ЗАМЕРАЈУ НАМ РУСЕ, КИНЕЗЕ И СРЕБРЕНИЦУ: Шта пише у нацрту Европске комисије о напретку Србије на путу ка чланству у ЕУ

С.В.

30. 10. 2024. у 08:17

СРБИЈА није увела санкције против Русије, задржала је односе на високом нивоу са том земљом и интензивирала са Кином, што отвара питања о њеном стратешком смеру.

ЗАМЕРАЈУ НАМ РУСЕ, КИНЕЗЕ И СРЕБРЕНИЦУ: Шта пише у нацрту Европске комисије о напретку Србије на путу ка чланству у ЕУ

Фото: Горан Чворовић

Ова дежурна пацка стоји у нацрту извештаја Европске комисије о напретку наше земље према чланству у Европској унији, у који је хрватска агенција ХИНА имала увид, и у којем се Београду замера што се није придружио Бриселу у низу рестриктивних мера према Кини, Белорусији, Ирану, Северној Кореји, Венецуели. Хладноратовско цепидлачење иде дотле, па нам европске бирократе пишу минус и за то што су летови ка Москви постали - фреквентнији?!

У документу је констатовано да је Србија наставила да сарађује са ЕУ у напорима за спречавање избегавања санкција Русији и пружањем финансијске и хуманитарне помоћи Украјини. Од нас се очекује и да се поступно усклађујемо са политикама према трећим земљама са политикама ЕУ. Комисија ће данас објавити пакет о проширењу чији су кључни део извештаји с оценама о напретку у реформама сваке од земаља које су на путу ка чланству у ЕУ.

Као и раније, примедбе на рачун става Србије према Русији, односима са Кином, Косову и Метохији су политички услови који су у вези са пристпуним преговорима, сматра бивши дипломата Зоран Миливојевић.

- Појачана је димензија у вези односа са Русијом, односно за тему усаглашавања спољне политике, зато што су у овом тренутку геополитички интереси нарасли и добијају на динамици. Ствар око Украјине се заоштрава, иде се ка расплету који неће бити у корист Запада и Украјине. То се види по стању на фронту, које диктира политичке услове и критеријуме за расплет. Друга ствар је што су на власти и у Америци и у већем делу Европе оне елите које имају тврд став према Русији. Ту се преноси и став према Србији, у чему нема ништа ново. Дилема око нашег става је разрешена и кроз БРИКС, али и у разговору Путина и Вучића. Нема промене става Србије.

Нисмо дали потпис

НАША земља је досада успела да се одупре и не стави потпис на рестриктивне мере ЕУ којима је обухваћено више од 2.200 особа и ентитета, као и око 300 иностраних компанија које су суспендовале или прекинуле рад у Русији. Нисмо се приклонили мерама попут замрзавања и забране располагања средстава, забране путовања, визне политике, функционисање финансијског, енергетског и транспортног сектора, забране коришћења ваздушног простора, учешће руских фирми у друмском транспорту робе, забране увоза појединих производа, као и куповине и трансфера руске сирове нафте, забране страним држављанима да су на функцијама у управним телима руских правних лица која се налазе у РФ, као и рампи на рад руских медијских кућа...

Миливојевић истиче да је усаглашавање спољне политике процес и да он следи динамику у приступним преговорима. Подсећа да ми две и по године нисмо отворили ниједан кластер:

- Према томе, и друга страна треба да нешто учини, не можемо стално робовати политичким условима. Ми смо све друго урадили. Друго, ми смо у потпуности у обавези да ускладимо спољну политику тек у тренутку кад се потписује приступни уговор, а ми нисмо ни близу тога.

У нацрту Извештаја се још наводи и да се од Србије очекује и да побољша резултате у процесуирању ратних злочина, те да и даље избегава да подиже оптужнице против високорангираних осумњичених, иако смо Хагу испоручили све које су нам тражили. По питању ратних злочина, констатују, настављена је сарадња с БиХ, док је у сарадњи с Хрватском и тзв. Косовом забележен мали напредак.

- Србија тек треба да покаже истинску преданост истрази и пресуђивању ратних злочина. Низ српских политичких странака, политичара и медија и даље без реперкусија пружа подршку и јавни простор осуђеним ратним злочинцима и негира ратне злочине, укључујући и геноцид у Сребреници - каже се у нацрту извештаја.

Европска комисија усвојиће данас Пакет проширења за 2024. годину, који се састоји од саопштења Комисије и извештаја за десет кандидата и потенцијалних кандидата за чланство у ЕУ, међу којима је и Србија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (2)

НЕВЕРОВАТНА НОВОГОДИШЊА ПОНУДА ПО СЈАЈНИМ ЦЕНАМА