружен. Променуле су се све политчке гарнитуре у ових 25 година од агресије. И ни једног трентука они који су аутори тзв. косовске независности нису одустали од тог плана.
- То је као и прича да је Србија крива за распад Југославије. А и то смо могли да чујемо да је Србија растурила Југославију. Па само немојте да идите далеко у прошлост и видећете да су неке републике имале захтев за самосталност у време Јосипа Броза Тита.
- Ја бих Милошевићу замерио многе ствари као питање Републике Српске Крајине, Републике Српске или по питању КиМ, али да кажемо да је он крив или тај режим, па то је скандалозно. Криви су терористи који су убијали цивиле, војнике и полицајце. Криве су државе које су извршиле агресију на нашу државу, чланицу УН, да нам отму КиМ.
Александар Вулин о срамној изјави Стефана Јањића
- Ја заиста очекујем чак и од опозиције да ће гласати за Закон о финансијској подршци породицама са децом. Можете га нападати да је лоши или не, а не можете да не гласате за то да добијате за прво дете 500.000.
- Овде се чуло нешто нечувено, нешто што ће колегу учинити звездом приштинских медија. Курти ће рећи да је Србија признала да је одговорна за бомбардовање. Власт српка је одговорна. Па ће онда кренути због протеривања шиптара, па ће кренути да 1998. нисмо спроводили анти-терористичку акцију већ малтретирали мештане, па Рачак.
- Рећи да је власт у Београду била одговорна за бомбардовање Србије је несхватљиво. Не можете рећи за своју земљу да је одговорна за рат.
- Горан Богдановић, председник Демократске странке покрајинског одбора од 2002. до 2004. био министар пољопривреде у Влади Бајрама Реџепија, после био и наш министар. И после ова реченица да је Србија крива за бомбардовање. По тој логици па наравно да је крив Милошевић, Павковић, Лазаревић, Младић, сви су криви за бомбардовање.
- Ево, ЈУЛ је крив за бомбардовање, ево ту су колеге које то потврђују, ево још кандидата за шиптарске портале. Само НАТО није, само ОВК није, а Србије и све што је српско наравно да су криви.
Миленко Јованов одговорио Стефану Јањићу да је Србија била бомбардована због тадашње власти
- Има две ствари на које желим да се осврнем, прва је мање политичка а говори доста о њима. Где они кажу да је закон добар али нећемо да гласамо зато што нам се не свиђа министар. Они толико мрзе да ту мржњу не могу да превазиђу. Оно што је много опасније је је ово што је рекао на крају "Због власти у Београду је ова земља бомбардована, дакле није крив НАТО већ власту Београду". Овакви људи вам праве оне тезе да није крив силоватељ већ жена која је обукла танку сукњу. То су ти људи који од жртава праве џелате.
- Значи, власт је крива што је 19 земаља заједно без одлуке УН бомбардовало ову земљу 78 дана. Ово је срамота за овај парламент. Мислим да не требамо да срушамо поруке да је Србија је увек крива. За смрт људи и бомбардовање ове земље одговорно је НАТО вођство, односно политичке елите Америке и Велике Британије, Немачке и Француске.
Милица Ђурђевић - Стаменковски о породици
- Демографска обнова је најважнији задатак. То је инператив нашег опстанка. Такође дугујем захваталност што сте демаскирали ваше ставове о породици као нуклеусу друштва. Намерно користим ту синтагму јер се тај опис налази готово у свим актима УН и свим другим актима који говоре о породици. Дакле, не кажу да је појединац нуклеус друшва, него да је управо породица заједница у којој се појединац остварује. Он у њој добија смисао.
Министарка се накратко осврнула и на бројке везане за дечји додатак истичући да бројке нису пресудан моменат за рађање деце.
- Ја верујем оно што је вас јуче узнемирилио јесте управо то прављење разлике између те иделогије коју ви кандидујете око појединца где је појединац мали бог који због свог комфора и егоистичких побуда треба да занемери колективне и опште интересе. Та идеологија је пропала.
