ИНТЕРВЈУ - ЈЕЛЕНА ЖАРИЋ КОВАЧЕВИЋ: Уштедели грађанима милионе сати на шалтерима
ГОТОВО смо укинули праксу да се од грађана траже документи, потврде, уверења, изводи који већ постоје код различитих органа.
Држава је успоставила брз и сигуран систем за размену података и кроз њега је, само у једној години, издато више од седам милиона докумената. Данас овај систем користи преко 400 различитих институција, у њему ради више од 10.000 службеника и кроз њега се обави неколико десетина хиљада услуга недељно. Само у последње две године службеници су разменили 100 милиона електронских докумената, што значи да исто толико пута грађани нису морали да одлазе на шалтере.
Овако је у интервјуу за "Новости" на питање колико је држава до садa учинила да грађане не затрпава папирима, да се смањи чекање у редовима и да фраза "фали ти један папир" оде у прошлост, одговорила министарка државне управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић.
Шта подразумева концепт "држава на дугме" који промовишете?
- Дигитализација је једна од кључних приоритета Владе. Наш циљ је да држава буде доступна корисницима 365 дана у години. Увођењем модерног електронског канцеларијског пословања омогућено је органима да користе централизовану књигу за завођење предмета и на брз и једноставан начин комуницирају. Овај иновативни систем је повезан са новом услугом на порталу еУправа еПисарница која омогућава подношење захтева, слање допуна, праћење статуса предмета и пријем аката.
Како функционише услуга еПисарница?
- Посредством еПисарнице грађани могу да поднесу захтеве без претходног знања о надлежном органу. Претрагом према кључној речи изаберу један од 2.000 доступних поступака и једним кликом електронски захтев стиже коме треба. У реалном времену добијају обавештења о статусу предмета, путем мејла или СМС, а решење или други акт доставља се у еСандуче. Једино што треба да ураде је да постану еГрађани, таквих је сада око 2,2 милиона.
Има ли Србија вишка запослених у државној управи и у локалним самоуправама?
- Нема. У просеку је око 20 одсто непопуњеност радних места у органима државне управе. Рационализација у јавном сектору спроводила се од 2015. до 2019. у складу са Законом о начину одређивања максималног броја запослених, када је и дошло до смањивања броја радника. И буџетским прописима ограничена су нова запошљавања у јавном сектору. Није могуће запослити нове раднике без добијања посебних дозвола и сагласности.
Колико нам је стручан кадар?
- Србија има лидерску позицију у овом делу Европе када је реч о развоју и пружању е-услуга, а таквом резултату сигурно је допринео компетентан и добро обучен кадар. Сви државни и службеници у јединицама локалне самоуправе имају приступ стручном усавршавању који је пример не само земљама Западног Балкана, већ и шире. Иницирали смо и успоставили Националну академију за јавну управу где је за само шест година спроведено више од 3.000 обука са готово 100.000 полазника.
Радна група о унапређењу изборних услова разматрала је измене и допуне закона о бирачком списку. Верујете ли да питање овог списка може да буде ускоро решено?
- Министарство је испунило све задатке парламентарног дијалога о примени препорука ОДИХР. У складу са захтевом опозиције, измењен је Закон о јединственом бирачком списку, спровели смо потребне промене, иако је до одржавања избора у том моменту било мање од месец дана. Координисали смо да се донесе око 52.000 решења о променама у бирачком списку и да бирачи буду "враћени" у онај део списка у којем су били уписани 3. јула 2023. Чланови Радне групе су долазили код нас да проверавају бирачки списак и нису наишли на неправилности. Свесни смо да се налазимо у ситуацији да је бирачки списак никад ажурнији и тачнији, али да се напада најчешће неосновано.
Шта нам је показала расправа о литијуму у Скупштини? Да ли је могућ дијалог власти и опозиције о кључним питањима?
- Дијалог је увек могућ и пожељан, а ми смо са становишта позиције доказали да смо увек отворени за конструктиван разговор са свима. Верујем да је у Србији за свaкога неупитно питање суверенитета и независности земље, и да не би смели да се доводи у питање мир, слобода и заштита националних интереса. Проблем је што се консензус тешко постиже око онога што разне интересне групе окарактеришу као погодну тему за напад на власт. Тад се не размишља о добру за народ и државу него се све ради да заједничког језика и договора не буде.
Спасли смо 75.000 стабала
КОЛИКО смо уштедели дигитализацијом?
- Процењена уштеда за грађане и привреду је 350 милиона сати колико нису морали да чекају у редовима. Драстично је смањена и потрошња папира. Управа је уштедела више од 753 милиона листова папира, што се сликовито може представити као планина 20 пута виша од Копаоника. Шума од 75.000 стабала је спасена.
КАКО ЈЕ РУСКА РАКЕТА "ПРЕВАРИЛА" НАТО У УКРАЈИНИ? Мистериозно нестајала са радара, генерал Попов открио о чему је реч
РУСКА ракета која је мистериозно нестајала са НАТО радара током овонедељног напада на Кијев је „модернизованa ракетa Х-101“, открива за Спутњик заслужни војни пилот, генерал-мајор руске армије Владимир Попов. Према његовим речима, ракета jе преварила НАТО јер може привремено да нестане са радара.
15. 11. 2024. у 23:36
"ТО БИ ДОВЕЛО ДО ПОЧЕТКА ТРЕЋЕГ СВЕТСКОГ РАТА" Фицо дао реч: До краја ћу се борити да Украјина не буде члан НАТО-а
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо ће се до краја одупирати уласку Украјине у НАТО, рекао је у интервјуу за кинески CGTN.
15. 11. 2024. у 19:38
ЧИТУЉА КОСТИЋУ ОД ДЕЦЕ: "Живиш кроз нас - настављамо с поносом"
МИОДРАГ Костић, оснивач и председник МК Групе, преминуо је у среду ујутру.
14. 11. 2024. у 12:46
Коментари (0)