ПОПОВИЋ: Чести притисци на тужилаштва и судове, највише нападано Више јавно тужилаштво у Београду

Марија Стевановић
Марија Стевановић

22. 01. 2025. у 12:54

МИНИСТАРКА правде Маја Поповић указала је да је у последње време веома чест непримерени притисак на рад тужилаштва и судове, те да се након пада надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду догодио чак и један физички напад на судију, истичући да је највише нападано Више јавно тужилаштво у Београду.

ПОПОВИЋ: Чести притисци на тужилаштва и судове, највише нападано Више јавно тужилаштво у Београду

Фото: Новости

Гостујући на К1, Поповићева је напоменула да су Високи савет тужилаштва и Високи савет судства дужни да обезбеде несметан рад тих правосудних институција и да констатују ко је вршио непримерени утицај.

- По мени они касне са својим саопштењима, касне са тим констатацијама да су извршени непримерени притисци на рад. Ја сам чак у неким својим саопштењима позивала њих да одмах, промптно реагују, јер је јако битно да се брзо и адекватно одреагује, да се позову сви ти демонстранти који се налазе испред судова, испред тужилаштва, да не раде то, да им се јасно да на знање, да врше непримерен притисак и да престану са тим активностима, у супротном, треба да се поведу одређени поступци - нагласила је министарка.

Она је навела да подржава тужиоце да комуницирају са медијима, јер, како сматра, тиме објашњавају народу шта се дешава у истрагама, због чега је навела да би тужиоци требало да појачају комуникацију са медијима.

Комуникација београдског Вишег јавног тужилаштва са медијима је, како је подсетила министарка, у случају трагедије у ОШ Владислав Рибникар кренула истог дана, што није био случај за пад надстрешнице. 

Тужилац у Новом Саду је првог дана требало да изађе у медије и најави шта ће се све радити у том поступку (за пад надстрешнице), сматра Поповићева.

На питање да ли је проверила због чега тужилаштво у Новом Саду није чешће излазило у јавност, министарка је рекла да је њихов одговор био да је то "њихов стил".

Она је навела и да је у том случају оптужница подигнута у децембру и да се сад Кривично ванпретресно веће испитује да ли су испуњени формални услови за потврђивање оптужнице, а које веће може да врати одлуку на допуну истраге, потврди оптужницу, али може да у односу на неке од окривљених одбије оптужбу јер сматра да нема довољно доказа.

Додала је и да је оптужницом обухваћено 13 особа, али да тужилаштво у сваком тренутку може да прошири оптужницу.

Говорећи о Врховном јавном тужиоцу Загорки Доловац, Поповић је рекла да је она нападана из много разлога, као и да је Доловац студенте, када су дошли испред зграде Врховног  јавног тужилаштва, позвала на разговор, што су они одбили.

- Она је јавно позвала студенте да пошаљу своју делегацију, да разговарају о било којој теми, било ком њиховом захтеву, да им просто објасни на који начин функционише тај поступак. Такође, тај позив, колико ја знам, и даље је отворен - навела је министарка.  

Осврћући се на обуставу рада адвокатуре, Поповићева је навела да адвокати тиме што су обуставили рад крше Закон о адвокатури, професионалну етику адвоката и Устав Србије, јер су дужни да обезбеде минумум рада, односно обавезни су да поступају, између осталог, у притворским и предметима у којима су малолетници.

Она је позвала адвокате да почну да раде јер их одлука Вишег суда у Београду, којом је обустављено од извршења одлука Адвокатске коморе Србије о потпуној обустави рада, аболира од последица у Комори.

Додала је да против адвоката који ради током обуставе може да се покрене дисциплински поступак у оквиру адвокатске коморе, али је навела да је сигурна да неће бити донета одлука о искључењу, имајући у виду одлуку суда и чињеницу да су они обавезни да заступају грађане.

Објаснила је да адвокати имају право да обуставе рад, међутим, и да су обавезни да обезбеде минумум процеса рада, што тренутно није случај, и због чега сада, како је навела министарка, трпе грађани Србије.

С обзиром на то да је АКС као разлог штрајка навела подршку и придруживање захтевима студената, Поповић је рекла да је то парадокс јер је један од захтева студената који су у блокадама да се што пре заврши поступак за пад надстршнице у Новом Саду, док адвокати штрајком спречавају тај поступак да тече.

Поповићева је навела и да је разговарала са многим адвокатима и председницима комора, који су против обуставе рада, али, како је објаснила, постоји мала организована група адвоката која врши притисак преко дрштвених мрежа и појединих медија, те се адвокати који су против обуставе рада повлаче пред налетом увреда од стране те мале групе адвоката.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

О ПЛЕСУ ДОНАЛДА И МЕЛАНИЈЕ БРУЈИ ПЛАНЕТА: Непријатна сцена све оставила без речи (ВИДЕО)