ОГЛАСИО СЕ НАТ: Изразили дубоку забринутост због вишемесечне обуставе наставе на бројним високошколским установама у Србији
НАЦИОНАЛНО тело за акредитацију и обезбеђење квалитета у високом образовању (НАТ) огласило се поводом вишемесечне обуставе наставе на бројним високошколским установама.

FOTO TANJUG/ RADE PRELIĆ
Целокупно саопштење НАТ-а вам преносимо у целости:
- Саопштење за јавносту вези са обуставом наставе на високошколским установама
Национално тело за акредитацију и обезбеђење квалитета у високом образовању (НАТ) изражава дубоку забринутост због вишемесечне обуставе наставе на бројним високошколским установама у Републици Србији, услед студентских блокада које трају од новембра 2024. године.
Подсећамо да је, у складу са чланом 96. Закона о високом образовању, свака високошколска установа у обавези да организује и изводи наставу током школске године, која по правилу почиње 1. октобра и траје 12 месеци. Правилници о стандардима и поступку за акредитацију студијских програма и високошколских установа прописују да је извођење наставе суштински и обавезан елемент студијских програма, укључујући дефинисане облике наставе као што су предавања, вежбе, као и њену организацију.
Непоштовање ових обавеза може довести до озбиљних последица по статус високошколске установе, укључујући покретање поступка ванредне спољашње провере квалитета, у складу са чланом 22. Закона о високом образовању, што у крајњем случају може резултирати одузимањем акредитације установе и/или студијских програма.
НАТ апелује на све високошколске установе да предузму хитне мере како би се обезбедило несметано и континуирано одвијање наставног процеса, у интересу студената и очувања квалитета високог образовања у Републици Србији.
Истовремено, НАТ препознаје право студената на изражавање незадовољства и учешће у демократским процесима. Међутим, позивамо све актере да пронађу начине за изражавање својих ставова који неће нарушавати основне функције образовног система и права осталих студената на образовање.
НАТ као једино овлашћено тело за акредитацију и обезбеђење квалитета у високом образовању у Републици Србији, има јасно прописану и недвосмислену обавезу да, у складу са законом, акредитује високошколске установе и студијске програме, али и да током читавог акредитационог периода надгледа, прати и унапређује квалитет наставе и укупног образовног процеса.
Наглашавамо да рад и поступање НАТ-а не прате само надлежне институције у земљи, већ и релевантне међународне асоцијације чији је НАТ придружени или пуноправни члан. Чланство у Европској асоцијацији за обезбеђење квалитета у високом образовању (ENQA), као и регистрација у Европском регистру за обезбеђење квалитета (EQAR), подразумевају обавезу доследне примене међународно признатих стандарда и смерница за обезбеђење квалитета у високом образовању (ESG стандарда).
С тим у вези, НАТ не само да има право, већ и дужност да предузме све законом предвиђене мере како би обезбедило континуитет у примени акредитационих стандарда, заштитило интегритет процеса обезбеђења квалитета и сачувало свој легитимитет и позицију у међународним телима.
У том правцу, НАТ ће, у најкраћем могућем року, без одлагања, предузети све мере из своје надлежности — укључујући, али се не ограничавајући на ванредне спољашње провере квалитета - како би обезбедио да високошколске установе поштују све прописане обавезе, у интересу студената, друштва, и у складу са највишим стандардима Европског простора високог образовања. Одступања од закона и прописа неће бити толерисана.
Уверени смо да је дијалог једини пут ка решавању постојећих проблема и очувању интегритета високог образовања у нашој земљи. Међутим, дијалог не сме бити изговор за нарушавање основне функције високошколских установа - извођење наставе. Студенти имају право да изразе своје ставове, али исто тако имају и обавезу да похађају наставу, док су установе дужне да осигурају њено неометано и континуирано одвијање, у складу са законом и стандардима квалитета - наводи се у саопштењу.

АМЕРИКА БЕСНА ЗБОГ ОДБИЈАЊА КИЈЕВА ДА ПРИЗНА РУСКЕ ТЕРИТОРИЈЕ: Ево зашто су пропали преговори у Лондону
ПРЕГОВОРИ о окончању конфликта у Украјини, који су требали бити одржани данас у Лондону на нивоу министара спољних послова Велике Британије, САД, Француске, Немачке и Украјине, одложени су након што су амерички званичници отказали учешће.
23. 04. 2025. у 16:24

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

УСТАШЛУК НА ДЕЛУ И Хрватски кардинал велича Томпсона - тотално лудило у Хрватској
КОЛИКО је Хрватска огризла у мржњи према Србима говори чињеница да је чак и тамошњи кардинал говорио о концерту Топсона познатог по песмама које величају клање Срба.
24. 04. 2025. у 17:01
Коментари (0)