"СРБИЈА НЕМА ЦЕНУ" Председник Вучић уручио одликовања (ВИДЕО)

Бојан Милић

16. 02. 2025. у 06:56 >> 12:31

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић уручио је одликовања заслужним појединцима и институцијама поводом Сретења - Дана државности Србије.

СРБИЈА НЕМА ЦЕНУ Председник Вучић уручио одликовања (ВИДЕО)

Фото Tanjug

Свечаности присуствује и патријарх Порфирије и црквени великодостојници, председник и чланови Владе Србије...

- Хвала вам што сте данас овде и драго ми је што на Сретење, на наш велики национални празник можемо да се саберемо, окупимо и донесемо закључке шта нам је чинити. Све велике ствари су једноставне и обично се могу изразити у једној речи - или је то слобода, или правда, или част, или дужност, или милост, или нада - рекао је Вучић цитирајући Винстона Черчила.

Због слободе и правде дошло је до устанка 1804. године, подсећа он.

- Те речи милост, нада, правда, биле су разлог доношења Сретењског устава из 1835. Реч и дужност, част, данас су покретач свега што радимо у Србији. Оне су темељ сваког нашег напора, оне су заједно са другим исто тако једноставним појмовима, истовремено и заклетва и гориво, оно што нас опомиње и тера напред. Истовремено у тим једноставним, кратким речима налазе се и сви разлози због којих данас уручујемо највиша државна признања оним људима који су их својим делом потврдили, који су их оваплотили, који су уживали њихово значење и овом друштву дали много више него што су од њега добили, а и тражили - рекао је Вучић.

Нагласио је да су те речи такође данас изузетно важне и путоказ којим морамо да се крећемо. 

- Путоказ који су наши преци зацртали пре 190 година у Крагујевцу доносећи Сретењски устав. Устав којим су биле уоквирене потребе за слободом и правдом и којим је баш зато власт подељена на судску, извршну и законодавну, а сваком појединцу гарантовано право на неприкосновеност личности, право на законито суђење, слобода кретања и настањивања, право на избор занимања, равноправност без обзира на веру и нацију, а истовремено овим уставом су укинути ропство и феудални односи. Наслеђе тог устава, једног од првих либералних устава у Европи, како је рекао, чини нашу обавезу да слободи, правди, обезбедимо оне инструменте које њих чине неповредивим, а нас једнаким - рекао је Вучић.

Танјуг / Страхиња Аћимовић

Нагласио је да само само такво друштво, за које и даље морамо да се боримо, може да нам донесе остварења снова наших предака, свих оних који су те просте речи препознали као суштину за коју вреди поднети сваку жртву.

- То не значи да ћемо да водимо оштру или политику било каквих тешких санкција према онима који унутар наше земље подржавају те спољне напоре за рушење Србије - истакао је Вучић.

Напротив, њима ћемо увек и у сваком тренутку да пружамо руку, рекао је Вучић.

- Желећи да их чујемо, саслушамо, видимо и разумемо који су њихови захтеви, њихове потребе, да изађемо у сусрет колико је то могуће, али и са једнаком одлучношћу да кажемо да држава Србија нема цену, да држава Србија је постојала, данас је јача и снажнија и биће још јача и снажнија и никоме нећемо дозволити да је на било који начин и било којим путем угрози - поручио је Вучић.

Фото Танјуг

Истиче да је Србија данас нападнута од различитих спољних сила и позива на саборност.

Додаје да Србија неће одустати од циља да Србија буде најбрже растућа економија у Европи.

- Ми од свог циља да Србија буде најбрже растућа економија већ ове године у целој Европи  нећемо да одустанемо. И радићемо напорно и борићемо се и даћемо све од себе,  бићемо најбољи у Европи и нико нас неће на том путу зауставити - поручио је председник на церемонији у Палати Србија.

Вучић је претходно рекао да је из "великог света" стигло много тога доброг, од великих инвестиција, радних места, али и понешто што свако ко хоће да види, препознаје с лакоћом.  

