"ПОЧЕТАК МНОГО САДРЖАЈНИЈИХ РЕЛАЦИЈА ИЗМЕЂУ БЕОГРАДА И ВАШИНГТОНА": Карановић - Разговор Вучића и Трампа је од изузетне важности

Дејана Калинић
Дејана Калинић

11. 11. 2024. у 12:27

РАЗГОВОР председника Србије Александра Вучића са изабраним председником САД Доналдом Трампом од изузетне је важности са Србију и српски народ, али и цели регион, његову будућност, те регионалне односе у наредном периоду, истакао је за "Новости" Огњен Карановић, историчар.

ПОЧЕТАК МНОГО САДРЖАЈНИЈИХ РЕЛАЦИЈА ИЗМЕЂУ БЕОГРАДА И ВАШИНГТОНА: Карановић - Разговор Вучића и Трампа је од изузетне важности

Фото: Танјуг/АП

- Не смемо сметнути са ума да се разговор Доналда Трампа са председником Вучићем догодио свега пар дана после избора за председника САД, и да је заправо Вучић један од првих светских државника који је разговарао са Трампом. Ови разговори су почетак много садржајнијих и отворенијих релација између званичног Београда и Вашингтона у наредном периоду - казао је Карановић за наш портал.

Према његовим речима, председник Вучић је у протеклих неколико година изградио веома блиске политичке везе са многим важним и утицајним личностима које се налазе у окружењу Доналда Трампа и које ће заузети значајне позиције у његовој администрацији.

- Ти односи су почели у протеклих 10 година, када је Трамп имао свој први мандат у Белој кући. Нису се они зауставили или прекидани после одласка Трампа из Беле куће, али сада добијају један институционални оквир који је и те како неопходан Србији и региону. Можемо очекивати један озбиљнији заокрет курса САД према региону Западног Балкана, самим тим и према Србији. Наравно, САД неће мењати своје стратешке позиције у односу на важна геополитичка питања када је реч о поменутом региону, не можемо очекивати да ће у неком наредном периоду Сједињене Америчке Државе повући признање лажне државе у јужној српској покрајини, али можемо очекивати да ће привремене приштинске институције, на крају крајева и сам Аљбин Курти бити ограничени или у потпуности онемогућени да наставе са својим терором који спроводе у последњих неколико година, колико Трамп није био у Белој кући - појаснио је Карановић.

Огњен Карановић,историчар/ Фото КЦНС

Како истиче наш саговорник, долазак Доналда Трампа на место председника САД је од великог значаја и за Републику Српску.

- Знамо да је Милорад Додик годинама под санкцијама САД, и то се није променило ни у току првог мандата Трампа јер је то бирократски процес повлачења санкција који је у надлежности Стејт департмента. Видећемо да ли ће Трамп успети оно што је најављивао у првом мандату, то јесте да "исуши мочвару" и направи корените реформе унутар Естаблишмента. Остаје нам да видимо колико ће му то поћи за руком, али да можемо очекивати "повољнији ветар" за интересе српског народа и Србије у наредном периоду, када је реч о Западном Балакану, мислим да можемо - каже Карановић.

Подсећамо, председник Србије Александар Вучић је међу првих десет светских политичара који су разговарали са новоизабраним америчким председником Доналдом Трампом, и први политичар из региона који је разговарао са њим.

Како је Вучић оценио, разговор је био садржајан и срдачан.

БОНУС ВИДЕО: Ћута прети: Неће бити мира у Србији!

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ НА ПИТАЊЕ БИ-БИ-СИ-ЈА О ТРАМПУ МЛАЂЕМ: За нас је важно да превазиђемо оптерећења из 1999. године

ВУЧИЋ НА ПИТАЊЕ БИ-БИ-СИ-ЈА О ТРАМПУ МЛАЂЕМ: За нас је важно да превазиђемо оптерећења из 1999. године

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се грађанима из Палате Србија, а питање му је поставио новинар Би-Би-Си-ја о сусрету са Доналдом Трампом Млађим.

14. 03. 2025. у 19:17

ИЗ КРЕМЉА ОТКРИЛИ: Појављивање Путина у војној униформи значи само једно

ИЗ КРЕМЉА ОТКРИЛИ: Појављивање Путина у војној униформи значи само једно

ПОЈАВЉИВАЊЕ руског председника Владимира Путина у Курској области у униформи је сигнал који говори о одлучности да се у најскорије време заврши операција ослобађања Курске области, рекао је портпарол Кремља Дмитриј Песков новинару Павлу Зарубину за ТВ „Русија 1“.

13. 03. 2025. у 15:32

Коментари (0)

ДОМИНАЦИЈА НИКЕ ПРЕВЦ: Словенка оборила светски рекорд (ВИДЕО)