Славица Ђукић- Дејановић одговорила Новаковићу
- Образовање је сегмент око којег имамо најмање мимоилажења у вези са ставом које као држава треба имати према запосленима у просвети. Ова Влада је решила да поправи статус просветним радницима на начин да је у прошлог календарској години за 31% повећана плата свима у просвети.
- Двоцифрено повећање плата биће искључиво за просветне раднике. И биће за 50% веће од свих повећања. А у јавном сектору ће бити повећање од 8%.
Славица Ђукић-Дејановић истакла је да штрајка просветних радника није било јер обустава рада није штрајк. Истакла је да није имала обраћање од директора јер штрајка није било.
Небојша Новаковић срамно критикује изградњу Националног стадиона и Експа
- Мислим да нема потребе за толиком фасцинацијоим око Националног стадиона. То је чисто расипање и то у овој држави није потребно. Такође и Експо око кога се темељи читава економија у наредне три године је велики генератор расхода.
- Није ми јасна концепција да породица буде стуб друштва, ваљда пре породице иде грађанин.
Александра Товић о Експу и Рафалима
- О томе да Београд заиста буде центар 2027. године кад је у питању Еxпо и он има своју тему. Та тема се зове спорт, култура и забавни садржај. Према томе, Србија има велику част да угости, наравно, све земље света на овакој манифестацији. Оно што је влада Србије и председник Вучић сматрали потребним, то је да овако једну манифестацију, поред тога што ћемо финансирати...'
- Зато што ми имамо пројекте који су у току, а има их 323 пројекта везано за Београд, односно Србију 2027, где су практично све области покривене тиме. И због тога говоримо о тој цифри инвестиција која износи 17 милијарди, а не говоримо о цифри која ће искључиво износити 1,5 милијарди, која се односи искључиво само на Експо и на централну манифестацију. И то је оно што треба да грађанима заиста увек говорити, јер негде се заборави у том понављању и нападима о томе зашто Експо, ми смо против Експа, па онда сте против међународних манифестација да се одржавају у Србији. И то тако треба онда рећи. А немојте нападати владу, због чега улази уопште у овакве пројекте.
- Друга ствар, кад су у питању Рафали, значи и куповина Рафала, ми нисмо чули ни од једне опозиционе странке да ли су они за уопште нове технологије, кад је у питању одбрамбена индустрија, да ли им сметају можда Рафали, или би можда пре сухој 35 да купимо, или можда неке друге авионе типа Ф-16. Значи, да ли је у питању политичка расподела, када је у питању технолошки развој и куповина најсавременије опреме, кад је у питању авиоиндустрија, или уопште су против било какве куповине, уопште су за демилитаризацију, кад је у питању уопште наша одбрамбена индустрија. И то мора да се изјасне пред грађанима, јер грађанима некада није јасно заиста које поруке шаље она страна, која напада Српску напредну странку, владу Републике Србије и председника државе, јер се негде стиче утисак да су против свега, а то значи заустављање Србије, то значи заустављање и плата и пензија, заустављање било каквог технолошког развоја, које је немогуће зауставити. Онога тренутка када ми посматрамо своје економске параметре, значи макроекономске факторе, и када их анализирамо у односу на централне земље Европске уније, то значи да ми заиста идемо корак раме уз раме са најразвијенијим државама Европске уније.
- А до сада, ако ћете до 2012. да гледате резултате, они су се искључиво односили на поређење земаља у региону. Сада када Србија има обим страних директних инвестиција 60% у односу на цео регион, ми заиста можемо да се поредимо са развијеним државама. И то је оно што је министар Мали покушао да каже, да смо ми сада на основу резултата у првих шест месеци практично друга земља под тим економским резултатима кад је у питању раст, али кад погледате 2018. и 2023. ми смо у првих шест земаља Европске уније. И то је заиста јако добар резултат. За једну државу која је била буквално испод било каквих параметара када је у питању посматрање у односу на чланице ЕУ, мислим да Србија заиста иде добрим путем када је у питању развој. И зато ми данас разговарамо о добрим резултатима, односно позитивним резултатима, које су у износу од 132,5 милијарди динара.