Како је додао, само они који се праве да не виде, то не желе да примете. 

- Тако, видећете да вам о насиљу понајвише захваљујући тим трендовима и моди која нам је дошла из великог света, уз много новца, преко различитих социјалних мрежа, приметићете да вам увек највећи насилници говоре о борби против насиља. Видећете да вам о потреби за очувањем и напретком институција говоре они који немилосрдно газе пре свега институције - рекао је Вучић.

Фото: Танјуг/Страхиња Аћимовић

Он је додао да се може видети да о разговорима и демократији  говоре они који никада не желе разговоре и преговоре, а од демократије све признају, сем избора, референдума и народне воље. 

- Видећете да је све обрнуто, да је све постављено инверзно-перверзно - рекао је он.
 

Објаснио је да "Србија нема цену, и да ће бити још јача и снажнија и да никоме нећемо дозволити да је угрози".

- Када се борите за отаџбину и за слободу своје земље онда алтернативу немате, онда морате да будете и храбрији и јачи и снажнији и слободоумнији него икада - рекао је он. 

Тврди да је Србија под најтежим могућим притисцима због тога што три године не уводи санкције Русији.

- Сретењска Србија, снажна и економски јака Србија успела је све притиске да издржи и данас се види колико је наша политика била одговорна.  О Србији, њеној будућности може да одлучује само њени грађани - то је завет Сретења, то је Карађорђев завет - рекао је он.

Фото Танјуг

Министар спољних послова Републике Азербејџан Џејхун Бајрамов, шеф Слободарске партије Аустрије у Европском парламенту Харалд Вилимски и гувернер Јонских острва Јанис Трепеклис први су међу награђенима којима је данас председник Србије Александар Вучић уручио одликовања.

Орденом српске заставе првог степена одликован је министар спољних послова Републике Азербејџан Џејхун Бајрамов - за нарочите заслуге у развијању и учвршћивању сарадње и пријатељских односа између Републике Србије и Републике Азербејџан.

Он је по примању одликовања одржао говор и истакао да су  Азербејџан и Србија стратешки партнери и истински пријатељи.

Он је рекао и да то одликовање показује колики значај руководство Србије придаје руководству његове земље.

- Азербејџан и Србија су стратешки партнери и истински пријатељи. Наше партнерство се заснива на заједничкој историји, на заједничкој визији и узајамном поштовању између два народа - рекао је Бајрамов пошто му је председник Србије Александар Вучић у Палати Србија уручио орден српске заставе првог степена поводом Сретења - Дана државности Србије.

Двојица председника, како каже, играју суштинску улогу у развоју билатералних односа Србије и Азербејџана у свим областима.

- Србија и Азербејџан су посвећени основама међународног права и ту раде на унапређењу мира, просперитета и стабилности у региону, али и изван њега. Кроз наше заједничке напоре и залагања настављамо да поштујемо културе, да помовишемо економски раст и да подржавамо једне друге у достизању заједничких циљева. Наши билатерални односи су окарактерисани сталном разменом високих посета, одрживим политичким дијалогом, блиским парламентарним односима и заједничким залагањима на међународним платформама - казао је он.

Бајрамов је изразио наду да ће први састанак Савета за стратешко партнерство бити одржан ове године између две земље на највишем нивоу.

- Упућујем своју најдубљу захвалност за овакву велику част, посвећен сам јачању веза које везују наше народе. Унапред се радујем да радимо заједно у предстојећим годинама на добробит наших земаља и наших народа - поручио је Бајрамов.
 

Орденом српске заставе првог степена одликован је шеф Слободарске партије Аустрије у Европском парламенту Харалд Вилимски - за нарочите заслуге у развијању и учвршћивању сарадње и пријатељских односа између Републике Србије и Републике Аустрије.

