МРЕЖА ПРИЈАТЕЉА ШТИТИ СУВЕРЕНОСТ: Анализа "Новости" - Може ли Србија да буде битан "шраф" ширења фронта за повратак међународног права

М. Станојковић

30. 09. 2024. у 07:00

СЕРИЈОМ сусрета на маргинама Генералне скупштине УН председника Србије Александра Вучића са представницима малих слободарских држава, као и одавањем признања у виду одликовања, Србија наставља да плете своју мрежу пријатеља који, насупрот "партнера", стоје на истом становишту суверености и поштовања Повеље УН и њених резолуција.

МРЕЖА ПРИЈАТЕЉА ШТИТИ СУВЕРЕНОСТ: Анализа Новости - Може ли Србија да буде битан шраф ширења фронта за повратак међународног права

Фото Танјуг/АП/Frank Franklin II

На тај начин доприносимо стварању тог блока "малих" који се гласно супростављају интересима великих и моћних сила за повратак на међународноправни поредак.

Овако наши саговорници виде последњу дипломатску акцију шефа државе у Њујорку, а током које је најавио да су сви сусрети и ордење темељи за пројекат да "полако правимо своју мрежу пријатеља и у Африци, Океанији, Карибима".

Некадашњи шеф дипломатије Владислав Јовановић истиче да је то здрав приступ једне мале земље као што је Србија и да је њен животни интерес да има што већи број пријатељских земаља у свим деловима света, које јој никакво зло нису учиниле, док с друге стране имамо "партнере" који су остали наши дужници и не желе да те дугове исплате.

- Ово је важно јер свет улази у један драматични расплет, стварају се могућности за уређење света на основама прихватљивим за све, а не на оним које диктирају неке велике силе и њихови војни савези - објашњава Јовановић за "Новости".

- У том драматичном периоду, долазиће до великог броја међународних скупова, конференција и врло је важно да на тим скуповима Србија покреће питања која се тичу ње и нашег региона како бисмо што већи број земаља упознали са нашом ситуацијом и придобили их. Те мале земље попут нас, свесне су да бранећи нас, бране и себе и ту прегласавањима на међународној сцени, сваки глас који је једнак, био би драгоцен. То се показало и током недавног усвајања Резолуције о геноциду о Сребреници, када су баш те земље, које сада председник одликује, помогле да ставови Србије остану у већини. Оријентација на све већи број пријатеља за једну малу и независну државу је од пресудног значаја.

Јовановић указује на то да су то све земље које су ван евроатлантског клуба, које су приликом разматрања садашњих ратова и криза у свету, показале да желе да задрже самосталну политику:

- На пример, евроатлантски клуб који је увео тоталне санкције Русије ван система УН није успео до сада да придобије ниједну земљу тзв. Југа, а ни све европске земље. БРИКС је, такође, релативно нова политичка организација која се залаже за преуређење света на демократским принципима и са подједнаким уважавањем суверенитета и територијалног интегритета. То су све важне земље за нас, поготово оне које не признају независност Косова. Када је реч о европских земаљама, не треба заборавити ни пет чланица ЕУ које не признају лажну државу.

Вучић: Борба за позиционирање

ПРЕДСЕДНИК Србије јуче је, сумирајући протеклу седмицу у Њујорку, истакао да је то било "седам дана борбе за позиционирање Србије у економском и политичком смислу":

- Направили смо нове и важне економске контакте, представили потенцијале земље, разговарали са свима, слушали и учили од других. Водио сам тешке разговоре о КиМ. Наше је да наставимо да се понашамо одговорно, да чувамо мир, живот и опстанак нашег становништва на КиМ, чувајући правно политичку државност Србије. Морамо да обезбедимо своје националне интерсе, своју самосталност, сигурност, да учимо што је могуће више, да ухватимо корак са светом.

Историчар Срђан Граовац објашњава да ако је ишта добро произашло из Резолуције о Сребреници, то је што су се искристалисали пријатељи од партнера.

- Свесни смо да је велики број малих земаља стао на нашу страну - наводи Граовац за наш лист. - Показале су своју сувереност и забринутост за понашање великих сила које међународно право бацају под ноге. У овом тренутку, приоритет малих земаља је очување сопствених интереса и међународног права. Овим смо разбудили нашу дипломатију, за коју не могу да кажем да није била функционална, али имали смо сада у кратком року дипломатски напор да што већи број земаља придобијемо за своје становиште, успоставили смо контакте са државама са којима их раније нисмо имали. То су све темељи на основу којих можемо да развијамо блиска пријатељства, поготово са оним земљама које нису признале независност Косова, а које могу да утичу снажније на оне које се колебају по овом питању. Зато је важно што смо ојачали мрежу пријатеља.

Правећи разлику између пријатеља и партнера, председник Србије у УН уручио је ордење представницима Русије, УАЕ, Венецуеле, Никарагве, Бразила и Кубе...

- Полако правимо своју малу мрежу пријатеља у Африци, Океанији, на Карибима - рекао је том приликом Вучић.

Он је током доделе одликовања, истицао да је то "симбол заједничке бробе за правду и мир" и подршку поштовању међународног права и територијалног интегритета Србије. Вучић је том приликом оценио да се у свету "политички диже глас малих земаља" и да се "антиколонијални и антиимперијални гласови" чују из Африке, као и све више из Јужне Америке.

Председник Србије раније је указивао да "не можемо да кажемо да су нам пријатељи они који нам комадају територију и при томе то називају цивилизацијском вредношћу":

- Бићеш нам партнер у милион ствари, али немој баш да се дружимо. Србија ниједној земљи није ништа лоше урадила нити наудила и у наредном периоду ће имати више прилика да сазна ко су јој "партнери", а ко "пријатељи" - говорио је раније председник Вучић.

Он је, говорећи о пријатељима и партнерима, истицао да ће Србија наставити сарадњу са партнерима, али знаће ко су они које, како је метафорички рекао, "зове на славу и код којих иде на славу".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева

АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.

17. 11. 2024. у 19:48

Коментари (0)

АФРИКА ПОСТАЛА НОВИ ЦЕНТАР ОДРЖИВЕ МОДЕ: Ево шта то заправо значи