- То је значи онај вишак који Србија треба да подели, на крају крајева добре резултате које држава обавља и које привреда генерише, да подели заједно са грађанима Србије. И није истина да неће имати било каквих резултата по грађане Србије овако добар резултат, зато што јуче смо имали прилику да чујемо да раст и развој могу да се поделе, па ако Србија напредује са 3,8% раста, онда не може да се развија. Не знам, то су неке нове економске методологије по којима, очито, опозициони посланици посматрају уопште економију Србије, али у било којој економији било које државе раст, наравно, иде паралелно са развојем. Раст су бројке које показују онај део који се односи на квантитативне промене, а квалитативне промене је развој. То су примене нових технологија, отварање нових делатности, отварање нових радних места, затим нова занимања која се јављају у протеклим годинама. И то је оно због чега мислим да је јако битно да се осврнемо око себе и видимо у последњих пет година колико се је много тога променило кад је уопште економија у питању.
- Оно што је за нас најинтересантније, то је да је тај спољнотрговински промет заиста повећан и то је оно што је покрило нас увозе извозом износи 76,6%, да је уопште трговина која је обављена у протеклом периоду на нивоу од неких 39 милијарди евра, с тим што је покривено 76,6%, али оно што је најинтересантније је да је индустрија напредовала у свом расту од 2,5%, где су оне прерађивачке индустрије чак веће за 3,6%. И то је оно што показује да све оно што смо се годинама борили да будемо не само произвођачка земља кад су у питању одређене врсте производа, успели смо да променимо структуру саме привреде и индустрије да су метали, металска индустрија заиста повећани, да је онај део када се односи на фабрике које су везане за аутомобилске индустрије, које су највећи генератори развоја, које су заиста учиниле то да и ово што када исплаћамо и плате и пензије више не морамо да дајемо из буџета, него на основу људи који заиста раде и фирме које заиста праве профит и порезе и доприноси који се сливају у касу, заиста омогућују одрживост функционисања уопште јавних финансија.
- Тако да ми смо очували макроекономску стабилност у условима који су заиста комплексни кад погледате сва ратна дејства и на Блиском истоку и у Украјини и у делу када говоримо о променама када су у питању ланци снабдевања, али оно што је важно рећи да смо заиста као држава гледали да у сваком сегменту где треба из овог ребаланса буџета попунимо све оно што је велика потреба, а ту јесте и пољопривреда, ту јесте и део који се односи на подршку породици, здравство, поготово 25.3, то је лечење болести које најчешће иду у редке болести које се лече у иностранству, и онај део који мени је у ствари и свима нама један од најважнијих, а то је ако не имате јаку економију, не можете да браните на адекватан начин своје српске националне интересе. Из овог ребаланса буџета 2 милијарде 856 милиона 656 хиљада динара је више дато Канцеларији за Косово и Метохију, управо због тога да би се спровео план."
Одређена пауза од 60 минута
Мали: Просто је невероватно шта сте имали прилику да чујете од претходног говорника и народног посланика
-Поштовани народни посланици, поштовани грађани Србије. Просто је невероватно шта сте имали прилику да чујете од претходног говорника и народног посланика, особе која је била креатор економске политике у Србији до 2012. године. Креатор економске политике. И сад ћу укратко да прођем кроз све оно што су нам они оставили. Упоредимо Србију данас и када су је они водили. Само да подсетим све грађане Србије како је то било. Знате, Србија у овом тренутку, да, друга растућа, најбржа растућа економија у Европи. То се од 2008. до 2012. године ниједан пут није десило, а уважени народни посланик је тада био Алфа и Омега када је економска политика владе Републике Србије у питању. Алфа и Омега економске политике до 2012. године, уважени народни посланик такође, успео је да затвори фабрике, да закатанчи фабрике и да пола милиона људи, пола милиона људи у том тренутку у Србији остане без посла. Прецизне цифре, да вам кажем, са 2 милиона и 81 хиљаде запослених 2008. године, Србија је у 2012. године имала милион и 860 хиљада запослених. Како вас није срамота, како и брига ви говорите за људе у Србији када сте пола милиона људи оставили без посла током вашег управљања јавним финансијама. - одговорио је опозицији Синиша Мали.
