КЛУПКО СЕ ОДМОТАВА: ЦРТА добила милионе од USAID за рушење српске владе
ИЗВРШНА наредба председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа да суспендује страну помоћ на период од три месеца, која је углавном спровођена преко Америчке агенције за међународни развој (УСАИД) и Националног фонда за демократију (НЕД) одразиће се на невладине организације како широм света тако и у Србији, с обзиром да је невладин сектор добрим делом био финансиран од стране ове агенције.
![КЛУПКО СЕ ОДМОТАВА: ЦРТА добила милионе од USAID за рушење српске владе КЛУПКО СЕ ОДМОТАВА: ЦРТА добила милионе од USAID за рушење српске владе](/data/images/2022-04-19/218744_shutterstock-657707599_fmob.jpg)
Фото Shutterstock
Да су УСАИД и НЕД финансирали невладине организације у Србији лако је утврдити одласком на web сајтове многих НВО из наше земље где је то и наведено у листи донатора, а то је потврдила и портпаролка Беле куће Керолајн Левит која је међу, како је назвала, "сулудим трошковима" УСАИД-а навела пример улагања 1,5 милиона долара за унапређење ДЕИ (програм разноврсности, једнакости и инклузије) на раднима местима у Србији, док је британски "Даилy маил" навео да је новац додељен про ЛГБТQ+ групи која се зове Група "Изађи" за пројекат "Радимо заједно".
Еуронеwс Србија је контактирао Групу "Изађи" како би добио потврду истинитости писања "Даилy маил-а", као и њиховог става о извршној наредби Доналда Трампа о замрзавању финансија УСАИД-а, али и одговоре на питања на којим пројектима је њихова НВО сарађивала са УСАИД-ом и НЕД-ом, те колико су средстава од ових америчких организација добили од свог оснивања.
Алекса Савић, извршни директор Групе "ИзађИ", у свом одговору је навео да "још увек немају довољно информација о обустави финансирања пројекта 'Радимо заједно'"..
"Појединости разумевамо кроз састанке са донатором (УСАИД), а додатне информације о последицама поступака америчке владе сазнајемо из медија и не знамо у којој мери се односе на рад нашег удружења", навео је Савић, док на питање о укупној количини средстава који су добили од УСАИД-а није дао одговор.
Поред Групе "Изађи", УСАИД и НЕД су били донатори бројних невладиних организација у Србији, а изасланик председника САД Доналда Трампа за специјалне мисије, Ричард Гренел, је недавно на друштвеној мрежи "X" поделио информацију да је УСАИД само у периоду од 2020 до 2024. године у Србији "потрошио 209 милиона долара америчких пореских обвезника".
"Вредни Американци плаћају порезе – политичари у Вашингтону расипнички троше тај новац. Милијарде долара дају се левичарским невладиним организацијама како би спроводиле радикалне политике у другим земљама", написао је Гренел.
Без одговора на питање колико је УСАИД донирао новца
УСАИД и НЕД били су донатори и Центра за истраживање, транспарентност и одговорност (ЦРТА) и Траг фондације. Еуронеwс Србија је овим организацијама такође послао питање везано за извршну наредбу Доналда Трампа. Поред тога тражили смо и одговоре на питања на којим пројектима су њихове НВО сарађивале са УСАИД-ом и НЕД-ом, те колико су средстава од ових америчких организација добили од свог оснивања.
До објављивања овог текста, ЦРТА није одговорила на постављена питања, док је извршна директорка Траг фондације, Милка Дамјановић, послала свој одговор, али није открила колико је ова организација добила средстава од свог оснивања до данас.
"Иако смо захвални на указаној прилици, у овом тренутку нисмо у могућности да дајемо изјаве, јер још увек чекамо одговоре и прикупљамо податке који би нам омогућили да о овој теми можемо говорити на информисан и одговоран начин. Можемо потврдити да се последице већ осећају, с обзиром на тренутну неизвесност и очекиване далекосежне ефекте недавно објављених извршних наредби. Одлуке ће имати значајан утицај на функционисање цивилног друштва, али и других сектора које ова подршка обухвата у још значајнијем обиму, како код нас, тако и у свету. Очекујемо да ће многобројне иницијативе грађана осетити ефекте ових потеза, и да ће то утицати на њихово деловање, финансирање и одрживост", написала је Дамјановић.
Колико ће Трампова извршна наредба заиста утицати на рад НВО у Србији?
С обзиром да нико од контактираних представника невладиних организација није био спреман да каже колико су им финансијских средстава од њиховог настанка до данас донирали УСАИД и НЕД, тешко је утврдити колико ће извршна наредба Доналда Трампа заиста утицати на њихов даљи рад, с обзиром да је тешко утврдити колики проценат донација или грантова чине ове две агенције владе САД.
Процену додатно отежава чињеница да је НЕД непосредно пре доласка на власт Доналда Трампа са свог сајта уклонио претрагу грантова, док је УСАИД недавно учинио исто, да би потом сајт те агенције био и потпуно угашен.
