"ИЗА ПРОТЕСТА ЛОГИСТИЧКИ СТОЈЕ ПРОФЕСОРИ ИЗ ПРОГЛАСА, КАО И ИЗ НЕВЛАДИНЕ ОРГАНИЗАЦИЈЕ ЦЕПРИС" Професор Петров: То је тврдо језгро!
ОД 1. НОВЕМБРА, када је дошло до трагедије у Новом Саду, до данас, тема пада надстрешнице се прелила из црне хронике у политику и цело друштво.
У низу догађаја који су уследили важан датум је 21. новембар: тог дана Више јавно тужилашто у Новом Саду обавестило је јавност да је задржало једанаест особа, међу којима је био и бивши министар грађевинарства и инфраструктуре Горан Весић. Али тог дана су студенти Филозофског и Факултета политичких наука у Београду прекинули наставу. У том тренутку, овај вид 15-минутног протеста још се није звао блокадом.
Први факултет који је блокиран је био Факултет драмских уметности у Београду, 25. новембра, да би четири дана касније била блокирана зграда Ректората Универзитета у Београду, а потом и други. Студенти су сада решили да пред камере "Око магазина" објасне своје разлоге за протест и открију ко стоји иза њих.
Професорка Драгана Митровић са Факултета политичких наука каже да чак и када је са њима разговарала они су у почетку мислили да њихови захтеви нису политички, иако су они очигледно политички успорени ка врху државе, објашњава.
- То ми говори да су они желели да нешто ураде, да су тражили промене, али да су се углавном прикључили нечему што је неко други смислио и осмислио. Чак нису ни могли да прозру да су то пар екселанс политички захтеви - рекла је професорка Митровић.
"Студенте је лако обликовати"
Са друге стране, професор Правног факултета Владан Петров рекао је да су студенти млади људи које је лако обликовати, на овај или онај начин. Додаје да је протестовање на улицама или јавним местима уставом гарантовано право, али да постоји бољи начин за тако нешто.
- Они су пуни емоција, великих очекивања, пуни страсти. То треба усмеравати на прави начин. Бојим се да ту има озбиљних назнака да то није тако. Међутим, уколико се то протестовање сведе на блокирање главних институција, а несумњиво је да су високообразовне институције, факултети, универзитет јесу главне и чворишне институције ове државе. Ако су оне блокиране тако да не раде, ја не могу да верујем да је то начин на који се треба борити за бољу будућност - рекао је Петров и додао:
- Али мислим да и јавност Србије треба да зна да иза тих протеста логистички стоје професори из организације Проглас, затим има ту професора из невладине организације Цеприс и то је то неко тврдо језгро.
Са овим се сложила и студенткиња ФПН-а Ела Зековић.
- Ја бих рекла да студентски протести и блокаде јесу политички, њихови захтеви јесу политички, али они нису страначки. То значи да су наши захтеви аутономни, доносимо их на пленумима и нико не може на нас да утиче. Ми јесмо политички оријентисани јер желимо да буду испуњени, усмерили смо захтеве на државне структуре, али иза нас не стоје никакве политичке структуре - рекла је у емисији.
Професор Петров каже да не види разлоге да се на степеништу Правног факултета, на његовим зидовима, у ходницима, испед чувеног великог амфитеатра 5 Радомира Лукића фарбају или каче ознаке, симболи крвавих руку којима ту апсолутно није место.
- На Правном факултету, на факултетима, на Универзитету место је само оним симболима који су званични симболи Универзитета. Нема места било каквим симболима који имају евидентне су и општепознате ознаке одређеног политичког ангажовања, било какве политичке заинтересованости, било каквог политичког активизма, или страначког - каже професор Петров.
Протести тема и ван државе
- Западне земље планирају дестабилизацију унутрашње ситуације у Србији, користећи механизме обојене револуције - каже портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
Са овим се сложила и професорка Драгана Митровић, која сматра да су сигурно немири једним делом подржани са Запада.
- Наравно да је реч о дестабилизацији Србије, да се користи свака слабост, друштвени конфликт, да се Србија дестабилизује, учини подложном за стране захтеве, очекивања и слично. Тако да чини ми се да има значајне елементе обојне револуције, а опет има и значајни проценат искреног позива грађана да се партије на власти уразуме и да ослушну шта грађани Србије желе - каже Драгана Митровић и додаје да држава неће предуго моћи да толерише узурпацију факултета, заустављање рада.
- Кренуће тужбе оних који плаћају студирање. Имамо и стране студенте, имамо студенте на Еразмус програму. Да ли се њих тичу блокаде, чини ми се не. Кренуће тужбе оних који су можда изгубили радно место, нису могли да положе и да заврше факултет, да добију место у дому или слично. Мислим да држава неће пре дуго моћи да толерише овакво стање а не би ни требало. Нико нема право да ускраћује студентима који желе да студирају могућност, да слушају предавања, да полажу испите, да регуларно настављају студирање - додала је.
Професор Петров је за крај послао снажну поруку студентима.
- Моја главна порука мојим студентима је да из протеста изађу индивидуално јачи, да се врате својим основним обавезама и да гледају како ће сутрадан да учине Србију кроз институције још бољом - каже Петров.
Подсећамо, Више јавно тужилаштво у Новом Саду подигло је оптужницу против 13 особа због пада надстрешнице. Предлажу одређивање притвора свима, укључијући и бившег министра Горана Весића.
(РТС)
Препоручујемо
СВА ИНДУСТРИЈСКА ПРЕДУЗЕЋА ОБУСТАВИЛА РАД: Криза због одлуке Зеленског о прекиду руског гаса
СВА индустријска предузећа у Придњестровској Молдавској Републици (ПМР), осим прехрамбених, обуставила су рад због недостатка енергетских ресурса, изјавио је први заменик председника владе и министар економског развоја непризнате Придњестровске Молдавске Републике, Сергеј Оболоник.
02. 01. 2025. у 15:26
ЊИХ ЈЕ УБИО ПОМАХНИТАЛИ АЦО МАРТИНОВИЋ: Сејао смрт и немилосрдно побио недужне људе - Објављене читуље настрадалима (ФОТО)
СТРАВИЧНИ масакр на Цетињу однео је дванаест живота, а међу страдалима су и Драгана Драшковић (52), Бранислав Мудреша (60), Радивоје Марковић (70), Јошо Оташевић (55), и Мирко Васиљев (45). Њихове породице увелико се опраштају од трагично настрадалих, а како сазнајемо, њих троје биће сахрањени сутра, 3. јануара 2025. године.
02. 01. 2025. у 15:49
КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)
АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.
02. 01. 2025. у 17:07
Коментари (29)