- У његово време, 2012. године, просечна зарада код наставног особља била је 44.000 динара. Тачније, 44.238. Са увећањем које ћемо имати 50% изнад других у јавном сектору за наше просветаре од 1. јануара 2025. године, просечна зарада биће 97.087. А знате шта је ту интересантније? И цитирам уваженог народног посланика. Каже, још просечна зарада у просвети није изнад просечне зараде у Србији. Па јесте. Него ви не знате да ми говоримо о томе да нам је основна зарада, да покушамо да основну зараду подигнемо изнад просечне зараде у Србији. Просечна зарада у Србији, последњи податак у јуну месецу је 95.804 динара. Просечна зарада у просвети, 96.926 динара. Дакле, просечна зарада у просвети је виша и већа него просечна зарада у Србији. Али то само говори колико вас баш брига. Само да нешто кажете, само да испаднете, да ви бринете, а како сте бринули, не дај Боже да се Србија икада врати у то време.- додао је.
Булатовић о Јовановићу
- Поштована председнице, поштовани чланови владе, министри, владе Републике Србије, поштовани народни посланици, народне посланице, грађани Србије. Ја рекламирам посланик 101, члан 103, члан 104. Ово што се данас, сада, у овом тренутку десило, да посланик баца, буквално Устав, баца и гађа директно у министре. Није могао да добаци, али да је погодио неког министра, он би био повређен. Да грађани Србије само добро знају, да само грађани Србије добро знају да су озлојеђени, јер је један од министара изнео истину. Говорио о пољопривреди, улагањима у пољопривреди. Говорио ономе што они лажу месецима. И говорио о томе шта значе улагања у пољопривреди. Жао ми је, био сам потпредседник странке у два мандата, оне тамо од странке коју су украли од мене. Био сам им два пута и председник одбора за пољопривреду. Ништа нису научили. Ништа нису научили, а сада су то све вајни и невероватни експерти у пољопривреди. Тај господин који је бацао тај пословник, тако и баца Устав Републике Србије. Тако баца и све то писмо. Јер знате, овај парламент то је највиши храм демократије. А када бацате пословник и у њему када је Устав, ви сте гађали српски народ. И да будем сасвим отворен, пљунули сте на српски народ, на традицију, на нешто што је најсветије у српском народу, то је Народна скупштина Републике Србије. Ово се никад није десило. Десило се када је потегнут пиштољ, убијен је један народни посланик овде. Ово што је он урадио, неумитно је подсетило грађане Србије на то да хоће да пуцају. Они хоће грађански рат. Они раде на томе. Они хоће да униште Србију. Раде против Устава, раде против онога свега што је српски народ радио деценијама. Срамота било, неће вам проћи. Живела Србија. - рекао је Дејан Булатовић.
Ћута бацио пословник, вређа Рагуш
- Вас је купио Драган Ђилас. Откупио је ваше дугове. Откупио је ваше дугове. И он је сад власник Демократске странке. И можете ви сад да се зовете еколошки устанци, зеленолеви фронтови, никад нисте били на власти, нови ДСС, Јанко Марко. Људи, ви сте власништво човека који је председник друге странке. И сви ви који сад овде говорите, седите, критикујете и тако даље, ви сте гласноговорници једног јединог човека који се зове Драган Ђилас. То како се формално зову ваше странке, кад су настале, ко су председници и тако даље, то је све небитно. Ви сте у грађанско-правном, у облигационо-правном смислу власништво једног човека. Дакле, он је власник и вас, и ваших странака, и ваших мандата - Мартиновић је изјавио што је наљутило Ћуту Јовановића који је бацио пословник.
