МИНИСТАРСТВО ПРАВДЕ О ПРЕСУДИ УРЕДНИЦИ НЕШИЋ: Слобода изражавања и слобода медија представљају темељ демократског друштва
Министарству правде обратило се новинарско удружење и већи број новинара у вези пресуде којом је новинару изречена новчана казна и забрана обављања професије.
Министарство правде
Министарство правде се као и увек уздржава од коментарисања појединачних судских одлука, али истиче неколико кључних принципа од значаја за владавину права, имајући у види да је Србија потписник Европске конвенције о људским правима и обавезује је пракса Европског суда за људска права.
Слобода изражавања и слобода медија представљају темељ демократског друштва. Подсећамо да Европски суд за људска права у својим пресудама јасно наглашава да су медији "чувари јавног интереса и обезбеђују учешће јавности“ и да се све мере које утичу на њихов рад морају примењивати само када је то нужно и пропорционално.
Тако пракса Европског суда за људска права посебно указује да изрицање високих новчаних казни новинарима није прихватљиво и ту праксу потврђује у пресуди Фреитас Рангел против Португалије наводећи да су "предметни износи били несразмерни било каквој потенцијалној штети“ као и да "санкције ове оштрине могу имати негативан утицај на остваривање слободе изражавања“.
Такође, када је у питању забрана обављања новинарске професије Европски суд у својој добро устаљеној пракси истиче да је то изузетно тешка и у правилу несразмерна мера.
Ту своју праксу потврђује у пресуди Цумпана и Мазаре против Румуније "Суд сматра да су забраном подносиоцима представке да раде као новинари, без обзира што је забрана временски ограничена, домаћи судови прекршили принцип да штампа мора бити у стању да обавља своју улогу у демократском друштву“
Министарство правде ће, у оквиру своје надлежности, наставити да анализира и путем законских измена ради на унапређењу правног оквира Републике Србије који се односи на заштиту слободе изражавања, али и професионални интегритет судија.
Држава Србија је чврсто посвећена очувању независности судства, заштити права сваког грађанина и обезбеђивању услова у којима новинари могу слободно обављати своју улогу у демократском друштву.
Препоручујемо
БРНАБИЋ УГАСИЛА БЛОКАДЕРЕ СА Н1: Зашто вам је битнији парк од образовања? (ВИДЕО)
02. 06. 2026. у 14:41
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ТРЕБА ОДАТИ ПРИЗНАЊЕ ВУЧИЋУ И СРБИЈИ, МОРАМО ЗАШТИТИ СРБЕ ОД КУРТИЈА" Монтгомери очитао лекцију медијима у ЦГ о Косову и Метохији
У ИНТЕРВЈУУ за црногорски "Дан", Вилијам Монтгомери, бивши амерички амбасадор у СР Југославији, осврнуо се на ситуацију на Косову и Метохији.
15. 05. 2026. у 13:16
КРАЂА ВЕКА У НБА! Никола Јокић овакву неправду није заслужио, брука и срамота
НБА лига донела је одлуку о МВП играчу НБА лиге!
17. 05. 2026. у 16:04 >> 16:14
НАЈБОГАТИЈА ПЕВАЧИЦА БАЛКАНА: Маја за годину зарадила 92 милиона и ПРЕСТАЛА ДА ПЕВА на свадбама
ПРЕ тачно три године, певачица је донела изненађујућу одлуку да трајно престане да пева на свадбама.
26. 05. 2026. у 20:30
Коментари (0)