ВАЖНО ДА СУ ВРАТА ЕВРОПЕ ОТВОРЕНА ЗА РЕГИОН: Министар Ђурић о процесу проширења Еу на Западни Балкан

Сњежана Видачковић

18. 12. 2024. у 13:00

МИНИСТАР спољних послова Марко Ђурић изјавио је да је процес проширења ЕУ на Западни Балкан имао успоне и падове, али да је важно да врата Европске уније остану отворена за регион, као и да је наша земља поуздани гарант стабилности у региону

ВАЖНО ДА СУ ВРАТА ЕВРОПЕ ОТВОРЕНА ЗА РЕГИОН: Министар Ђурић о процесу проширења Еу на Западни Балкан

Фото принтскрин Танјуг

Он је за грчки Катимерини рекао да је Србија захвална Грчкој што је један од најдоследнијих заговорника идеје проширења ЕУ на Западни Балкан и оценио да ће та земља имати значајну и кључну улогу у предстојећем периоду евроинтеграције западног Балкана, за који се нада да неће бити ни превише дуг.

Ђурић је истакао да је посета грчког премијера Киријакоса Мицотакиса била је веома значајна за сарадњу две земље као и да је његов однос са председником Србије Александром Вучићем у духу историјског пријатељства наших држава и народа.

- Србија има јасну амбицију да до краја 2026. године потпуно заокружи своју реформску агенду и буде спремна за пуноправно чланство у ЕУ, међутим на том путу стоји и нерешено питање Косова и Метохије, као и чињеница да земље чланице ЕУ морају да имају чврст и дугорочан стратешки консензус о будућности проширења - рекао је Ђурић.

На питање да ли би ЕУ могла да одигра већу улогу у дијалогу Београда и Приштине, Ђурић каже да су нормализација односа и изналажење трајног и одрживог решења за питање АП Косова и Метохије процес који може да има конкретне резултате само уколико се за решењима трага у отвореном и конструктивном дијалогу, и уз спремност да се праве компромиси.

Истиче да је за Србију је јужна покрајина Косово и Метохија неотуђиви део територије Србије, али да то не значи да Београд и Приштина, упркос неслагању око ове фундаменталне чињенице, не могу да се договарају о темама од заједничког интереса, да раде на превазилажењу конфликтне прошлости и да у интересу грађана граде бољи друштвени, политички и економски амбијент.

Додаје да је питање АП КиМ, осим што представља трајан политички и безбедносни изазов, и сложено међународно-правно питање.

-Оно се не може решавати мимо дијалога, онако како Аљбин Курти и његови идеолошки истомишљеници у Приштини замишљају. Курти последњих месеци експлицитно одбацује дијалог и његова досадашња достигнућа, попут договора о формирању Заједнице српских општина, и посеже за демонстрацијама силе са циљем стварања нове реалности на терену. Од тога никакву корист не могу да имају ни становници Косова и Метохије, нити регион, који је у овоме тренутку на неки начин талац ретроградне, етно-националистичке политике Приштине - рекао је Ђурић.

Истиче и да је Србија поуздани гарант стабилности региона, и да има и потенцијал да буде мотор економског развоја региона, а на питање о утицају нове америчке администрације на шира питања каже да је наставак унапређења односа са САД и прерастање тих односа у праву стратешку сарадњу један од спољнополитичких приоритета Србије.

-Са администрацијом председника Доналда Трампа имамо веома живу комуникацију на ту тему, и са много оптимизма гледам на будућност српско-америчких односа. Надам се да ће нова администрација у Белој кући, након што и формално буде инаугурисана, предузети конкретне кораке како би се рат у Украјини привео крају. Свима нам је у интересу смиривање регионалних криза, како би се свет поново окренуо дијалогу, продуктивној сарадњи и заједничком напретку- рекао је Ђурић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПА РАЗМАТРА СЛАЊЕ 100.000 ВОЈНИКА У УКРАЈИНУ: Трамп одбио предлог - познато из којих земаља би их било највише

ЕВРОПСКЕ нације разматрају слање војних снага у Украјину у случају прекида ватре или постизања мировног споразума, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате. Разлог је једноставан - новоизабрани амерички председник Доналд Трамп јасно је ставио до знања да неће слати америчке војнике у ту земљу како би гарантовали безбедност, потврдили су Ројтерсу званичници и дипломате.

18. 12. 2024. у 17:42

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

УТИЦАЈ ОРЕШНИКА НА ЛОНДОН: Руски амбасадор – Натерани су да заузму уравнотеженији став

ЛАНСИРАЊЕ руске балистичке ракете средњег домета „орешник“ на територију Украјине натерало је Лондон да заузме уравнотеженији став по питању извођења напада оружјем дугог домета у дубину руске територије, изјавио је амбасадор Русије у Великој Британији Андреј Келин.

18. 12. 2024. у 17:25

Коментари (22)

СИНИША МИХАЈЛОВИЋ ПИТАО МАЈКУ ДА ЛИ ЈЕ ХРВАТ ИЛИ СРБИН: Само једном ме је било срамота