-Госпођа Рагош, да, бацио сам пословник који ви газите упорно овде сад. Смирите ове овде, ове робове Александра Вучића... Баш вас брига, госпођа Рагош. А позивате се овде на неку толеранцију. Изгледате врло толерантно. Ми смо навикли од бивших радикала да буду тако толерантни. А овом овде који се зове Александар Мартиновић, то није име и презиме. То је карактерна особина. То је крпа Александра Вучића као и већина вас овде. Срам вас било - рекао је Јовановић.
На шта је Рагош одговорила: "Хвала вам на свим тим увредама. Да ли желите да се Скупштина на дан гласања изјасни о овој повреди пословника? Нисам чула, желите? Не, добро"
Опозиција се буни, Мартиновић и Рагуш одговарају
- Вода се у главном налази у три агрегатна стања: течном, чврстом и гасовитом. Али постоји једно четврто агрегатно стање, за које, наравно, вероватно људи овде не знају. То је стање када вода из течног прелази у чврсто стање, али тај последњи тренутак су физичари врло интересантно назвали, то је тај последњи, то је занимљива чињеница, да је то квантно-спинска течност. Дакле, то је још једно агрегатно стање, и интересантно у том четвртом агрегатном стању воде је чињеница да атоми губе свој диполни момент и чим се нађу у новој конфигурацији, више се не понашају као што су се понашали, јер молекули немају могућност и способност да се повежу са осталим молекулима, и понашају се онако како налаже агрегатно стање. Ја не знам да ли ће се неки људи препознати, али само сам хтео то да разјасним. - прокоментарисао је Марсенић изјаву Мартиновића.
Рагуш је одмах реаговала и одговорила: " Да ли је реално да сте ви нама сада објашњавали агрегатна стања? Да ли је реално да у ребалансу буџета ми слушамо о томе? "
Такође су се побунили и Ћута Јовановић, Миливојевић, Ђорђевић и Митровић.
- Сад не знам да ли је господин Миливојевић нови или стари. Јесте ли ви нови или стари? Ја се сећам Срђана Миливојевића када је био посланик Демократске странке која је у то време била на власти. Видимо овде велики број људи који су били, неки су били посланици, неки су били министри, неки су били државни секретари, имамо једног бившег начелника Генералштаба. Људи, ви сте били на власти, ваше време је постојало, али то време је прошло. То морате да схватите. Нисте ви нови, ви сте стари. И ви сте рециклирани. И ви сте променили називе странака, али сте задржали исту политику. А то је да упропастите све чега се дохватите - рекао је Мартиновић.
Такође је рекао да су чланови опозиције "били и доказани непријатељи грађана" и осврнуо се на кадрове бивше власти.
- Сећам се да сте се тад позивали на извештаје ваших обавештајних агенција, из којих проистиче да у наредних сто година, не у Србији, него у Европи, неће избити рат. Не да избије рат, него, кажем, дај Боже да због тог рата не избије трећи светски рат. Људи, 2022. године избија рат у Украјини. Погледајте шта се дешава на Блиском истоку. Цео свет гори. Па где су те ваше процене? Где су сад ти ваши експерти? Где су ваши обавештајци, који су нас убеђивали из петних жила, нема рата, мир, завладао је вечити мир, имамо пријатеље. Људи, укидају обавезно служење војног рока у ситуацији када имамо албански сепаратизам на Косово и Метохији. Када обавештајне агенције Босне и Херцеговине, не Републике Србије, обавештајне агенције Босне и Херцеговине, да не кажем муслиманске обавештајне агенције, извештавају централну владу у Сарајеву да се у тим и тим местима у Босни и Херцеговини налазе џихадисти- додао је.
