ЗАВРШЕНА СЕДНИЦА САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ УН О КИМ: Обратио се Марко Ђурић - Понашање Куртија ствара климу страха и несигурности (ВИДЕО)
САВЕТ безбедности Уједињених нација (СБ УН) расправљао је данас о новом, шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду Мисије УНМИК.
Зваршена седница
Земље чланице Савета безбедности УН данас су на седници СБ УН о ситуацији на КиМ указале да једностране акције приштинских власти доприносе порасту тензија и остале подељене по питању мандата Унмика.
Чланице СБ УН су на седници СБ УН на којој је разматран шестомесечни извештај генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а, позвале Београд и Приштину да наставе дијалог.
Ђурић одговорио на прозивке
Ђурић је оценио да наступ представнице привремених приштинских институција Донике Гервале Шварц представља "тужну поруку" и да смо од ње могли да чујемо само низ увреда и лажи на рачун Србије и председника Александра Вучића.
- На моју конкретну и добро документовану забринутост за положај српског народа на 'Косову' и пружену руку сарадње албанском народу, присутни представник Куртијевог режима је још једном одговорио одбацивањем процеса нормализације, демонстрирајуц́и неприхватљив и увредљив језик. Желим још једном да поновим да ми немамо сукоб са албанским народом. Имамо само проблеме са режимом који систематски угњетава српску и друге невећинске заједнице на Косову - рекао је Ђурић на седници Савета безбедности Уједињених нација, на којој је представљен шестомесечни извештај УНМИК-а о ситуацији у АП Косову и Метохији.
Он је оценио да је Гервала-Шварц у свом наступу користила клеветнички језик, који само продубљује међуетничке тензије и враћа регион у прошлост.
Ђурић је додао да опсесија представника Приштине председником Вучићем говори низ ствари.
- Он добро води Србију, а јачање наше економске безбедности и спољнополитичке позиције неке од њих чини огорченим и бесним - рекао је Ђурић.
Додао је да представници Приштине још једном показују непоштовање према жртвама сукоба, неприкладним коришћењем израза "геноцид".
- Ово је посебно тачно, имајући у виду чињеницу да је више од две трећине српске заједнице насилно протерано са Косова и Метохије - рекао је Ђурић.
Он је Гервали Шварц поручио да је, у складу са међународним јавним правом, у УН-у председник Вучић и њен председник.
На то што је Гервала Шварц рекла да постоји наводни недостатак подршке у српској заједници на АП Косову и Метохији Влади Србије и председнику Србије, он је одговорио да већ три изборна циклуса заредом, Куртијев режим спречава Србе из јужне покрајине да учествују на српским изборима.
- Онемогућава им да остваре своја основна демократска права, а то је више пута осуђивала међународна заједница, укључујући и неке од чланова Савета безбедности који су најснажнији заговорници такозваног независног Косова - рекао је Ђурић.
Како је рекао, он је недвосмислено осудио свако насиље над било којом етничком заједницом на АП Косову и Метохији, али је поставио питање зашто влада Аљбина Куртија ускраћује доказе о инциденту у Бањској, доказе које је пре много месеци тражило српско тужилаштво преко Еулекса.
- Сви на 'Косову' знају за чињеницу да ваша влада ускраћује ове доказе и док се придружујемо жалости за свим жртвама у Бањској, укључујући и господина Африна Буњака, којег је председник Вучић јавно поменуо, тражимо доказе о убиству Игора Миленковић, Бојана Мијаиловића и Стефана Недељковића. Молимо запамтите ова имена. Њихове породице и јавност заслужују одговоре. Против њих је примењена прекомерна сила. Да ли је примењена на убилачки и злочиначки начин? Јавност заслужује одговоре - рекао је Ђурић.
Коментаришући што је Гервала Шварц Србију и Ђурића назвала фашистима, Ђурић је као потомак из породице која је преживела холокауст одговорио скретањем пажње међународној заједници на чињеницу да је влада Аљбина Куртија завршила реновирање куће једног од оснивача СС дивизије Скендербег Џафера Ибрахима Деве у јужном делу Косовске Митровице.
