КАКВИ НАС ИЗАЗОВИ ОЧЕКУЈУ? У Београду одржан први Српски безбедносни форум
У ОРГАНИЗАЦИЈИ Центра за друштвену стабилност данас је у хотелу Хајат у Београду одржан први Српски безбедносни форум.
Foto: nsuzivo.rs
Догађај је окупио водеће стручњаке из области безбедности, а међу гостима били су председник СНС Милош Вучевић и представници институција и академске заједнице.
Форум је почео у 13 часова регистрацијом учесника, док је свечано отварање одржано у 14 часова.
Након тога, учесници су имали прилику да погледају пројекцију документарног филма, а затим је уследила панел дискусија са стручњацима који су говорили о најактуелнијим безбедносним изазовима.
На панелу су учествовали проф. др Драган Симеуновић, академик, проф. др Предраг Павлићевић са Академије за националну безбедност и Огњен Карановић, директор Центра за друштвену стабилност. Модератор дискусије била је Љиљана Крец.
Главна тема овогодишњег форума била је анализа стања безбедности у Србији и борба против концепта „обојених револуција“ – феномена који је у последњим деценијама у више држава широм света довео до дестабилизације политичких система и дубоких друштвених подела.
Посебна пажња била је посвећена томе на који начин савремене технологије, медијски утицаји и глобални политички интереси обликују процесе унутар држава и стварају услове за потенцијалне кризе. Учесници су кроз панел дискусију разматрали у којој мери се овај облик друштвено-политичког деловања може препознати у српском контексту, какве механизме одбране држава користи, али и који су најважнији фактори у изградњи отпорног и стабилног друштва. Форум је ставио нагласак и на глобалне трендове – од трансформације система међународних односа и нових безбедносних изазова, до пораста утицаја различитих идеолошких покрета који мењају традиционалне вредности и друштвене структуре.
Такође, учесници су изнели своје виђење о безбедносним ризицима и изазовима у којима се Србија налазила у светлу актуелних светских и регионалних безбедносних криза и геополитичких кретања.
Циљ Српског безбедносног форума није био само да идентификује ризике и претње, већ и да понуди визију будућности у којој Србија гради стабилност, развија националну отпорност и јача свој положај у оквиру ширих друштвених и политичких промена. Форум је представљао прилику да се, кроз размену знања и искустава, дође до препорука које ће допринети очувању националних интереса и унапређењу безбедносних политика.
Представљен је и предлог сета системских мера и механизама којима ће се допринети друштвеној стабилности и одбрани националних интереса.
(нсузиво.рс)
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
ТАЧНО У 11 ЧАСОВА: Председник Србије Александар Вучић обраћа се јавности Црне Горе
15. 05. 2026. у 08:39
РУСКИ ВОЈНИ СТРУЧЊАК: Један удар "орешника" и "сармата" може да уништи читав НАТО у Европи
КОМБИНОВАНО лансирање ракетних система „сармат“ и „орешник“ способно је да неутралише целу војну инфраструктуру Северноатлантске алијансе у Европи, рекао је за руске медије Александар Степанов, војни стручњак Института за право и националну безбедност Руске председничке академије за националну економију и јавну управу (РАНХЕГА).
13. 05. 2026. у 12:29
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
ФАРМЕР ОСТАВИО 5 КРАВА НА ПУСТОМ ОСТРВУ: 130 година касније научници нису могли да верују шта виде
ПРИЧА о пет крава остављених на изолованом острву Амстердам у Јужном океану прерасла је у једно од најнеобичнијих поглавља модерне биологије.
14. 05. 2026. у 14:24 >> 20:55
Коментари (0)