ВУЧИЋ ДАНАС У БРИСЕЛУ: Председник на самиту лидера ЕУ и Западног Балкана

У БРИСЕЛУ се данас одржава самит лидера ЕУ и Западног Балкана, на којем ће учествовати председник Србије Александар Вучић.

ВУЧИЋ ДАНАС У БРИСЕЛУ: Председник на самиту лидера ЕУ и Западног Балкана

Фото: Танјуг

Самиту ће први пут председавати председник Европског савета Антонио Коста, а на састанку ће, између осталог, учествовати и председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.

Очекује се да ће на самиту учествовати председник Владе Северне Македоније Христијан Мицкоски, председник Владе Албаније Еди Рама, председник Црне Горе Јаков Милатовић, председавајућа Председништву БиХ Жељка Цвијановић и председница привремених институција у Приштини Вјоса Османи.

Осим на самиту ЕУ-ЗБ, Вучић ће учествовати и на самиту Европска народна партија - Западни Балкан.

Предвиђено је и да током дводневне посете Бриселу има одвојене сусрете са председником Владе Краљевине Шпаније Педром Санчезом, председником Владе Великог Војводства Луксембурга Ликом Фриденом, као и са председником Европске народне партије Манфредом Вебером.

Из Европског савета су, најављујући самит, истакли да је то прилика за наставак новог замаха за стратешко партнерство између ЕУ и региона, као и за размену мишљања о томе како продубити то партнерство и напредовати заједно ка будућности у ЕУ.

Током самита главне теме биће јачање интеграције ЕУ и Западног Балкана кроз План раста, продубљивање политичког ангажмана ЕУ са Западним Балканом у више области, међу којима спољној и безбедносној политици, изградња економске основе за будућност и ублажавање последица рата у Украјини, као и сарадња у управљању миграцијама, борби против корупције и организованог криминала.

Након радне седнице, која ће почети око 17.45 часова, око 19.30 часова планирано је да Коста и Фон дер Лајенова одрже конференцију за новинаре. Након тога од 20 часова биће одржана радна вечера, током које би лидери требало да разговарају о геополитичком контексту и изазовима који утичу на оба региона.

На крају самита, требало би да буде објављена заједничка декларација, а у нацрту тог документа, у који је Танјуг имао увид, потврђује се пуна и недвосмислена посвећеност перспективи чланства Западног Балкана у ЕУ и поручује да је будућност региона у Унији.     

Самити ЕУ и Западног Балкана одржавају се од 2018. године, а последњи овакав самит одржан је у Бриселу у децембру 2023. године.

БОНУС ВИДЕО: ВУЧИЋ: Споља стигло за рушење власти у Србији 426 милиона евра

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

РАМПА ОД ТРАМПА ЗА МАКРОНА: Дипломатски скандал на помолу, Вашингтон спрема невиђени ударац Паризу

РАМПА ОД ТРАМПА ЗА МАКРОНА: Дипломатски скандал на помолу, Вашингтон спрема невиђени ударац Паризу

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе разматрају одлагање, или чак блокирање, именовања следећег француског амбасадора у Вашингтону, што је потез без преседана који прети да продуби јаз између два дугогодишња савезника, наводе четири извора упозната са ситуацијом.

29. 07. 2026. у 19:12

ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда

ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ У СРБИЈИ: Опозвана два популарна Nissan модела због ризика од пожара и повреда

НА сајту система НЕПРО објављен је опозив два модела путничких возила марке Nissan због безбедносних ризика који могу довести до повреда корисника, односно повећаног ризика од пожара.

24. 07. 2026. у 16:00

Коментари (22)

НЕСТАО ПРЕ 20 ГОДИНА, ПРОНАЂЕН МРТАВ У ШИБЉУ: Тело идентификовано по зубима, МИСТЕРИЈА и даље није решена