Орденом српске заставе другог степена одликован је гувернер Јонских острва Јанис Трепеклис, који годинама несебично пружа подршку српској заједници на Крфу, као и Републици Србији, а нарочито је то чинио током НАТО бомбардовања - за истакнуте заслуге у развијању и учвршћивању сарадње и пријатељских односа између Републике Србије и Републике Грчке.


Сретењским орденом првог степена, председник Србије одликовао је Академика Миодрага Матељевића, српског математичара, редовног члана Српске академије наука и уметности и редовног професора Математичког факултета у Београду, стручњака за комплексну анализу у којој је постигао значајне резултате на светском нивоу. Оснивач је и руководилац семинара за Комплексну анализу од 1991. године - за изузетне заслуге и постигнуте резултате у систему образовања и науке, посебно у области математике.

Вучић је одликовао и проф. др Симу Аврамовића, правника, професора емеритус и бившег декана Правног факултета у Београду, амбасадора Републике Србије при Светој Столици, члана Европске академије наука и уметности, као и Српског научног друштва и Центра за међурелигијски и међукултурни дијалог, носиоца ордена  папе Пија ИX, највишег одликовање које Ватикан додељује лаицима као папски витешки орден - за изузетне заслуге и постигнуте резултате у систему образовања, посебно у области правних наука.

Међу добитницима су и проф. др Славко Гордић, професор емеритус Универзитета у Новом Саду, писац, књижевни критичар, есејиста чије су књиге преведене на бројне језике, дугогодишњи главни и одговорни уредник Летописа Матице српске - за нарочите заслуге у очувању и промоцији културне баштине српског народа, посебно у области књижевности, као и проф. др Небојша Арсић, ректор Универзитета у Приштини са седиштем у Косовској Митровици - за нарочите заслуге за Републику Србију и њене грађане у научној и просветној делатности. 

Орден су добили и проф. др Драган Животић, професор у пензији са изузетном спортском каријером, члан репрезентације Југославије чији су спортски успеси обележили епоху југословенске атлетике, а као универзитетски професор и научник допринео развоју спортског менаџмента и науке о спорту - за нарочите заслуге за Републику Србију и њене грађане у области спорта, као и проф. др Срето Танасић, редовни професор Филозофског факултета у Нишу, лингвиста, филолог, дописни члан Српске академије наука и умјетности Републике Српске, председник Одбора за стандардизацију српског језика и научни саветник и некадашњи директор Института за српски језик Српске академије наука и уметности - за нарочите заслуге у јавним и просветним делатностима, посебно у области лингвистике.

У име Суботичке бискупије, за допринос развоју духовног живота католичких верника у Републици Србији, међуверског и међуетничког склада, орден је примио бискуп суботички монсињор Ференц Фазекаш. 

Основна школа "Свети Сава", Пирот - добила је орден за нарочите заслуге у просветној делатности, поводом 200 година постојања, а орден је примила директорка Мирјана Ранчић. 

Матична библиотека "Љубомир Ненадовић", Ваљево, орден је добила за нарочите заслуге у прикупљању и очувању књижевног фонда од историјског и културног значаја за Републику Србију и њене грађане, у раду који траје готово два века, а примила га је директорка Виолета Милошевић.

Општа болница Панчево добила је орден за нарочите заслуге у здравственој делатности поводом 195 година рада, а орден је примио директор Слободан Овука. 

За нарочите заслуге и постигнуте резултате у јавном поштанском саобраћају, поводом 185 година постојања, орден је добило Јавно предузеће Пошта Србије, а орден је примио вршилац дужности директора Зоран Анђелковић.

Орден је уручен Државној ревизорској институцији која је, према Извештају о СИГМА оцени принципа јавне управе, најбоље оцењени орган у Републици Србији, који се са остварених 91 од укупно 100 бодова налази на лидерској позицији и међу врховним ревизорским институцијама региона Западног Балкана, за нарочите заслуге за Републику Србију и њене грађане поводом обележавања 180 година постојања и рада. Орден је примила потпредседница Савета Државне ревизорске институције Марија Обреновић.

