ИЗА НАПAДА НА ПАТРИЈАРХА И ЦРКВУ СТОЈИ ЧОВЕК КОЈИ СЕ ИДЕНТИФИКУЈЕ КАО УСТАШКИ ЗЛОЧИНАЦ

Новости онлине

26. 04. 2025. у 12:22

“Србија је секуларна држава”, ова реченица је сува чињеница и изговорена је безброј пута, најчешће последњих месеци преко медијских емитера Шолакове и Ђиласове пропаганде. Али шта се заправо крије иза континуираног наметања овог појма као основног постулата поимања друштвеног уређења наше земље.

ИЗА НАПAДА НА ПАТРИЈАРХА И ЦРКВУ СТОЈИ ЧОВЕК КОЈИ СЕ ИДЕНТИФИКУЈЕ КАО УСТАШКИ ЗЛОЧИНАЦ

Foto: SPC

Појам секуларизам скован је половином 19. века и од тада је имао бројне следбенике најчешће међу интелектуалном елитом, данас их такође има, а броје се у истој касти, оној која долази из популарног круга “двојке”, тачније, оне самопрокламоване елите давно одрођење од сопственог народа и државе.

Ако се вратимо један "скромни" миленијум и заронимо у богату историју Срба закључићемо да су задужбине, ктиторства, духовност, династије, вера, традиција… били кључ државотворности. Такође се може закључити да су светитељи родили, градили и омеђили нашу зељму. Стога се поставља питање логике: може ли један термин да помрачи миленијумску баштину?

Отвора се и једно ново питање, ко су људи који данас нападају Српску православни цркву и патријарха Порфирија због изнетих чињеница и става који дели са већинском Србијом? На шта позивају њихове вође? Њихови прваци?

Међу покретачима хајке и фаланги на друштвеним мрежама налази се добро познати професор Динко Грухоњић,  по професији још познатији србомрзац, који је пре само годину дана покренуо иницијативу којом би цркве претварао у дискотеке и пабове...

Поменути професор, едукатор наше академске заједнице, будуће интелектуалне елите, позивајући се на појам секуларне државе, омаловажио је и увредио кључ наше државотворности, институцију патријарха, која је вековима играла кључну улогу у очувању српског навионалног идентитета. Није проблем у томе што се исти поистовећује и идентификује са усташким злочинцем, ствар је личног осећаја, али је проблем када то ради онај који има прилику и дату моћ да креира будућност нашег друштва.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје

РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.

18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)

РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).

18. 05. 2025. у 09:54

Коментари (23)

Yандеx Србија уводи праћење јавног превоза уживо у Београду