Мајић плаши народ „неписменима“, а брани тужиоце који не разликују кривично дело од службене дужности

В.Н.

02. 08. 2025. у 20:09

"НЕ, него - сада је време за још нестручније (неписмене), јер ће само међу њима бити могуће наћи лојалне" написао је Миша Мајић на свом Твитер профилу, као реакцију на најављену реформу тужилаштва чију тему је покренуо председник Србије Александар Вучић.

Мајић плаши народ „неписменима“, а брани тужиоце који не разликују кривично дело од службене дужности

Фото: Новости

Проблем је међутим, што Мајић не види, или не жели да види, да су многи који се већ налазе у самом средишту тог тужилачког апарата управо оно што он тобоже осуђује, и неписмени, и политички мотивисани, формално потковани, али суштински неспособни да напишу једну ваљану оптужницу. 

Случај бившег министра, Томислава Момировића, јасно је показао како изгледа када такви тужиоци пишу службене акте.

Наиме, у јавност је процурео документ који није нацрт оптужнице, већ „решење о задржавању“, односно акт који је формално донела полиција, али искључиво на основу сагласности и формулације тужилаштва, у овом случају Специјалног тужилаштва за организовани криминал , којим руководи Младен Ненадић.

У том документу стоји да је Момировић извршио кривично дело „невршењем службене дужности“, и то тако што је, потписао анекс, односно:  "извршио службено дело злоупотребе службеног положаја из члана 359 став 3 у вези става 1КЗ на тај начин што је невршењем своје службене дужности..." Читаоцима не треба правни факултет да би схватили да оваква формулација не може истовремено да буде и нерадња и радња.

Другим речима није могуће потписати нешто а да то буде „невршење“.

На страну што је тешко оптужити некога за злоупотребу без да је претходно утврђена штета, корист или мотив.   А управо је то оно што Миша Мајић брани. Његова изјава је унапред припремљен штит за све оне који се плаше смене, јер знају да се не могу одржати без подршке старих мрежа, међусобног заштитништва и политичких игара, није битно што су његове колеге фактички неписмене, битно је да су на правој политичкој страни. 

Највећи апсурд у свему је што се у јавности већ увелико спроводи прича о „угрожавању тужилачке независности“, уколико би дошло до реформи,  док у исто време једно од кључних тужилаштава у држави исписује правне глупости које не би прошле ни на испиту.

И нико од Мајића, Савовићке, Тепићке -  нема проблем са тим, што није ни чудно јер се као и правда и одбрана стручног кадра спроводи селективно. 

Момировићев случај је очигледно политички мотивисан, али је уједно и правно толико лоше срочен да служи као школски пример зашто је реформа тужилаштва не само потребна, него неодложна. Ако ово није разлог за озбиљне кадровске промене, онда можемо одмах признати да нам закон служи само за покриће.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане

ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.

25. 08. 2025. у 13:15

УЖАС - ДА СЕ ПРЕВРНЕ ЖЕЛУДАЦ: Упали где производе крофне намењене ЦГ приморју - затекли су ХОРОР сцене (ВИДЕО)

УЖАС - ДА СЕ ПРЕВРНЕ ЖЕЛУДАЦ: Упали где производе крофне намењене ЦГ приморју - затекли су ХОРОР сцене (ВИДЕО)

Крофне су за многе једна од најпознатијих и најомиљенијих посластица на свету, али после гледања снимка који нам стиже из Црне Горе питање је како ћете убудуће гледати на оне куповне.

13. 09. 2025. у 17:03 >> 17:10

Коментари (0)

ХРВАТИ ЗГРОЗИЛИ РУСИЈУ! Због оног што Хрвати раде, Руси не могу да дођу себи!