Народна библиотека "Јован Поповић", Кикинда добила је орден за нарочите заслуге у прикупљању и очувању књижевног фонда од историјског и културног значаја за Републику Србију и њене грађане, поводом 180 година постојања, а примила га је вршилац дужности директора Дуња Бркин Трифуновић.

Народној банци Србије додељен је орден за нарочите заслуге за Републику Србију и њене грађане у очувању и јачању стабилности финансијског система, поводом 140 година рада, а орден је примила гувернерка Јоргованка Табаковић.

Задружни савез Србије добио је орден за нарочите заслуге у области развоја задругарства у Србији, поводом 130 година од оснивања, а примио га је председник Никола Михаиловић.

Орден за нарочите заслуге и постигнуте резултате у области спорта, поводом 100 година одбојке у Републици Србији, добио је Одбојкашки савез Србије, а орден је примио председник Ђула Мештер.

Сретењским орденом другог степена одликовани су Манастир Света Петка, Извор - за посебан допринос на пољу хуманитарног и добротворног рада нарочито бризи о лицима са сметњама у развоју, а орден је примила игуманија манастира мати Марија. 

Одликован је и Манастир Ново Хопово у ком је своје богато образовање стекао и у њему се закалуђерио наш просветитељ Доситеј Обрадовић - за очување и развој духовног, културног и књижевног наслеђа Српске православне цркве и српског народа. Орден је примио настојатељ манастира архимандрит Павле.

Музичка школа "Стеван Христић", Гњилане-Станишор орден је добила за нарочите заслуге у области музичке уметности, културном и педагошком раду, а примио га је директор Александар Тошић. 

Привредно друштво Просветни преглед д.о.о. добило је за нарочите заслуге за Републику Србију и њене грађане поводом 80 година рада у области новинарства и издавачке делатности, а орден је примила директорка Оља Ћоровић.

Новинско-издавачка установа "Хлас људу", информативно политички недељник, чувар словачке традиције, културе, обичаја и језика - за нарочите заслуге за Републику Србију и њене грађане, а поводом 80 година рада у области новинарства и издавачке делатности, орден је примила директорка Милана Арњаш.

Народни музеј Шумадије у Крагујевцу добио је орден за нарочите заслуге у области музејске уметности поводом 75 година постојања, а примила га је вршилац дужности директора Катарина Бабић. 

Институту за хигијену и технологију меса Београд уручен је орден за нарочите заслуге у области прехрамбене индустрије, поводом 70 година рада, а орден је примила директорка Весна Ђорђевић.

Сретењским орденом трећег степена одликовани су Сретењски манастир у Москви, духовно уточиште Срба у Русији за изузетан и активан допринос учвршћивању духовних и пријатељских односа српске и руске православне цркве и двају народа, а примио га је јеромонах Игнатије. 

Рударски институт Београд одликован је за нарочите заслуге и постигнуте резултате у области рударства, поводом 65 година постојања, а орден је примио директор Милинко Радосављевић.

Општинској библиотеци "Петар Петровић Његош", Медвеђа уручен је орден за нарочите заслуге у прикупљању и очувању књижевног фонда, поводом 60 година постојања, а примила га је директорка Тијана Пејић.

Галерија савремене ликовне уметности "Сићевачка колонија", Ниш одликована је за нарочите заслуге за Републику Србију и њене грађане у јавним и културним делатностима, посебно у области ликовне и музејске уметности, а орден је примила директорка Емилија Ћоћић Билић.

Орденом Карађорђеве звезде првог степена одликовани су: професор Факултета драмских уметности у пензији Небојша Пајкић, српски и југословенски драматург, сценариста, филмски критичар и редитељ за нарочите заслуге у представљању Републике Србије у културним и просветним делатностима, посебно у областима позоришта и филма.

Орден је уручен и социологу културе др Зорану Аврамовићу, који се у својим делима бави односом друштва и књижевности - за нарочите заслуге и успех у јавним и просветним делатностима, посебно у области социологије.

