ПРИШТИНА ЖЕЛИ ОБРАЧУН СА СРПСКИМ УНИВЕРЗИТЕТОМ: Петар Петковић са Жиофреом о захтеву косовског приштинског Универзитета

Директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић упознао је заменика генералног директора Европске службе за спољне послове за Западну Европу Емануела Жиофреа о захтеву косовског Приштинског универзитета да српски Факултет техничких наука изађе из просторија или почне да плаћа закуп.

ПРИШТИНА ЖЕЛИ ОБРАЧУН СА СРПСКИМ УНИВЕРЗИТЕТОМ: Петар Петковић са Жиофреом о захтеву косовског приштинског Универзитета

фото Канцеларија за КиМ

Петковић је европском званичнику пренео да су јутрос неидентификована лица у цивилу ушла у зграду српског Ректората у северном делу Митровице са захтевом да се у року од 30 дана из просторија исели ФТН или да почне да плаћа закуп, а све је, према Петковићевом уверењу, учињено по налогу вршиоца дужности премијера Косова Аљбина Куртија.

- На овај начин, Приштина жели обрачун са српским Универзитетом у Косовској Митровици, појачавајући притисак на српске образовне институције пред примену мера које представљају једностране и противправне потезе - истакао је Петковић и затражио хитну реакцију међународне заједнице и Европске уније по овом и другим питањима од егзистенцијалног значаја за српски народ на КиМ- наводи се у саопштењу после састанка Петковића и Жиофреа.

Директор Канцеларије за КиМ је у разговору са Жиофреом рекао да су “српске просветне и здравствене институције срж Заједнице српских општина која је договорена у Бриселу у оквиру Првог бриселског споразума о нормализацији односа”, а чији је, подсетио је, гарант Европска унија.

Зато је, казао је он, неопходно што пре покренути разговоре о Статуту ЗСО којим су, наглашава, регулисана и ова питања. Петковић је Жиофреа упозорио да ће примена тзв. закона о странцима и возилима, најављена за 15. март, изазвати несагледиве последице по српски народ на Косову и Метохији и да води ка етничком чишћењу Срба са КиМ.

Указао је да ове мере погађају готово 10.000 Срба на простору Косову којима су угрожена права на рад, образовање, лечење, породични живот и слободу кретања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

НЕ ЖЕЛИМ ПРЕГОВОРЕ Трамп брутално запретио: Напади на Иран биће настављени док не пристану

"НЕ ЖЕЛИМ ПРЕГОВОРЕ" Трамп брутално запретио: Напади на Иран биће настављени док не пристану

ПРЕДСЕДНИК Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп изјавио је данас да ће амерички ваздушни удари на Иран бити настављени и наредних дана, уз упозорење да ће бити све интензивнији уколико Техеран не пристане на споразум, додајући да тренутно не жели преговоре са Ираном.

15. 07. 2026. у 20:30

Коментари (0)

МИЛИОНИ У ХУМСКОЈ! Партизан договорио трансфер Вање Драгојевића