БЕОГРАД НЕ ИГРА У РИТМУ БРИСЕЛА: После изјаве комесарке за проширење Марте Кос, јасно шта нашу земљу чека на путу у ЕУ
Ствари су постале кристално јасне, ако уопште то до сада нису и биле: европска комесарка за проширење Марта Кос поручила је да ниједна земља кандидат која се стопроцентно не усклади са заједничком спољном и безбедносном политиком ЕУ (ЗСБП), неће моћи да постане пуноправна чланица.

Foto: Evropski parlament
Тако се, практично, завршава период у коме смо могли да водимо сопствену политку незамерања са Москвом, Пекингом и Бриселом у исти мах, а да истовремено тежимо чланству у ЕУ. Сада ћемо фактички морати да наступамо отворених карата према бриселској администрацији, ако желимо да једнога дана уђемо у ово друштво.
Запад, у контексту украјинског рата, у циљу збијања редова, очигледно хоће да нас приведе под своје крило. Из тог угла треба посматрати и актуелна дешавања око НИС. Маневарски простор у коме бисмо спроводили независну политику сада је додатно сужен, а Србија око усаглашавања са ЗСБП стоји доста лоше, и то пре свега због одбијања да уведемо санкције Русији. У последњем извештају Европске комисије из октобра прошле године истиче се да смо се ускладили са неким ставовима ЕУ на међународним форумима, укључујуц́и и Генералну скупштину УН, и наставили да сарађујемо са ЕУ на избегавању заобилажења санкција и пружању финансијске и хуманитарне подршке Украјини, али да још нисмо усклађени са било каквим рестриктивним мерама против Руске Федерације.
- Србија је одржала односе на високом нивоу са Руском Федерацијом и интензивирала односе са Кином, постављајуц́и питања о свом стратешком правцу. У оквиру преговарачког оквира, од Србије се очекује да постепено усклађује своју политику према трец́им земљама са политикама и ставовима које је усвојила ЕУ, укључујуц́и рестриктивне мере – навели су тада у Бриселу.
Према истраживању Центра за међународне и безбедносне послове (ИСАЦ фонд), у првој половини прошле године, Србија се ускладила са 47 одсто спољнополитичких декларација ЕУ, док су сви остали кандидати у региону – Албанија, БиХ, Црна Гора и Северна Македонија - то учинили стопроцентно.
У овој анализи се истиче да је усклађивање Србије било слично као и претходних година, 2022. и 2023, када је износило 48, односно 54 одсто. Србија није желела да подржи декларације усмерене против Руске федерације и Народне републике Кине, њихових држављана, фирми или интереса. Када је реч о тероризму, борби против Исламске државе и санкција везаних са Сиријом и Мјанмаром, ту смо усклађени сто одсто. Пре рата у Украјини, укупна складност с европском политиком била је 64 процената.
Поменуто истраживање је такође показало да је, када је реч о другим земљама кандидатима, Украјина била на 93 одсто, Молдавија на 86, Грузија на само 44, а Турска тек на 7 одсто.
ВИЗНА ПОЛИТИКА И КЛАСТЕР БРОЈ 3
Од Србије се, такође, тражи да се у потпуности усагласи и са визном политиком ЕУ, што такође није до краја учињено. Остаје да се види колике ће то репрекусије имати на предвиђене даље кораке ка ЕУ у блиском периоду. Порсећања ради, очекујемо да крајем овог или током следећег месеца отворимо кластер број 3 у приступним преговорима са ЕУ, па ће то бити провера колико су у Бриселу спремни да нам гледају кроз прсте.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)