Војно-медицинска академија добила је орден за нарочите заслуге у области здравствене заштите, поводом 180 година постојања, а примио га је начелник пуковник др Ненад Перишић. 

Орденом Карађорђеве звезде првог степена постхумно су одликовани српски редитељ Милорад Милинковић, сценариста, глумац и публициста, певач, кантаутор, ди-џеј, писац, фудбалски коментатор и гитариста. Снимио први српски филм у 3Д технологији, а последњи снимљени филм "Што се боре мисли моје", био је у конкуренцији за Оскара као представник Србије за нарочите заслуге у представљању Републике Србије у јавним и културним делатностима, а тај орден примила је кћерка Дивна Милинковић. 

Постхумно је одликован и привредник и филантроп Миодраг Костић, који је поставио нове стандарде у пословању и друштвеној одговорности за изузетан допринос у оснивању Задужбине Миодрага Костића - Палате науке и стварању иновативног центра за развој младих талената у Републици Србији. Орден је примио син Александар Костић.

Орденом Карађорђеве звезде трећег степена одликовани су Председник Савеза Срба у Аустрији Младен Филиповић, удружења које окупља Србе и афирмише српски идентитет у Аустрији за нарочите заслуге у промовисању српске културе у Републици Аустрији. 

Тим орденом одликован је и Музеј Херцеговине Требиње, једна од најстаријих културних установа у Источној Херцеговини са импозантним бројем експоната - за нарочите заслуге у области културе и музејске уметности, а орден је примила директорка Ивана Грујић.

Хуманитарац, активиста, новинар из Лепосавића Душан Милановић одликован је за нарочите заслуге у представљању Републике Србије у јавним делатностима. 

Оснивач, директор и кореограф КУД "Копаоник" из Лепосавића Ђорђе Лакушић, који кроз свеобухватно ангажовање чува традицију, културу и национални идентитет Срба на читавом простору Косова и Метохије, одликован је за нарочите заслуге у очувању националног и културног идентитета Републике Србије и њених грађана.

Орден је уручен и председници Удружења Кола српских сестара из Приштине Загорки Павловић, која је својом енергијом, идејама и залагањем подигла лествицу хуманости на већи ниво - за изузетне заслуге у области јавних и хуманитарних делатности.

За нарочите заслуге и успех у јавним и културним делатностима, посебно у области глуме одликована је српска глумица Надежда Нада Блам, првакиња Драме Народног позоришта у Београду и редовни професор на одсеку глуме Академије лепих уметности. Позната је по синхронизацијама које је радила за Телевизију Београд.

Оперски певач, баритон и професор Универзитета у Крагујевцу Оливер Њего одликован је за изузетне заслуге и постигнуте резултате у области оперске уметности. 

Наставник музике Гаврило Кујунџић, аутор и композитор култних песама али и својеврсних химни Ораховцу, Великој Хочи, Призрену, Косовским Божурима одликован је за нарочите заслуге у области музичког стваралаштва.

Орденом белог орла с мачевима првог степена одликован је Технички ремонтни завод Народни херој "Ђурђе Димитријевић-Ђура", Крагујевац за нарочите заслуге у изградњи система одбране Републике Србије, поводом 75 година рада, а орден је примио директор, потпуковник Славиша Стојиљковић.

Орденом заслуга за одбрану и безбедност првог степена за натпросечно, узорно и часно извршавање дужности и задатака у областима одбране и безбедности одликовани су Сектор за ванредне ситуације, а примио га је вршилац дужности помоћника министра-начелника Сектора за ванредне ситуације Лука Чаушић, потпуковник полиције.

Одликоване су и хеликоптерска јединица Министарства унутрашњих послова, а орден је примио командант Ненад Недић, пуковник полиције, као и Посебна јединица полиције - Полицијска бригада Министарства унутрашњих послова, у чије име је орден примио командант Радослав Репац, пуковник полиције. 