Мартиновић о литијуму и војсци
- Е сада вас ја питам, ако нигде не постоји рудник литијума, па како се на годишњем нивоу производе милиони и милиони мобилних телефона? У сваком мобилном телефону је литијумска батерија. Како се производе електрични аутомобили који иду на литијумске батерије? Где се налазе ти рудници литијума? Да ли се налазе на Марсу или се налазе у некој конкретној земљи? Па, налазе се. Али ви кажете да нема нигде рудника литијума, исто као што сте нас убеђивали 2009. и 2010. године, да нигде у Европи не постоји обавезно служење војног рока. Ето, у томе је веза. 2009. и 2010. године убеђивали... Ево, ја сам седео овде као народни посланик опозиције. Убеђивали сте народне посланике, грађане Србије, трудили сте се из петних жила да нам објасните шта ће нам војска. Шта ће нам војска? Србија више нема непријатеља. Нема више ратова у свету. Сви спорови се решавају мирним путем. Не треба нам војска, војска је скупа, а на крају крајева нигде у Европи, кажете, и не постоји обавезно служење војног рока. То је било ваше образложење. Одлучили сте да формално суспендујете, а фактички укинете обавезно служење војног рока. - рекао је он.
Нагласио је да је политика претходне власти заснована на лажима и обманама, те да су покушавали да умање значај војске и обавезног војног рока. Такође, указује на тренутну ситуацију у пољопривреди, где се опозиција жали на недовољна улагања, док је у прошлости премија за млеко била знатно нижа него данас. Он подсећа на историјске податке из времена када је Војислав Коштуница био премијер, истичући да су премије за млеко биле веома ниске и да није било заштите за домаће произвођаче. Ова критика се односи на недостатак бриге власти о пољопривреди и домаћим произвођачима, што додатно оснажује његову аргументацију о неефикасности претходних власти.
Мартиновић: "Ја сам годинама провео овде у клупама Народне скупштине и јако добро знам генезу настанка свих вас"
-Пре свега морам да кажем да је потпредседник владе, господин Синиша Мали, абсолутно у праву када каже да је то било њихово време. Ево и зашто. Ја сам годинама провео овде у клупама Народне скупштине и јако добро знам генезу настанка свих вас. Сви сте ви, сви до једног, сви ви који овде седите, деривати или како би рекао мој покојни колега Зоран Красић, различита агрегатна стања Демократске странке Г17 плус и Демократске странке Србије - рекао је министар у Влади др. Александар Мартиновић.
Он истиче да су промене у особљу и називима странака само козметичке и да се политика није суштински променила. Он наглашава да се Србија не одриче својих развојних пројеката и да ће наставити да се бори за права српског народа на Косову. На крају, он осврће на наводе о министру пољопривреде, истичући да је приоритет коришћење природних ресурса Србије.
Рагуш и Алексић: Уколико није поменут, мора да се извини
Мирослав Алексић изразио је незадовољство због тога што био поменут именом и презименом током дискусије, а тражио је право на реплику. Председавајућа је нагласила да је важно поштовати права свих посланика.
-Господин Мирослав Алексић је мене убедио, уверио, да је именом и презименом поменут. То је став 2 члан 104 и да му то гарантује право на реплику. Ја сам молила када добијемо стенограм, уколико није именом и презименом поменут, да се извине због ове злоупотребе. Дакле, није спорно о ваших два минута, него ради се о принципу. Ако користите, дајте себи за право, молим вас, ако себи за право дајете, немојте то да одузимате свим осталим посланицима. Дакле, господине Алексићу, ви ћете добити своје право на реплику. - рекла је Рагуш.
Мали: "Да ли је боље него што је било у ваше време? Апсолутно јесте"
Мали је критиковао претходну власт због небриге о платама просветара, медицинских сестара и доктора, наглашавајући да су се бринули само о својим интересима. Истиче контрадикторности у економским политикама, где се некада хвалио суфицит, а сада се критикује дефицит.
Објаснио је да је тренутни раст БДП-а стабилан и дугорочан, за разлику од ранијих периода који су се ослањали на ад хоц стратегије. Помиње значајно повећање плата и пензија од 2020. године, наглашавајући да је реално повећање изнад инфлације. Такође, указује на смањење незапослености међу младима и раст броја фабрика.
Осврнуо се и на пројекте као што су нови стадион и Београд на води, истичући да се Србија мења на боље, у контрасту с временима када је претходна власт била на власти.