- Био је један од најистакнутијих албанских квислинга и сарадника током Другог светског рата. Покренуо је и починио злочине над многим Србима, Јеврејима и Ромима. Међутим, данас га приштинске власти доживљавају као националног хероја, а школе и улице носе његово име. А сада има и свој споменик у Митровици који је изградила Куртијева влада - рекао је Ђурић.
Потом је представница Русије затражила реч и указала да Гервала Шварц стално понавља исту причу о прошлости, а да не може да одговори на питања која су јој сад постављена, а која се односе на Резолуцију 1244, Бриселски споразум и успостављање ЗСО, као и разлоге за кршење права српског народа на северу КиМ
- Зашто су Срби мета насиља, зашто се хапсе људи који певају на српском језику, зашто су домови повратника паљени... Али нема одговора на то питање - рекла је руска представница.
Обраћање Небензје
Обраћање Марка Ђурића
Министар спољних послова Србије Марко Ђурић изјавио је на седници Савета безбедности УН о извештају Унмика да Србија остаје непоколебљива у својој посвећености миру, стабилности и пуном поштовању принципа Повеље УН, Резолуције 1244 и међународног права. С друге стране, он је упозорио да кршење људских права и једнострани потези режима Аљбина Куртија на КиМ стварају климу страха и нестабилност.
- Дозволите ми да почнем тако што ћу вам се свима захвалити на континуираној пажњи у вези са ескалацијом кризе на Косову и Метохији. Суочена са тешким изазовима за сигурност и добробит свог народа, Србија остаје непоколебљива у својој посвећености миру, стабилности и пуном поштовању принципа Повеље УН, Резолуције 1244 и међународног права. Док се носимо са овим изазовима, желим да истакнем да је Србија у потпуности посвећена изградњи просперитетне будућности за све своје грађане - казао је Ђурић.
- Будући да смо одржали рекродну стопу раста БПД-а Србија је успела да га удвостручи у последњу деценију... Србија ће 2027. бити доаћин излжожбе Експо што ће отворити могућност развоја за цео Балкан - рекао је Ђурић.
Осврнуо се и на иницијативу Отворени Балкан коју су покренули председник Вучић, премијер Албаније Рама и Влада Републике Северне Македоније и створили, како је рекао, јединствено регионално тржиште рада. Такође је поенуо и иницијативе попут пројекта Дигитална Србија која има за циљ да интегрише технологију у српску економију, промовишући друштво засновано на знању.
- Како показује низ извештаја у последње две ипо године стиуација на КиМ се погоршала, а понашање Куртија ствара климу страха и несигурности - рекао је он те додао да апелује на хитну и одлучну акцију СБ УН.
Ђурић је поменуо да се други талас етинчког чошћења десио деведесетих.
- Прво, ове године обележавамо тужну годишњицу која се не може превидети – навршило се 20 година од погрома 17. марта 2004. године, када је убијено 28 невиних људи, а рањено скоро 1.000 људи. Био је то други талас етничког чишћења Срба после оног 1999. године који је довео до насилног протеривања 250.000 људи и 150 српских цркава, као и још 40 уништених српских православних цркава.
- Блиска прошлост је била болна и компликована... Поражавајуће је посматрати садашњост коју је режим Куртија створио. Увели су мере усмерене на маргинализацију српске заједнице. Замислите да је ваша валута забрањена, примања укинута и то је реалност са којом се суочавају људи на КиМ. У септембру ове гдоине тешко наоружана полиција упала је у поште... Основна права постала су немогућа. Насиље је ескалирало. Током 2024. било је више од 90 напада усмерено на српске појединце и имовину при чему се нико није суочио са правдом. Посебно су узнемиријући они усмерени на децу... - каже Ђурић.
- Недавно је децу господина Ненада ножем напао један човек – што је шеснаести такав напад од када је господин Курти преузео дужност. Колико напада мора да се деси пре него се преузме нешто конкретно? - упитао је Ђурић.