Орденом заслуга за одбрану и безбедност другог степена одликован је Технички ремонтни завод "Чачак" - за натпросечно, узорно и часно извршавање дужности и задатака у областима одбране и безбедности, а орден је примио директор, пуковник др Војкан Радоњић. 

Орденом заслуга за одбрану и безбедност трећег степена за узорно и часно извршавање дужности и задатака у областима одбране и безбедности одликовани су Начелник 3. управе Безбедносно-информативне агенције Ђорђе Вукићевић, пуковник полиције и заменик начелника Управе криминалистичке полиције Зоран Шашић.

Златном медаљом за храброст "Милош Обилић" за испољену изванредну храброст и дело личног херојства постхумно је одликован полицијски службеник из Лознице Никола Крсмановић, који је погинуо, 18. јула 2024. године када га је терориста Фатон Хајризи лишио живота. Медаљу је примила мајка Љиљана Крсмановић. 

Златном медаљом за храброст "Милош Обилић" за испољену изванредну храброст и дело личног херојства одликовани су Полицијски службеник Станице граничне полиције Трбушница Вјекослав Илић, који је теже повређен при вршењу дужности 18. јула 2024. године.  

Одликован је и полицијски службеник из полицијске станице Барајево Александар Радовановић, који је брзом реакцијом успео да спаси многе животе у великом пожару у Дому за стара лица "Ивановић". 

За изузетне заслуге и постигнуте резултате у привредним делатностима Златном медаљом за заслуге одликовани су председник кинеске компаније "Минт" Јонг Хва Ћин и ХБИС груп Србија, а медаљу примио генерални директор Сонг Сихаи.

Одликовани су и председник првог Српско-јапанског пословног клуба у Јапану и председавајући Одбора компаније "Џапан тобако" Муцуо Иваи, а медаљу је примио председник Јапанске пословне алијансе у Србији и директор у компанији "Џапан тобако" Горан Пекез. 

Одликовање је уручебно и директор Пољопривредне стручне службе у Сомбору Владимиру Сабадошу.

Златном медаљом за заслуге одликован су и Примаријус др Владо Батножић, директор Завода за здравствену заштиту радника "Железнице Србије" за изузетне заслуге и постигнуте резултате у области здравствене заштите радника.

Одликован је и проф. др Иван Стојановић, начелник Центра за минимално инванзивну кардиохирургију Института за кардиоваскуларне болести "Дедиње" чији су стручни резултати у минимално инвазивној кардиохирургији митралног залиска верификовани као најбољи у нашој земљи, али и међу најбољима у свету, а који је значајно допринео смањивању листе чекања за коронарографију на Институту - за изузетне заслуге и постигнуте резултате у области медицинских наука.

Уручен је орден и др Бојану Маричићу, лекару специјалисти у Универзитеском клиничком центру Ниш, на Клиници за кардиологију. Он је аутор и коаутор великог броја радова из области интервентне кардиологије и предавач на многим домаћим и међународним симпозијумима из области кардиологије, а несебичним залагањем допринео је смањивању листе чекања за коронарографију у УКЦ Ниш за изузетне заслуге и постигнуте резултате у области здравствене заштите.

Одликовање је припало и др Далибору Стојановићу, специјалисти опште медицине у Дому здравља Грачаница који се после рада у Норвешкој вратио на Косово и Метохију и тамо наставио ангажман у Дому здравља Грачаница - за изузетне заслуге и постигнуте резултате у области медицинских наука.

За изузетне заслуге и несебичну посвећеност очувању здравственог система на територији Аутономне покрајине Косово и Метохија Златном медаљом за заслуге одликоване су: Др Наташа Мирић Прентић, вршилац дужности директора Дома здравља Приштина са седиштем у Грачаници и др Емилија Ивић, лекар у Дому здравља Приштина са седиштем у Грачаници, које су савесно и одговорно, упркос свим изазовима и притисцима пружале здравствене услуге Србима и Албанцима у Приштини, показујући својим деловањем храброст, одлучност али и дубоку хуманост.