- Дакле, од 2020. године номинално повећање пензија у Србији је 93,2%, имајући у виду инфлацију 43,6%, реално повећање је 34,4%, номинално повећање зарада 94,3%. Ако имате у виду инфлацију, 43,6%, реално повећање зарада, дакле изнад нивоа инфлације, 35,3%, минимална зарада, номинално повећање за четири године 98,3%. Ако имате и узмете у обзир инфлацију, 38,1% реално повећање, зато је извештај Међународног монетарног фонда, зато је извештај Светске банке, зато је извештај кредитних агенција и каже да је раст, наш раст, бруто домаћег производа, заснован на расту домаће тражње и на моралном износу раста плата, пензија, минималне зараде. Да ли је све идеално? Па није. Никада то нисам рекао. И никада нисам рекао да у Србији само расте цвеће и да не знам шта. Не, рекао сам да је тешко да се боримо. Да ли је боље него што је било у ваше време? Апсолутно јесте. - изјавио је Синиша Мали.
Рагуш: Неколико прекршаја током говора Алексића
- Господине Алексићу, у вашем обраћању, ја сам пратила од почетка до краја врло пажљиво, ви сте прекршили неколико чланова, готово у делу одржавања реда на седници пословника који све нас обавезује. Нисам хтела да вас прекидам, пустила сам вас до краја да причате, али сте урадили нешто што мислим да није коректно и сад се редовно позивате на студију. - изјавила је потпредседница Народне скупштине Марина Рагуш.
Скренула је пажњу да се не износе ствари из приватног живота и упозорила је још једном.
-Дакле, ми треба да се договоримо да ли радимо по пословнику или опет улазимо у хаос. Ако радимо по пословнику, ја сам вам навела шта сте све прекршили. Дакле, члан 109, члан 107. Дакле, чињенице које се односе и оцене које се односе на приватни живот других лица. Ја вас дакле нисам опоменула, само мало, што сте нервозни? А што сте нервозни? А што сте нервозни? Али ја овде имам право да одржавам ред на седници, а не ви. А ви не смете да ми добацујете. И ја бих сада требало да вас опоменем. А жао ми је јер сте толико исплата за све ово време изгубили. - рекла је.
Вујадиновић: "Моје питање иде људима који су одговорни за стање у српској политици"
Милимир Вујадиновић изјавио је да су историја показује да се потенцијал за развој Србије и јачање њеног националног идентитета често суочава с отпором.
Аутошовинистичке политике предводе одређени појединци у Београду, а подршку им пружају медији и политичке структуре из других региона, укључујући Приштину.
Ове тензије су се посебно манифестовале током лета, када су се појавили напади на Српског председника и његову породицу, као и на пројекте који су добили значајну медијску пажњу. Уколико би стручњаци и наука подржали одређене пројекте, постојала би могућност за њихов развој и економски напредак, рекао је.
Такође је рекао да је развој Србије је кључан у тренутним околностима, јер омогућава земљи да очува своју доминантну политичку позицију на Балкану и да та позиција пружа Србији могућност да заштити своје интересе, посебно у вези са сигурношћу Републике Српске, очувањем Косова и Метохије, као и положајем Срба у Црној Гори и широм региона.
Он истиче да се у медијима налик Слободној Босни фаворизују опозициони лидери, док се истовремено нападају интереси Србије и српског народа.
Поставио је питање одговорности опозиције за тренутну политичку ситуацију и њихова сарадња са медијима из суседних земаља, који делују против интереса Србије. Такође позива опозиционе лидере да преиспитају свој однос према српској државности и одговорности према грађанима.
-Данас моје питање не иде председницима извршне власти, данас моје питање иде људима који су итекако одговорни за стање у српској политици и носиоци су суверенитета ове земље. Опозиционим председницима и лидерима политичких партија опозиције. Докле ћете медијску подршку и подршку политичких структура из Сарајева и Загреба користити у борби против Србије, интереса српског народа и уопште борби против развоја овог нашег друштва? Докле ћете положај у овом храму српске државности, у најважнијем политичком телу и привилегије које добијате у овом политичком телу, а нису мале, нећу рећи да су велике, користити и оне привилегије које вам даје народ, користити да бисте плаћали наше противнике из Загреба, Сарајева, медије који ће истовремено то обраћати тако што ће ударати на интересе Србије, српског народа, и на српског председника. Имате цео дан, надам се да ћете нам одговорити. Хвала вам - рекао је он.