Ипак на основу неких података са архивираних сајтова, може се открити бар део финансијских средстава које су добиле НВО у Србији. Када се то упореди са финансијским извештајима које неке од наведених невладиних организација приказују на својим web сајтовима, могуће је добити бар магловиту слику о томе колико ће Трампова извршна наредба утицати на њихов досадашњи буџет.
ЦРТА добијала грантове од УСАИД-а, али и других фондова
Тако је за иницијативу "Отворени парламент" 2015. године УСАИД определио 300.000 долара за организацију ЦРТА, у периоду од 2015. до 2017. године, како показују подаци УСАИД-а и усаспендинг.гов.
Наредне, 2016. године у марту, обезбеђено је 450.000 долара за иницијативу "Реал саy он полицy", са циљем унапређења комуникације грађана и њихових изабраних представника, истакнуто је на сајту ЦРТА.
"Изградња поверења између грађана и њихових представника, стварање простора за укључивање грађана у процесе доношења одлука, развој механизма за прослеђивање предлога грађана ка парламенту, чине основне елементе ове иницијативе. Поред ЦРТЕ, водећи партнери у овој инцијативи су Национална коалиција за децентрализацију, Траг фондација и Славко Ћурувија Фондација док ће кроз саму реализацију бити подржано 20 организација цивилног друштва и медијских организација", наводе они.
У периоду од априла 2018. до октобра 2022. године обезбеђен је и грант у вредности од 2.500.000 долара за разне активности ЦРТА-е, говоре подаци усаспендинг.гов, а распоређени су тако да је 400.000 долара опредељено за "грађанске акције за одговорност" у априлу 2018. године.
Преостала средства су опредељена за повећање укупних средстава за већ предузете акције и иницијативе, где је било потребно више средстава за реализацију.
На крају, у августу 2023. године обезбеђено је 1.600.000 долара за активности којима је "УСАИД/Србија кроз активност интегритета избора (ЕИА), УСАИД/Србија тражи да подржи локалну организацију или коалицију локалних организација да спроводе посматрање националних и локалних избора и промовишу значајне изборне реформе. Активност ц́е истраживати иновативне начине за остваривање значајне изборне реформе", наведено је у опису на усаспендинг.гов.
За исту активност је у јануару 2025. године опредељено 1.295.000 долара, што све укупно чини 2.895.000 долара средстава за ову активност која су опредељена на период до августа 2028. године.
ЦРТА није била корисник само средстава УСАИД-а, већ је и у три гранта добила средства Стејт Департмента и то 99.989 долара у периоду јул 2021. до јуна 2022. године за "подршку цивилном друштву у мониторингу и пријави изборне корупције током предизборне кампање у Србији".
Стејт Департмент је и у периоду од јула 2022. године до децембра исте године дао грант од 24.990 долара за помоћ "пројекту разоткривања анти-западних дезинформација и пропагандног наратива у Србији".
Такође, иста агенција је за период од септембра 2021. године до јуна 2022. године определила 45.488 долара за подршку пројекту "Твој глас-твоје право".
Дакле, према доступним подацима, ЦРТА је кроз УСАИД грантове добила најмање 6.145.000 долара, а од Стејт Департмента 170.467 долара што заједно чини 6.315.467 долара.
Ипак, то представља тек негде око трећине донација односно грантова које је добила ЦРТА. Свеукупна средства о којима је ЦРТА обавестила јавност кроз објављене финансијске извештаје на свом сајту, од 2011. до 2023. године која су организацији донирана су у вредности од 1.979.854.000 динара, односно око 17.500.000 долара за претходних 12 година. У тај збир нису урачуната средства која су добијена 2024. и 2025. године.
Поред УСАИД-а и НЕД-а, а међу највећим донаторима ЦРТА-е су Шведска агенција за међународни развој и сарадњу (СИДА), Фондација Браће Рокфелер, Амбасада Велике Британије итд. Ту се посебно истиче СИДА која је, према финансијским извештајима ЦРТА-е, убедљиво највећи донатор последњих пар година.
Траг фондација добила око 28 милиона долара, од чега готово 5,5 милиона од УСАИД-а
Траг фондација, која се до 2013. године звала "Балкански фонд за локалне иницијативе" (БЦИФ), такође је кроз неколико грантова добила значајна средства за свој рад од организације УСАИД, а сарадња је, према доступним информацијама, почела у јулу 2013. године када је 235.000 долара опредељено за иницијативу "Реформа здравствене заштите", за пројекат који је трајао до 2015. године.
Затим је у марту 2015. године опредељено нових 300.000 долара за "Филантропију за локалне заједнице".
На крају, УСАИД је определио и 4.950.000 долара у периоду од марта 2023. године до фебруара 2028. године, и то 3.450.000 долара за пројекат "јачања грађанског активизма Србије и повец́ање ангажовања грађана у развоју заједнице и процесима реформи", а у наставку спровођења овог пројекта додатна средства у вредности од 1.500.000 долара су додељена у септембру, односно новембру 2024. године.
Дакле, према доступним подацима, Траг фондација је кроз грантове од УСАИД-а добила најмање 5.485.000 долара.
