ПРИШТИНА ВРЕБА ПРЕД ВРАТИМА ИНТЕРПОЛА: У Глазгову данас Скупштина међународне полицијске организације
ПОКУШАЈИ Приштине да преко чланства у различитим међународним организацијама потврди своју нелегално проглашену независност не иду према њеном плану, па тако тзв. Косово ни после деценију и по није успело да откључа врата Интерпола.
Да су напори за улазак у ову светску полицијску организацију узалудан посао, очигледно је схватио и режим Аљбина Куртија, па тако Приштина није поднела захтев за кандидатуру уочи овогодишњег заседања Генералне скупштине Интерпола, која почиње данас у Глазгову.
- Приштина за сада није пријавила кандидатуру, али, наравно, није искључено да приликом усвајања дневног реда Годишње скупштине неко од њихових подржавалаца то учини. Међутим, и ако се тако нешто деси, због ефеката спољне политике Србије вођене последњих 10 година, и онога што је урађено раније у другим међународним организацијама, као што је Унеско, а и ранијем гласању у Интерполу, тзв. Косово нема шансе да постане чланица ове организације - објаснио је Дачић.
Већ доживели петоструки дебакл
ЗАХТЕВ за пријем у Интерпол Приштина је досад поднела пет пута - 2010, 2015, 2017. и 2018. и прошле године, када је апликација скинута с дневног реда Генералне скупштине у Бечу. Захтев за чланство предали су и 2019. али су га повукли непосредно пред почетак ГС у Сантјагу. Пријаву нису поднели 2021, а 2022. Курти је одустао од слања захтева, јер му је из дипломатских кругова сугерисано да ће доживети дебакл на ГС која је у октобру одржана у Њу Делхију. О пријему се на Генералној скупштини гласало само једном, 2018, али ни тада нису успели, јер је Србија, уз помоћ Русије, Шпаније, Кипра, Кине, Белорусије и многих афричких земаља, успела да одбрани своје аргументе.
Улазак Приштине у Интерпол био би преседан, јер је то било и у супротности са Резолуцијом 1244 Уједињених нација. Према правилима Интерпола, пријем нове чланице мора да подржи двотрећинска већина присутних у сали од 196 држава у овој организацији, а тај однос снага иде наруку Србији. Такође, гласању о пријему претходи низ корака у којима се утврђује суверенитет кандидата и да ли испуњава све стандарде у борби против организованог криминала, око владавине права и независног правосуђа.
То су управо области у којима тзв. Косово не само да није напредовало, већ представља "црну рупу" Европе, где цвета криминал, Срби трпе терор, неоснована хапшења, притворе и прогоне. Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић изнео је податак да су се на Косову и Метохији, откад је премијер привремених институција Курти, догодила 555 етнички мотивисана инцидента у којима су мете биле Срби, њихова и имовина СПЦ.
Дипломата Зоран Миливојевић каже за "Новости" да западне силе желе да се "косовска државност" по сваку цену потврди и укључивањем у међународне организације, али ако процене да нема шансе да Приштина постане чланица Интерпола, неће ићи у ризик да се политички компромитују тиме што би то гурали.
- Однос снага на глобалној сцени, када је реч о непризнавању Косова, није се променио и Србија и даље има већину приликом гласања. Чак и да поднесу захтев мале су шансе да њихова кандидатура прође. Треба имати у виду и став Кине, која има значајни утицај у Интерполу. То је била и тема приликом недавне посете Кини министра Дачића. Да не говорим о томе да Косово нема статус државе, нити функцконалне предуслове за чланство, јер је то један режим где и даље влада корупција, организовани криминал - истиче наш саговорик.
Додаје да неуспеси Приштине да потврди своју "државност" и кроз чланство у међународним организацијама показују да је пројекат независног Косова неуспешан, не само на на спољном плану, имајући у виду да је у међувремену 20 земаља повукло одлуку о признавању, него и на унутрашњем, где не постоје елементи који би пружали аргументе у корист државности.
Бразилац нови генерални секретар
НА Скупштини Интерпола, која траје од данас до 7. новембра, требало би да буде изабран и нови генерални секретар ове организације. Немца Јиргена Штока, после десет година на овој функцији, требало би да замени Бразилац Валдеси Уркиза.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)