Тијана Перић Дилигенски дала је реплику због "увредљивих израза" Вујадиновића који се, како је навела, непримерено обраћао члановима опозиције за шта је кажњена одузимањем времена од свог излагања.
Поношев посланик оптужује Владу, не зна правила парламента
Слободан Илић, народни посланик коалције СРЦЕ чији је председник Здравко Понош, показао је јутрос у парламенту елементарно незнање о послу који обавља.
Наиме, деценијама уназад посланици уторком од 10 до 11 часова постављају посланичка питања министрима у Влади Србије, на која онда они одговарају последњег четвртка у месецу од 16 до 19 часова. Чак и грађани, а камоли народни посланици знају то и знају да током постављања питања министри НИКАДА не седе у клупама у сали, јер ће свакако на та иста питања одговарати за два дана.
Међутим, колико се посланици опозиције разумеју у свој посао, показао је Слобидан Илић, Поношев посланик, који је потпуно самоуверено прозвао министре што нису ту и рекао да показују непоштовање парламента.
- Поштовани грађани, прво на почетку да кажем овде видимо једно велико непоштовање од стране Владе према Народној скупштини јер нема ниједног министра док се постављају питања Влади - у даху је рекао Илић. Када је након тога настао метеж јер су му колеге објашњавале да они ни не треба да буду ту неколико пута се извињавао.
Роквић изразила забринутост
Ивана Роквић је апеловала на грађане да пошаљу поруке за помоћ Наташи Адемовић, која болује од ретке болести и којој је потребно лечење у Турској. Роквић је изразила забринутост због организованог међународног усвајања српске деце, посебно у вези са центром за социјални рад у Обреновцу, где се наводно помаже страним усвојитељима уместо домаћим хранитељима. Поменута је и породица Којић, која се суочила са проблемима у процесу усвајања, иако су били активни хранитељи већ десет година.
- Чисто да знате у овом сату и да хоћете не можете да поставите питање министрима. Касније ћете имати прилику да поставите - опоменута је.
Постављена питања
Посланици постављају питања везано за проблем недостатка средстава у локалним самоуправама, кашњења у испоруци уџбеника за основце и средњошколце, могућност остваривања бесплатног школовања у пракси, колико има службених аутомобила у Србији, повећању имовине општине Стара Пазова и питања у вези са насиљем над студентима.
Постављена су питања везана и за Косово и Метохију на данашњој седници.
"Здање није њено": Ћута поново напада Брнабић која није пристуна
- Од скора ово више није државна имовина, већ је она сирота жена из Дедиња, председница парламента, постала власница Јованкине виле. Колико кошта Јованкина вила, госпођице Брнабић, питам, која ће можда касније да дође, неће никад да ми одговори, и одакле је паре да купи ову вилу? - рекао је Јовановић Ћута.
С обзиром да Брнабић није присутна, у њену одбрану је стала њена заменица.
Нагласила је да то здање није њено већ да ће сваки следећи председник Скупштине живети ту због сигурносног протокола као и она сада.
- Потрудите се да буде утемељено на чињеницама и да не долазим у непријатну ситуацију. Ја имам обавезу да реагујем по пословнику - одговорила је Јовановићу који од самог почетка седнице галами.
Почео други дан заседања Скупштине Србије
Посланици Скупштине Србије наставили су данас ванредно заседања на коме се, поред осталог, расправља о ребалансу буџета за ову годину. Данашњи рад парламента почео је постављањем посланичких питања. Предлогом за узмену Закона о буџету за ову годину, о коме је јуче почела расправа, предвиђено је да буџет Србије износи 2.173 милијарде динара, односно да буде повећан за 132,5 милијарде динара.
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу
ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.
12. 01. 2025. у 10:49
Коментари (15)