"НАШЕ ПРАВО НА ОБРАЗОВАЊЕ ЈЕ ОЗБИЉНО УГРОЖЕНО" Студенти који желе да уче писали и Парламентарној скупштини Савета Европе
СТУДЕНТИ који желе да уче, на челу са Милошем Павловићем, упутили су писмо Парламентарној скупштини Савета Европе!

Фото: архива Новости
Саопштење студената који желе да уче вам преносимо у целости:
- ПАРЛАМЕНТАРНА СКУПШТИНА САВЕТА ЕВРОПЕ
Београд, 4. април 2025.
Поштовани господине Русопулос,
Пишемо Вам са посебном озбиљношћу, како бисмо Вас обавестили да је наше основно право на образовање и даље озбиљно угрожено, услед чињенице да је академски живот у Републици Србији, током претходна четири месеца, доведен до застоја услед блокада факултета које је покренула мањина студената. Овакве активности, иако мотивисане разлозима са којима многи од нас саосећају, ускратиле су огромној већини студената уставом загарантовано право на образовање, доводећи у питање нашу академску и професионалну будућност.
На самом почетку, желимо да истакнемо чињеницу од суштинског значаја: са свим нашим колегама студентима делимо дубоку посвећеност правди, једнакости и владавини права. У потпуности подржавамо право на миран протест, као и залагање за значајне друштвене промене демократским путем. Међутим, сматрамо да свака таква активност мора поштовати принципе које настоји да заштити. Владавина права се не може бранити њеним заобилажењем, као што се ни основна права не могу штитити кршењем права других.
Образовање је универзално признато као основно људско право и саставни је део Универзалне декларације о људским правима (1948) и Конвенције против дискриминације у образовању (1960), чија је Србија потписница од 1964. године. Ови документи обавезујући су у сладу са међународним правом, а њихова сврха је недвосмислена: осигурати да приступ образовању остане заштићен од политичких, идеолошких или институционалних препрека.
Међутим, од 25. новембра 2024. године, факултети широм Србије постали су недоступни огромној већини студената због блокада које је организовала мала група студената (процењује се између 2–5%). Ова мањина позвала је на испуњење захтева у вези са трагедијом у Новом Саду, коју сматрамо озбиљним и осетљивим питањем. Међутим, уместо да обезбеде свим студентима да уживају своја права, управе факултета су изабрале да у потпуности суспендују предавања – суштински подржавајући блокаде на штету оних који желе да наставе своје школовање.
Последице ових блокада су далекосежне. Више од 230.000 студената суочено је са неизбежним губитком текуће академске године, стипендија, прилика за стручну праксу и права да своје студије заврше у предвиђеном року. Перспективе за одлазак на постдипломске студије и започињање каријере доведене су у неизвесност, док управе универзитета остају неосетљиве на наше поновљене апеле за проналажење решења. Упркос нашим бројним писмима која смо упутили ректорима и руководствима универзитета, тражећи да нам се омогући правом загарантован приступ образовању, нисмо добили одговор.
У том контексту, обраћамо се Вама и уваженој Парламентарној скупштини Савета Европе, институцији чији су водећи принципи заштита људских права, демократије и владавине права. Молимо Вас да подигнете ово питање на највиши ниво, осигуравајући да основно право на образовање не постане жртва у име било ког циља – без обзира на то колико ти циљеви могу бити легитимни.
Право на протест и право на образовање међусобно се не искључују; она морају да коегзистирају на начин који поштује правни оквир и основне слободе свих појединаца. Актуелна ситуација у Србији представља забрињавајући преседан, у коме се владавина права примењује селективно, а нечињење академских институција довело је до систематског ускраћивања образовања већини студената.
Имајући ово у виду, с поштовањем апелујемо да искористите свој глас и позицију како бисте се заложили за хитно проналажење решења – оног које ће истовремено заштитити право на протест, али и осигурати да универзитети испуне свој основни задатак: да обезбеде образовање за све студенте, без дискриминације или препрека. Истовремено, обавестили смо шефа Делегације Европске уније у Републици Србији, господина Жиофреа, као и амбасадоре држава чланица Европске уније, о овом хитном питању.
Верујемо у Вашу посвећеност принципима утемељеним у Европској конвенцији о људским правима и у доследну одбрану демократских вредности од стране Савета Европе. Искрено се надамо да ће Ваша подршка помоћи у обнављању академске нормалности у Републици Србији и поново потврдити основно право свих студената да своје образовање наставе несметано.
Захваљујемо Вам на пажњи коју сте посветили овом питању и ишчекујемо Ваш одговор.
Срдачно,
Милош Павловић
Студент Медицинског факултета Универзитета у Београду
У име групе студената "Студенти који желе да уче" - стоји у саопштењу.

ВУЧИЋ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО ИЗ АВИОНА: Стигла ми је фантастична вест од Ђорђе Мелони (ВИДЕО)
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић огласио се из авиона и рекао да му је стигла фантастична вест из Рима.
04. 04. 2025. у 12:49

ПРОГЛАШЕНО ВАНРЕДНО СТАЊЕ У СЛОВАЧКОЈ: Дато упуство и за Србију, Аустрија ЗАТВОРИЛА 20-ак граничних прелаза да спречи ширење слинавке и шапа
МИНИСТАРСТВО пољопривреде Србије апеловало је недавно на све сточаре, ветеринаре и друге актере у сектору сточарства да предузму све неопходне мере како би спречили потенцијални унос болести слинавке и шапа у Србију и буду максимално одговорни.
08. 04. 2025. у 14:48 >> 15:05

ПРЕГЛАСНИ ДОК ВОДЕ ЉУБАВ Комшије Миме Караџића хтеле да сазову савет: "Виђамо Миму, старог вука, како да не"
ГЛУМАЦ Мима Караџић ужива већ неко време са четири деценије млађом Наташом Станић.
08. 04. 2025. у 12:13
Коментари (26)