КУРТИЈЕВИ МОСТОВИ У ИНАТ ЕУ: Упркос упозорењу представника међународне заједнице, приштински режим не одустаје
РАСТРЧАЛИ су се премијер привремених институција у Приштини у техничком мандату Аљбин Курти и његови министри да у последњим данима мандата, а уочи локалних избора на јесен, поставе камен темељац за што више објеката који представљају директну претњу по Србе на северу Косова и Метохије и запале нову кризу у покрајини.

ФОТО: Д. Зечевић
Тако су у уторак Курти и министар полиције Џељаљ Свечља у синхронизованој акцији означили почетак радова на два нова моста на Ибру, између јужног и северног дела Косовске Митровице и на изградњи зграде полицијске станице у Зубином Потоку. Ове "развојне пројекте", како их представља премијер лажне државе, Срби на Космету и званични Београд виде искључиво као припрему за последњу фазу Куртијевог плана да етнички очисти јужну српску покрајину.
Због тога је Београд упутио и протест западним силама, а председник Србије Александар Вучић навео је да Приштина за изградњу мостова није добила сагласност већинске српске заједнице и људи из Северне Митровице.
Житељи овог града поручују да "Куртијеви мостови", који би, по његовом плану требало да буду изграђени за 90 дана, баш уочи заказаних локалних избора заказаних за 12. октобар, неће дипринети повезивању, већ новом раздвајању између Срба и Албанаца, као и да би могли да доведу до нових тензија, а не интеграције.
Можда Куртијеви "инфраструктурни пројекти" и не би били схваћени као провокација да у Косовској Миотровици већ не постоје четири моста, укључујући и главни Ибарски мост који повезује средишњи, централни део Северне Митровице са јужним делог града, а који је годинама отворен само за пешаке и обезбеђују га италијански карабињери.
Упада у очи и то што је Курти наумио да сагради два моста на само неколико стотина метара удаљености од главног. Један, за аутомобиле, планиран је на потезу између зграда МТС-а и Општине Северна Митровица, а други, за пешаке, код Три солитера.
Такође, изградњом нове полицијске станице у Зубином Потоку очигледно је да Куртијев режим жели да око Срба на северу направи својеврсни обруч паравојних база, јер је пре само недељу дана у селу Извори у општини Звечан, на само два километра од административне линије са централном Србијом, већ отворена једна полицијска станица, а у суштини војно-полицијска база из које ће бити надгледан део административне линије на планини Рогозни. Куртијеве војно-полицијске базе подигнуте последњих неколико година сада покривају све важне путне правце на северу Косова и Метохије.
Намеру Куртија да гради нове мостове на Ибру критиковали су и из ЕУ и немачке амбасаде, одакле позивају Приштину да тај пројекат прекине. Аналитичар и историчар Огњен Карановић, међутим, осим благих саопштења, ни овог пута не очекује неку конкретнију реакцију западних политичких центара моћи.
- Као и до сада, критиковаће потезе Приштине, али без стварног ефекта и конкретних мера које би зауставиле Куртија, који сваким новим потезом обезбеђује услове за планирано коначно решење када је реч о Србима на КиМ уопште, а пре свега на северу. Његов план је етничко чишћење, уклањање српског националног идентитета и Срба са простора КиМ и томе једино служи и подизање два моста, односно отварање путних праваца који би послужили шиптарским сепаратистичким, терористичким јединицама под контролом привремених институција да, ако је то потребно, и оним крајњим, насилним методама заврше оно што је започето пре 26 година, а што је Курти софистицираним потезима разрађивао од када је на власти - каже Карановић за "Новости".
Да изградњом два моста на Ибру тик до оног главног Курти жели да изазове додатну нестабилност истичу и политички аналитичари са севера КиМ, који подсећају да је од 1999. на овом прелазу забележено више од хиљаду инцидената од стране Албанаца из јужног дела града, при чему је 2004. године пуцњима из тог правца двоје Срба убијено, а више десетина рањено.
Ухапшени чланови СД
ЧЛАНОВИ Српске демократије, Стефан Вељковић, Иван Орловић, Владимир Радосављевић, Александар Лазовић и Зоран Обреновић ухапшени су у уторак по подне на шеталишту у Северној Митровици само зато што су, како наводе из ове политичке странке, изражавали протест дувањем у пиштаљке поводом доласка Куртија, који је "у пропагандне сврхе полагао камен темељац за изградњу нових мостова - пројеката против којих се противи и шира међународна заједница". Из Српске демократије наводе да је њихов једини "грех" био то што су мирно и са велике удаљености исказали своје незадовољство, без инцидената и без нарушавања јавног реда.
И албански политички аналитичар Неџмедин Спахију сматра да Срби не могу сами да дестабилизују ситуацију на северу КиМ, уколико их Албанци не испровоцирају својим поступцима. Он је указао да је на месту где је положен камен темељац за мост, на једну стамбену зграду постављена велика застава тзв. ОВК, а да се прекопута овог објекта налази зграда у којој живе Срби. У Приштини се чују и критике да су мостови између јужног и северног дела града Куртијев изборни маневар који би могао да му се врати као бумеранг. Указују да се на локалним изборима у октобру очекује да се Српска листа врати на власт у општинама на северу, уколико уђе у изборну трку, па ће Приштини бити много теже да повлачи једностране потезе у срединама где већински живе Срби.
Д. М. - Д. З.

ЦЕО ШИД ТУГУЈЕ ЗА ЛЕПОМ МИЛАНОМ: Девојка (26) трагично преминула, данима се опраштају од ње на друштвеним мрежама
ДЕВОЈКА Милана Мишић (26) из Шида трагично је преминула 15. јула, а на вечни починак испраћена је два дана касније у пратњи неутешне породице, пријатеља, рођака и многобројних суграђани који се данима од ње опраштају на друштвеним мрежама.
27. 07. 2025. у 08:48

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)