АНАЛИЗА "НОВОСТИ": Може ли грађанска непослушност да буде кључни притисак на власт - Барикаде пут ка изборима или крај бунта?
ПРОТЕСТИ дела студената и њихових присталица који су ушли су у осми месец, али и у нову радикалнију фазу бунта, отворили су питање да ли позиви на грађанску непослушност, барикаде и блокаде саобраћајница и мостова могу бити одлучујући притисак за расписивање ванредних парламентарних избора или су, како поручује власт, последњи трзај покрета који не само да губи снагу и подршку, већ изазива све већи револт.

ФОТО: Ана Пауновић/АТАИмагес
Студенти у блокади су претходних месеци проширили листу својих иницијалних захтева, због којих су започели "опсаду" факултета, па су кључним захтевима - обелодањивање документације у вези са реконструкцијом зграде Железничке станице у Новом саду и одговорност за трагедију у којој је 1. новембра прошле године страдало 16 људи - придодали и ултиматум изласка на изборе, а на видовданском протесту у Београду актуелну власт су прогласили нелегитимном.
Представници владајуће коалиције у свему овом виде потврду да иза протеста, како тврде, стоји намера да се у Србији сруши легитимно изабрана власт, и то на улици. Тако тумаче и последњу акцију грађанске непослушности.
Председница Скупштине Ана Брнабић поручила је јуче да су блокаде улица које се организују по Београду и другим градовима показатељ немоћи, фрустрације и беса оних који у њима учествују, зато што, како је истакла, грађани нису желели да се придруже њиховом протесту на Видовдан и нису желели да устану против своје државе:
- Ово је сад освета грађанима јер је блокадерима и коначно обојена револуција пропала, нису успели са насилном сменом власти, пре свега председника Александра Вучића.
Министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милица Ђурђевић Стаменковски сматра да они који сада изводе блокаде по Србији покушавају да радикализацијом одрже протесте као што се живот одржава на апаратима:
- Блокирањем институција, универзитета они су нанели огромну штету нашем друштву и нашој земљи. И након што су се изјаловиле њихове амбиције да 28. јуна, на Видовдан, дође до неког преврата, ово су сада последњи трзаји.
Лидер напредњака Милош Вучевић изјавио је јуче да блокаде представљају тероризам, а не грађанску непослушност:
- Неко мисли да ће, ако блокира 50 раскрсница, Вучић расписати изборе. Неће. Главни циљ свега што раде је рушење председника Вучића, а самим тим и уништење државе. Да народне паре заврше у приватним џеповима, да нас прогласе геноцидним народом, да заврше посао око Косова, а да Србија добије марионетску власт.
За социолога Владимира Вулетића грађанска непослушност, са оваквим досадашњим спорадичним одзивом, тешко да ће имати неке велике домете:
- Када би на улице да их блокира изашло милион људи, онда би то могло да доведе до расписивања избора. Овако, са неколико хиљада људи који у томе учествују, то ће само изазвати бес грађана и додатно убрзати слом свега овога што се ради - каже Вулетић за "Новости".
Аналитичар Срђан Граовац за "Новости" такође указује да студенти у блокади, суштински, сада не спроводе ништа ново, јер су и месецима уназад блокирали улице:
- Сада је само разлика што су изгурали и контејнере, праве физичке препреке, што говори да губе на људству. То неће ништа променити, јер ако власт није попуштала под притиском агресивне мањине, када их је било значајно више на улици, не видим зашто би сада када их је далеко мање.
Опозиција са студентима, али уз услове
ВЕЋИНА парламентарних странака опозиције одазвала се позиву студената да бојкотују рад Скупштине Србије, без враћања мандата, али и позивају на сарадњу и дијалог како би се што пре решила политичка и друштвена криза, што многи тумаче као замерку на то што су академци у блокади "прецртали" чланове ових странака као кандидате на својој изборној листи. Тако је Радомир Лазовић, шеф послничке групе Зелено-левог фронта, позвао студенте да разговарају са њима и да заједно договарају наредне кораке.
Слично виђење имају и поједини представници опозиције. Тако председник Народне странке Владимир Гајић сматра би блокаде могле да изазову контраефекат јер је, указује, сасвим извесно да власт неће попустити и одмах расписати изборе, него ће они бити одржани 2026. године или почетком 2027.
- Они који блокирају саобраћај не виде да ће временом себи нанети штету. Очигледно је и да нема ништа од генералног штрајка на који су позвали студенти, тако да остају само блокаде саобраћаја. Ако мали број људи на блокадама не дозвољава нормално одвијање живота и то по овим врућинама, то може изазвати контраефекат на неким будућим изборима - рекао је Гајић за ТВ "Јуроњуз Србија", и указао да су блокаде подстакнуте "левичарским анархизмом који не размишља о последицама" него иде за својим идејама које му се чине револуционарним.
Д. М.

БУКТИ РАТ НА УЛИЦАМА ЕВРОПСКОГ ГРАДА: Нападнута возила са децом, одјекују пуцњи и сузавац (ВИДЕО)
ОКО 100 маскираних нападача који су махали металним шипкама и Молотовљевим коктелима напали су аутомобиле на ауто-путу и сукобили се са полицијом у централном француском граду Лиможу.
20. 07. 2025. у 10:03

ШОК ПРИЗОР НА ЕВЗОНИЈУ: Човек стигао на границу у ово време, нема живе душе! Ево када да кренете пут Грчке
ЛЕТЊИ одмор за многе грађане Србије и региона започиње у бескрајном реду на граничном прелазу Евзони, на улазу из Северне Македоније у Грчку.
20. 07. 2025. у 11:15

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)