"СЛАВА БЕСМРТНИМ ХЕРОЈИМА СА КОЛУБАРЕ": Премијер Вучевић на обележавању 110 година од Колубарске битке

Јована Шведић

15. 12. 2024. у 12:24

ИЗАСЛАНИК председника Републике Милош Вучевић обратио се присутнима на обележавању 110 година од Колубарске битке и истакао да ће мир, економски раст и стабилност бити сачувани.

СЛАВА БЕСМРТНИМ ХЕРОЈИМА СА КОЛУБАРЕ: Премијер Вучевић на обележавању 110 година од Колубарске битке

Foto: Društvene mreže

-Стотину и десет година је прошло од чувеног Колубарског боја у Великом рату. Стотину и десет година од битке у којој је мали народ стоструко моћнијег непријатеља бацио у прашину. Стотину и десет година од дана када су наши преци гладни, смрзнути без ичега са собом, али са Србијом у срцу у јуришу силном протерали непријатеља из Србије и исписали незаборавну страницу војне историје света. На самом почетку сукоба, снага наше државе је била потпуно потцењена како од стране непријатеља, тако и од самих савезника. Опет велики нису узели у обзир жељу и вољу малих. Жељу за слободом и вољу да до ње дођу. Зато и не чуди запрепашћење и изненађење европске и светске јавности на самом крају те прве ратне године, када је већ прежаљена Србија однела величанствене победе над бројчано и технички надмоћном Аустроугарском армијом- истакао је Вучевић.

Он је подсетио да је Колубарска битка, због своје специфичности, привукла пажњу многих војних стручњака и постала предмет проучавања у високим војним школама широм света.

-Она је доказала изузетну способност српског командног кадра, храброст војске и пожртвованост народа. Њен значај често се пореди са битком на Марни, јер је за Србију и Балкан имала је исту стратешку важност као што је поменута битка имала за Француску и савезнике. На изненађење читавог света, Колубарска битка је завршена апсолутном победом српске војске, Аустроугарски генерал,Оскар Поћорек је смењен са командантске дужности, док је победник, генерал Мишић више него заслужено произведен у чин војводе. Наши ратници су били су гладни, преморени и на измаку снаге. Били су помешани током повлачења са бројним од непријатеља прогнаним избеглицама, са мајкама што су водиле и носиле у наручју децу, у непрегледној колони воловских кола. Само велика љубав према отаџбини и истинско уверење да се боре за праведну ствар могли су тада преокренути пораз у победу. Овај неравноправни сукоб је представљао врхунац војног и економског напрезања бројно малене и ратовима изморене српске војске. Ипак, непријатељ је потучен до ногу а слобода је поново стигла у Београд, а у контра нападу наша војска успела је да уђе и у Земун. Тако је и завршена и скршена Влада такозваног генералног гувернера Србије Стјепана Саркотића која је трајала мање од 23 сата. Након вести о величанственој српској победи у целој Црној Гори избиле су велике манифестације и одушевљење поводом ослобођења Београда. У знак и славу српских победа испаљен је 21 топовски плотун са Орловог крша иЛовћена. Руски и енглески посланик у Италији заједнички су честитали српском посланику у Риму Михаиловићу са следећим речина: „Србија је сада у европском рату однела највеће победе“. Италијански краљ Емануело је такође честитао победу српске војске и рекао српском посланику Михаиловићу: „Добро су се опекли Аустријанци“. 
Греј, министар спољних послова Енглеске, честитао је српском посланику Бошковићу на великим успесима српске војске након чега је изјавио; „У Енглеској се високо цени храброст и издржљивост коју је показала српска војска као и сјајан начин на који се борила против надмоћнијег непријатеља и изванредних тешкоћа, а такође и начин којим је војска била, потпомогнута од це-лог српског народа.“ Француски маршал Жофр: „Деликатни маневри на Церу и Колубари, вођени уз сигурно просуђивање са слободом духа и снагом који испољавају мајсторство српског командовања — заслужују да заузму сјајно место у нашим стратегијским студијама.“ 

Премијер је навео да је међу жртвама, тешким и великим, које је Србија имала у Првом светском рату, масовна погибија ђака у Колубарској бици представља једну од најтужнијих и најтежих епизода.

-Од ђака учесника ове битке, од такозваних „1.300 каплара“, за слободу отаџбине њих 400 је положило животе. Победа српске војске у Колубарској бици 1914. године представља је велику победу савезника у | светском рату против моћне Аустроугарске царевине. Ти велики дани херојске епопеје део су наше наше душе, наше историје и нашег колективног сећања. Дух и решеност наших победника и данас живе у нама и представљају нам водиљу за нове изазове и претње које доживљавамо као друштво.

Вучевић је оценио да је Колубарска битка пружила моралну и дипломатску снагу српској влади да енергичније наступа код савезничких влада, као и да се супротстави решавању политичких питања која без њенога знања и сагласности.

Нова држава која ће настати на крају рата 1918. године,  бројним балканским народима дала је националну слободу а та слобода је била утемељена у крви и костима српских војника и цивила. Данас вођени председником Александром Вучићем још једном понављамо да нећемо стати у мисији да економски препородимо и војно оснажимо нашу отаџбину. Мир, економски раст и стабилност биће сачувани. Велику цену и вредност мира смо једном заувек научили од наших славних предака. И данас се Србија потцењује и данас се на њу јуриша. И данас бранићемо је истим жаром, памећу и мудрошћу. Стрпљењем као спасењем. Одбранићемо држвно јединство и изградити будућност на понос наших предака и потомака. Слава бесмртним херојима са Колубаре! Живела Србија- закључио је.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно

ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.

03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта

ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.

02. 04. 2025. у 10:16

Коментари (0)

ОДБИЈАО ЛЕЧЕЊЕ ЗБОГ СЕКТЕ КОЈОЈ ЈЕ ВЕРОВАО: Вал Климер је мислио да рак који има није болест