ИЗНОСИ ЛАЖИ ПРОТИВ ЦРКВЕ И ПОЗИВА НА ЕТНИЧКО ЧИШЋЕЊЕ: СПЦ поднела пријаву против албанског политичара Сељима Пацолија
ЕПАРХИЈА рашко-призренска Српске православне цркве поднела је Основном јавном тужилаштву у Приштини кривичну пријаву против албанског политичара на Косову и Метохији Селима Пацолија, високог функционера партије „Нова косовска алијанса“ (АКР), због како је наведено у пријави, кривичног дела изазивања раздора и нетрпељивости.
Фото фејсбук
Како се подсећа у епархијском саопштењу, Пацоли је на Фејсбук профилу у две одвојене објаве позвао најпре на спровођење акције „Олуја“ против српског становништва, тј. на недвосмислено етничко чишћење, док је у другој објави изнео тешке оптужбе проти СПЦ означивши је као „главног подстрекача“ наводних „четничких банди“ које су „на православни празник убијале и спаљивале“.
- Наша Црква на Косову и Метохији је континуирано била против сваког насиља и чак се активно ангажовала на помоћи онима који су страдали без обзира на етичко или верско порекло, што су више пута потврдили многи угледни међународни представници. Овакве грубе оптужбе су стога отворени језик мржње од стране једног политичара и груба клевета која позива на насиље - истиче се у саопштењу епархије рашко-призренске и додаје да оваква реторика не само да продубљује постојеће поделе и подстиче на нова кривична дела против СПЦ и њених верника, већ је и потпуно неприхватљива за друштво које себе представља као демократско и тежи европској будућности.
- Посебно забрињава чињеница да су ове изјаве наишле на одјек искључиво у српској јавности, док су у осталим круговима косовског друштва дочекане ћутањем – што сведочи о томе да су слични инциденти постали толико уобичајени да више и не изазивају пажњу. Ово најбоље илуструје стварно стање друштва – додаје се даље у саопштењу.
И док постављају питање какво је то друштво изграђено на Косову и Метохији у протеклих 25 година, из епархије рашко–призренске упућују позив и међународним актерима да реагују и помно прате поступање правосудних косовских институција јер је, како опомињу, кључно видети да ли ће овакво понашање бити адекватно санкционисано, или ће – као што је то често био случај – изостанак казне или изрицање неприхватљиво благих санкција, послужити као прећутно одобрење за даље ширење мржње и стварање атмосфере погодне за нове злочине над Србима и Српском православном црквом.
Иначе, осим поменуте пријаве пре пар дана полицијској станици у Грачаници пријављене су претње које су се се појавиле путем друштвене мреже Тикток „ где се Албанци отворено позивају на рушење споменика “Милошу Обилићу” у Грачаници и споменика “Кнезу Лазару” у Митровици.
БОНУС ВИДЕО:
Видојковић брутално извређао Вучића, па поручио: Косово је независно
Препоручујемо
БЕЗ ДАЉЕГ ОДЛАГАЊА: Савет ЕУ позваће Приштину да формира Заједницу српских општина
14. 12. 2024. у 15:25
НА ПОСЛАНИЧКОЈ ЛИСТИ СРПСКЕ ЛИСТЕ 48 ИМЕНА: Нова угледна лица, носилац Елек
12. 12. 2024. у 14:53
СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: "Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим" (ВИДЕО)
ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама објавио је снимак телефонског разговора са бившим вођом злочиначке ОВК Хашимом Тачијем, који се тренутно налази у притвору Специјалног суда у Хагу, где је оптужен за ратне злочине и злочине против човечности.
17. 02. 2026. у 20:01
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"МАМА, ЈА ИМАМ РАК": Славица Ђукић Дејановић о борби за живот сина јединца - сам себи дао дијагнозу
"ДУШАН ЈЕ сам себи дао дијагнозу"
16. 02. 2026. у 19:12 >> 19:12
Коментари (0)