Златном медаљом за заслуге одликовани су и: Др Предраг Андрејевић, хирург, председник Малтешко-српске заједнице - за изузетне заслуге и постигнуте резултате у развијању културне сарадње између Републике Србије и Републике Малте. 

Медицинска сестра запослена у Дому здравља "Др Никола Џамић" у Врњачкој бањи Мара Гвоић, која предано ради у Служби кућног лечења више од 24 године добитник је одликовања за изузетне заслуге и постигнуте резултате у здравственој делатности, посебно у области кућног лечења пацијената.

Дугогодишња директорка Лесковачког културног центра Сања Цонић – за изузетне заслуге и постигнуте резултате у области јавних и културних делатности.

Одликована је и ауторка књиге "Чувари историје од Кајмакчалана до Битоља" Љиљана Танасијевић, књиге која је "споменик о споменицима" по речима историчара Ненада Лајбеншпергера, а која је дала важан допринос култури сећања на Балканске и Први светски рат - за изузетне заслуге у области јавних и културних делатности. 

Српски песник, писац и новинар у Црној Гори Новица Ђурић - за изузетне заслуге у очувању српског језика и културе.

Српски културно-спортски центар "Карађорђе" из Зеленике, Херцег Нови основан са циљем очувања српске историје у Црној Гори - за изузетне заслуге у очувању српске културе. Медаљу је примио председник Предраг Вујновић. 

Јавна установа "Школа анимираног филма" Врање, кроз коју је прошло више од 2000 полазника који су урадили око 350 анимираних филмова у различитим техникама. ШАФ је члан Светске организација која окупља све аниматоре света и са успехом организује Интернационалну дечју радионицу анимираног филма - за заслуге у области анимације филма. Медаљу је примила директорка Јасмина Стојановић. 

За изузетне заслуге и постигнуте резултате у области оперске уметности Златном медаљом за заслуге одликовани су: Љубица Вранеш, мецосопран и солисткиња Београдске опере, члан оперског ансамбла Народног позоришта у Београду, као и Драгољуб Бајић, солиста и првак Опере Народног позоришта у Београду, по оцени критике најлепши глас који се појавио на сцени српске уметничке музике последњих година. 

Златном медаљом за заслуге одликовани су и дугогодишња новинарка и културна радница Виолета Димитрић, ауторка неколико телевизијских емисија чији је циљ промовисање културних вредности за изузетне заслуге и постигнуте резултате у области новинарства. 

Мајка троје деце и четворо унучади Татјана Обрадовић, која је усвојила девојчицу Нађу која болује од булозне епидермолизе, болести која се води као најтежа на свету и позната под називом "дете-лептир" - за изузетне заслуге и исказану животну храброст у области хуманитарног рада. 

Награду је добила и Весна Милићевић, пореклом из Медвеђе, данас живи у Вићенци, мајка деветоро деце - осам синова и недавно рођене кћерке, а која поред живота у иностранству са својим супругом негује и преноси на своју децу љубав према Србији, језику и култури - за изузетне заслуге, исказану животну храброст и упорност.  

За изузетне заслуге и постигнуте резултате у области хранитељства Златном медаљом за заслуге одликовани су хранитељка из Милошевца Верица Ђурић, која се хранитељством бави више од 30 година и која је ту традицију преузела од породице свог преминулог супруга, председница Удружења Клуба хранитеља "Прва колевка" Елена Ђуричић и супруг Новица Ђуричић, дугогодишњи хранитељи из Милошевца, Драгиња Васиљевић и супруг Петко Васиљевић, дугогодишњи хранитељи из Сирига.

Златном медаљом за заслуге одликовани су и Александар Радишић, врхунски параспортиста, освајач бројних међународних медаља из параатлетике и стоног тениса - за изузетне заслуге и постигнуте резултате у области спорта.

Удружења бораца рата од 1990. године града Ваљева - за изузетне заслуге у неговању традиције ослободилачких ратова Републике Србије и очувању успомене на борце који су живот дали за своју државу. Медаљу је примио председник Александар Павић, син палог борца.