Баш као што је случај и са ЦРТА, то представља само део укупних финансија које је Траг фондација добила, а на њиховом сајту су доступне информације о финансијама организације од 2004. до 2021. године, које су приказане кроз финансијске извештаје ревизора.
Према тим подацима, БЦИФ је од 2004. до 2012. године остварио укупне приходе од донација и грантова у вредности 767.187.119,97 динара, што износи око 6.500.000 евра.
Након промене имена, Траг Фондација је од 2013. до 2021. године остварила укупно 2.517.960.253 динара, односно око 21.500.000 евра, што је све укупно од око 28 милиона евра донација односно грантова које је организација добила од 2004. године. На сајту ове организације нема финансијских извештаја за период посе 2021. године, тако да није познато колико су средстава добили од тада до данас.
УСАИД сарађивао и са приватним компанијама у Србији
УСАИД није сарађивао само са невладиним сектором у Србији, него је учествовао и у бројним пројектима везаним за правосуђе и и локалне самоуправе, али и са приватним фирмама. Томе у прилог говори пример ИЦТ Хуб д.о.о. који је настао као пројекат двогодишње сарадње УСАИД-а и две успешне српске компаније, како се наводи на сајту ИЦТ Хуб-а.
Пројекат је покренут од стране УСАИД-а у сарадњи са Орион Телекомом, ДНА Цоммуницатионс, Српском асоцијацијом менаџера и Сербиан Привате Еqуитy Ассоциатион и трајао је од 2013. до 2015. године.
За тај пројекат је издвојено 300.000 долара од стране УСАИД-а, како се наводи на сајту УСАИД-а међу архивираним документима, док су партнери обезбедили 405.000 долара, а на сајту усаспендинг.гов да је грант у вредности од 300.000 долара исплаћен 14.1.2014. године за "пројекат развоја радне снаге".
Такође, ИЦТ Хуб-у је у исте сврхе од стране УСАИД-а додељено 220.436 долара 3. маја 2018. године, показују подаци на усаспендинг.гов, а дефинитивно највећи пројекат који су покренули ИЦТ Хуб д.о.о. и УСАИД је "Србија иновира", који је према подацима са сајта ИЦТ Хуб-а покренут 2021. године и траје и даље.
За овај пројекат, који је означен као суперкластер, према усаспендинг.гов је укупно опредељено 6.077.652 долара, а пројекат је финансиран од 27. јануара 2021. године до 24. јула 2024. године у овом износу, док су средства намењена за активности суперкластера у Србији, као и за активности "Србија иновира", те као помоћ УСАИД-а.
Еуронеwс Србија је контактирао извршног директора ИЦТ Хуб-а, Косту Андрића, желећи његов коментар поводом извршне наредбе Доналда Трампа о замрзавању средстава УСАИД-а, али он није желео да даје свој коментар.
"Разумем важност теме и надам се да ћете пронаћи релевантне саговорнике који могу допринети разговору", казао је Андрић.
(Euronews Srbija)
![ШОК ОБРТ У СЛУЧАЈУ ЖЕНЕ КОЈА ПРОСИ У КНЕЗУ: Откривена права истина о Јасмини Јовановић (24) ШОК ОБРТ У СЛУЧАЈУ ЖЕНЕ КОЈА ПРОСИ У КНЕЗУ: Откривена права истина о Јасмини Јовановић (24)](/data/images/2025-02-07/570660_pgsk9kpturbxy8ynti3yzjkognhmjgxngm4m2fmnzgzmziymjnlotqxns5wbmerkwlnaxya3gabotaf-ezgif.com-webp-to-jpg-converter_kf.jpg?time=1738936252)
ШОК ОБРТ У СЛУЧАЈУ ЖЕНЕ КОЈА ПРОСИ У КНЕЗУ: Откривена права истина о Јасмини Јовановић (24)
МРЕЖЕ су преплављене последњих дана фотографијом младе мајке која проси у Улици кнеза Михаила у Београду, а која је, како се испоставило провером полиције, професионални преварант и професионално се бави породичним просјачењем.
07. 02. 2025. у 14:50
![РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали](/data/images/2025-02-06/570373_1_kf.jpg?time=1738855983)
РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали
РАЗБИЈЕНИ СВИ МИТОВИ О НАРОДНИМ ВЕРОВАЊИМА КОД СРБА: За ова народна веровања сигурно нисте знали
06. 02. 2025. у 16:32
![ЈЕДНОГ НИКО НЕ БИ ДА СЕ ОДРЕКНЕ: Како ће Драгана и Тони поделити имовину након развода? ЈЕДНОГ НИКО НЕ БИ ДА СЕ ОДРЕКНЕ: Како ће Драгана и Тони поделити имовину након развода?](/data/images/2024-12-09/553613_113307-gaga-i-toni-ig_kf.jpg?time=1738931385)
ЈЕДНОГ НИКО НЕ БИ ДА СЕ ОДРЕКНЕ: Како ће Драгана и Тони поделити имовину након развода?
О РАЗВОДУ певачице Драгане Мирковић и њеног дугогодишњег супруга, бизнисмена Тонија Бијелића, не престаје да се прича.
07. 02. 2025. у 13:29
Коментари (4)