Како каже на КиМ управља полиција наклоњена Куртију, и администрација је наметнула градоначелнике који су "изабрани" без подршке српског дела заједнице, али ипак су на власти.
- Пре само два дан, у изјави која опсорава процесе дијалога и закона Курти је навео да не планира да спроведе споразум о ЗСО. То није одбацивање обавеза, већ директна увреда овог савета и ауторитета Међународне Заједнице... Свечља је проширио увреду када је рекао да његова администрација не планира спровести Члан 9. Бриселског псоразума, који гарантује колективни повратак српских представника у Косовску полицију на северу. Иако то није изненађујуће то доводои у сумњу намере Приштине да гради заједничку будућност - каже Ђурић.
Према његовим речима незаконито се ускраћују права Српској листи и то додатно говори о непоштовању права на КиМ и указује на неопходност да се осигурају механизми против таквог понашања.
- Зашто би Срби гласали на надолазећим изборима ако за њих не важе основна права - каже Ђурић те додаје како је и патрајарху Порфирију забрањен одлазак у Пећ.
- Овај акт представља нарушавање не само верских слобода већ и вишевековног српског културног наслеђа, показујући непоштовање основних права и слобода - казао је.
- Насиље над Србима је достигло алармантан ниво - каже Ђурић, те додаје да је ове године пуцано на шесторо Срба и још увек нико за то није одговарао.
Ђурић каже да су напади на Србе порасли за 50% од како је Курти преузео власт.
- Прошле године је на дечака од 11 година пуцано од стране тзв. косовских безбедносих снага за време Божићне поворке, а нападач је до дан данас слободан. Каква се то порука шаље? - упитао је Ђурић.
Како каже хиљаде породица и даље не смеју да се врате. Како каже за расељене Србе повратак остаје „далека и често опасна нада“ јер хиљаде породица које су биле присиљене да напусте Косово 1999. године и даље живе у изгнанству, јер повратак подразумева „тешку дискриминацију и лични ризик“.
- Српски повратници су затекли своје домове спаљене... Таргетирајући српске породице које су се усудиле да се врате данас је нешто више од 1% Срба успело да се врати... Прошлог августа притворени су Драган Петковић и Милош Шошић и то по неоснованим оптужвама - рекао је Ђурић.
- У светлу онога што сам управо рекао пред овим Саветом, желим да кажем ово нашој српској заједници на Косову и Метохији: нисте сами. Србија је са вама у вашој борби за правду, достојанство и безбедност. Нећемо одустати од подршке вашим правима да живите у миру, да подижете породице и да чувате ваше наслеђе. Ваша храброст у суочавању с тешкоћама сведочанство је ваше чврстине и снаге. И док се и суочавате са овим изазовима будите уверени да се Србија и међународна заједница боре да обезбеде ваша права, сигурност и будућност. Нећемо дозволити да се ваши гласови не чују и неуморно ћемо се залагати за ваше право да живите слободно и безбедно у земљи ваших предака. Свет мора да схвати да ваша борба није само за територију – то је борба за основно право да се живи без страха, достојанствено и с правдом - рекао је Ђурић у поруци који је упутио нашем народу на КиМ.
Ђурић је показао слику Свечље како стоји испред спаљеног возила Еулекса, те упитао да ли њега треба сматрати неким ко поштује ред, а ухапшене Србе терориристима.
Такође се обратио албанској заједници на Косову и навео да Србија није у сукобу са њима.
- Ми се споримо с потезима и политиком режима Аљбина Куртија, не са албанским народом. Ми схватамо ваше жеље за миром и просперитетом, баш као што схватамо и жеље српске заједнице. Позивамо вас да одбаците политику подела и сукоба и да нам се придружите у трагању за будућношћу заснованој на узајамном поштовању, безбедности и сарадњи. Аљбин Курти је постао одраз режима против кога је почео да се бори пре више од четврт века и нажалост га је и премашио у неким аспектима. Израстао је у угњетавача, дискриминатора и онога који нас дели. Хајде да заједнички замислимо будућност у којој албанска и српска деца уче и одрастају заједно, у којој комшије подржавају једни друге и у којој од привредног раста имају користи сви. Таква будућност је могућа, али зато је потребно одбацити екстремистичку политику која продубљује јаз. Станите уз нас и тражите од косовске владе да поштује све грађане и да испуњава своје међународне обавезе - казао је.