Савез крајишких удружења, организација која се бави очувањем традиције, идентитета, обичаја и културе Срба из Босанске крајине - за нарочите заслуге у очувању традиције, обичаја и културе српског народа. Медаљу је примила председница Ранка Срдић Милић. 

Почасни конзул Републике Србије у Куманову Владимир Стајић - за изузетне заслуге у неговању и учвршћивању пријатељских односа Републике Србије и Северне Македоније.

Наставник разредне наставе Славољуб Ракочевић, педагошки саветник и професионални пчелар, један од ретких који носи титулу мајстора пчеларства - за изузетне заслуге и допринос у развоју пчеларства у Републици Србији.

Ученик Математичке гимназије Андреј Дробњаковић, који је и пре него што је завршио основну школу заслужио најзначајније признање овдашње просвете - Светосавску награду. Прошле године на три научне олимпијаде освојио је седам медаља. Из Сингапура се вратио с титулом апсолутног победника и пет златних одличја из биологије, физике, хемије, математике и инжењерства. На Европској олимпијади из физике у Грузији освојио златну медаљу, а сребрну на Међународној олимпијади из физике у Ирану. Он је данас на такмичењу у Прагу, а медаљу је у његово име примио отац Митар Дробњаковић. 

Сребрном медаљом за заслуге одликован је Технички опитни центар Војске Србије - за изузетне заслуге и постигнуте резултате у областима одбране и безбедности Републике Србије. Медаљу је примио директор пуковник др Саша Веселиновић. 

Церемонија уручења одликовања завршена је наступом дванаестогодишње Маше Миловановић, успешне младе певачице која је Србији донела многобројне награде како из Европе тако и из целог света.  Објавила је и песму "Косово" за коју сматра да је врхунац њеног досадашњег рада. Данас је наступила са нумером "Србијо, мајко".  

Химну Србије на почетку свечаности извео је Мушки ансамбл "Источник" из Београда под вођством Милутина Јоцића и уз пратњу дела Уметничког ансамбла Министарства одбране "Станислав Бинички". 

Део Уметничког ансамбла Министарства одбране "Станислав Бинички" извео је нумеру "Ораховцу, башто рајска".
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О ОРЕШНИКУ Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

ПУТИН ОТКРИО ЗАСТРАШУЈУЋЕ ДЕТАЉЕ О "ОРЕШНИКУ" Бојева глава издржава температуру као на Сунцу

РУСКИ председник Владимир Путин изјавио је да бојеве главе хиперсоничног система "орешник" могу да издрже екстремне температуре, упоредиве са температуром на површини Сунца.

21. 02. 2025. у 14:16

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

НОВИНАРИМА РЕКЛА САМО ОВУ РЕЧЕНИЦУ: Бивша градоначелница Ниша са лисицама на рукама спроведена у зграду УКП-а у Нишу (ФОТО/ВИДЕО)

БИВША градоначелница Ниша, Драгана Сотировски, која је данас приведена у великој акцији полиције против корупције, са лисицама на рукама доведeна је у зграду Управе криминалистичке полиције у Нишу.

21. 02. 2025. у 13:38

ВЕЉКОВА БИВША - ПОЗНАТА НОВИНАРКА: Узела презиме Ражнатовић, он је оставио након два месеца

ВЕЉКОВА БИВША - ПОЗНАТА НОВИНАРКА: Узела презиме Ражнатовић, он је оставио након два месеца

ВЕЉКО Ражнатовић годинама је у срећном браку са некадашњом кошаркашицом Богданом са којом је добио и троје деце, но, с времена на време, покрене се прича и о његовим бившим изабраницама.

21. 02. 2025. у 19:34

Коментари (0)

КОНТИКИ НА САЈМУ ТУРИЗМА – НЕВЕРОВАТНИ ПОПУСТИ И СВЕТ НА ЈЕДНОМ МЕСТУ