"НЕМАТЕ НИ ЗАКОНСКО НИ ЉУДСКО ПРАВО ДА ТО РАДИТЕ" Брнабићева: Коришћење деце у политичке сврхе мора да буде црвена линија
ПРЕДСЕДНИЦА Народне скупштине Ана Брнабић оценила је данас да учешће малолетних средњошколаца у протестима и блокадама представља коришћење деце у политичке сврхе, додајући да власт жели да таква пракса поново постане, како је навела, црвена линија која се не прелази.

Фото: Н. Скендерија
- Ми морамо заштитити ту децу, да кажемо, 'људи, то је црвена линија'. То је до сада, до јуче, до пре недељу дана, то је у овој Србији била можда и једина црвена линија која нам је постојала. Опозиција, они су избрисали ту црвену линију - рекла је Брнабићева за ТВ Пинк.
Она је навела да под термином "деца" мисли на све оне до 18 година старости, као што се подразумева, како каже, по Конвенцији о правима деце УН.
- Немате ни законско право, али пре свега немате људско право да уводите ту децу у политику - рекла је Брнабићева.
Навела је да постоје два проблема у инструментализацији деце у политичке сврхе на овај начин.
- Први је што то изазива ужасне поделе међу децом, које онда имају далекосежне последице. Ја сада добијам, као верујем и већина људи у Србији, поруке од забринутих родитеља, где по одређеним средњим школама и гимназијама, деца праве спискове друге деце, која не желе да учествују у блокадама. И онда их изопштавају - рекла је Брнабићева.
Као други проблем навела је да се тако прави подела унутар самих породица, зато што, како каже, сада школе траже да родитељи потпишу сагласност да деца могу да изађу да протестују.
Додала је да многи родитељи неће да потпишу такву сагласност, па се њихова деца на њих љуте, јер знају, како каже, да ће у школи бити изопштена.
- Желимо макар ту да вратимо црвену линију. На шта личи да децу политизујете - рекла је Брнабићева.
Када је реч о протестима и блокадама у Србији, Брнабићева је оценила да постоје ситуације када је на улицама, како је навела, на десетине хиљада људи који зауставе саобраћај.
- То је легитиман протест, нарочито ако је пријављен. Код нас, нажалост, углавном нису пријављени. Али ако је пријављен и ви, због броја људи који сте окупили, блокирате саобраћај, то је, рекла бих, потпуно демократски. Али када вас сто, или сто педесет, или двеста, или у неким случајима и мање од педесет, блокира неку раскрасницу, то је онда насиље над свим осталим људима. То више никакве везе са политиком нема. То је екстремизам, то је насилни екстремизам, и они тај екстремизам поново доказују тиме што злоупотрављавају децу - рекла је Брнабићева.
Нагласила је да под термином "деца" не мисли на младе људе и студенте, наводећи да власт поштује аутономију универзитета у потпуности и да се никада неће мешати у његов рад.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО: Лазовић отрчао код Хрвата: Пљувао Вучића и Србију, хвалио Пицулу, кукао за Северином
Препоручујемо

БРНАБИЋ О ПИСАЊУ ШОЛАКОВИХ МЕДИЈА: Нема више лажи, једини циљ свега је склонити Вучића
18. 12. 2024. у 20:00

ОПОЗИЦИЈА ОДБИЛА: Брнабић тражила од Одбора за права детета да заштити малолетну децу
18. 12. 2024. у 16:11

"ОДГОВОРНОСТ САДА НА ДРУГОЈ СТРАНИ" Брнабићева - Сви захтеви студената испуњени
17. 12. 2024. у 12:09

РУСИ СЕ НЕ ЗАУСТАВЉАЈУ, ПОЈАЧАЛИ УДАРЕ НА УКРАЈИНУ Зеленски: Америка и Европа морају да зауставе Путина
РУСИЈА је током ноћи 5. октобра извела још један свеобухватан напад на Украјину, у којем је, према званичним подацима, погинуло најмање пет особа, а најмање 18 је рањено.
05. 10. 2025. у 15:00

(МАПЕ) ОВАКО ЋЕ СЕ КРЕТАТИ НЕВРЕМЕ У СРБИЈИ: Погледајте из часа у час, стижу снег и киша (ФОТО)
ПОГЛЕДАЈТЕ како ће се ледени облак кретати над Србијом и које крајеве кад погађа невреме. Данас и сутра облачно са кишом и хладно, осим на северозападу Војводине где ће се задржати суво време, најавио је РХМЗ.
02. 10. 2025. у 10:47

"ИСТИНА ЈЕ - БИЛА САМ С ЊИМ" Милица Павловић признала за везу: "Не знам што сам то крила"
"КАДА волим, дајем се безусловно. Тада само треба да ми верујете, ништа друго. Само поверење немојте да ми изиграте, све остало може. И ја партнеру верујем исто тако и онда нећемо имати проблем, али ако се усуди да ми изигра поверење, то је крај, у стању сам да се окренем и да се правим да га никада познавала нисам."
03. 10. 2025. у 21:02
Коментари (0)