- Позивамо вас да одбаците политику подела и да нам се придружите у трагању узајамне безбедности и сарадње. Курти је одраз режима против кога се он борио и нажалост га је премашио... Израстао је у угњетавача и онога који нас дели - каже Ђурић.
Према његовим речима потребно је да се одбаци политика која продубљује јаз те да влада тзв. Косова поштује све грађане и обавезе.
- Потребно је да за дела постоје последице, морају се увести снакције Куртијевој влади и исказати нулта толеранција за даље изазивање сукоба. Позивамо СБ да се спроведу постојећи споразуми посебно Бриселски... Замислите будућност коју заједно можемо да створимо ако заједно применимо међународно право и време је да се Курти позове на одговорност... Да ли ће овај Савет поштовати вредности за које се залаже? Србија је одлучна да се настави борити за мир и позивам овај савет да заштити основне слободе и очува их - казао је Ђурић.
Ђурић је казао да сви заједно треба да тежимо заједничкој будућности која ће подразумевати трајни мир и поверење.
- Историја ће нам судити - рекао је он.
Почела седница
На овом заседању Србију представља Марко Ђурић, министар спољних послова.
Подсећање
O извештају испред УН говорити специјална представница генералног секретара Уједињених нација у АП Косову и Метохији и шефица Мисије привремене администрације УНМИК Каролина Зијаде.
Седницу је сазвала Швајцарска, која овог месеца председава тим телом.
У новом извештају Гутереш је оценио да је атмосфера на северу АП КиМ напета и да постоји могућност ескалације, и позвао све стране да поново потврде приврженост дијалогу уз посредовање ЕУ.
Он је у извештају који се односи на период од 16. марта до 15. септембра, навео да једнострани потези, попут затварања институција које финансира Београд, корака ка поновном отварању моста преко Ибра у Косовској Митровици, као и ограничења протока робе из централне Србије и имплементације нове монетарне политике, подижу тензије међу заједницама и институцијама.
- Такве акције не само да ремете свакодневни живот и социоекономска права оних на које утичу, већ и угрожавају колективни напредак и стабилност који су кључни за пут ка мирној и просперитетној будућности за све - навео је Гутереш и истакао да је потребно да се пронађе одговор на забринутост српске заједнице поводом могућих акција које се односе на здравствене и образовне институције на АП КиМ.
Од усвајања Резолуције 1244 СБ УН, 10. јуна 1999. године, СБУН је до 2018. о АП КиМ расправљало четири пута годишње, од 2019. три пута, а од 2020. те седнице се одржавају два пута годишње - у априлу и октобру.
Препоручујемо
СРБИЈУ ПРЕДСТАВЉА МАРКО ЂУРИЋ: Данас седница Савета безбедности УН о Косову и Метохији
30. 10. 2024. у 10:01
ТРАМП ЗАПРЕТИО ЕВРОПСКОЈ УНИЈИ: Неће моћи тако ако ја победим, платиће високу цену
КАДНИДАТ за председника САД-а Доналд Трамп наставио је са својом предизборном кампањом, а овај пут тема су биле тарифе које Трамп планира да уведе ако победи на изборима заказаним за 5. новембар.
30. 10. 2024. у 14:20
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ФРКА У ДНЕВНИКУ РТС: "Извините, колега, имамо проблем..." Шта је то требало да прочита? (ВИДЕО)
ВОДИТЕЉКА Дневника на Јавном сервису, Јасмина Панић, услед техничких проблема није успела да најави спортски прилог о фудбалеркама српске репрезентације, те се збунила, па је реч препустила колеги.
30. 10. 2024. у 16:36
Коментари (19)