Запад и бошњачки лоби спремају ревизију догађаја из деведесетих: Уз Косово "гурају" Дејтон и Сребреницу
Лавров упозорио да се не сме дозволити да се решавање питања КиМ "уклапа у вештачке рокове" и да Русија неће дозволити ревизију историје Балкана

Фото: Танјуг
ПРИТИСЦИ поводом Косова и Метохије и наставак дијалога само су део тешког међународног распореда који чека Србију у наредним месецима. Упоредо с појачаном иницијативом Америке и Европе да се постигне договор о нормализацији односа са Приштином, поједини кругови у ЕУ и САД спремају се да на 25-годишњицу злочина у Сребреници, 11. јула, питање признања геноцида поново наметну као кључну регионалну тему и слабљење позиција наше стране пред, можда и одлучујући, дипломатски бој за јужну покрајину.
Уз поменуту иницијативу, коју подгревају бошњачки лобисти на Западу, трају и константни покушаји демонтирања "Дејтона" и централизације БиХ, што би у перспективи значило институционално укидање Републике Српске.
Део ових опасних намера је, као упозорење, нашим званичницима пренео шеф руске дипломатије Сергеј Лавров. А то би требало да буде и тема састанка првог човека Србије Александра Вучића са председником Руске Федерације Владимиром Путином, који је заказан за уторак, четири дана пре сусрета представника Београда и Приштине у Белој кући.
САМИТ У ЈУЛУ
ЗВАНИЧНИ дијалог Београда и Приштине требало да би да буде настављен у јулу. Таква очекивања у интервјуу "Новостима" изнео је и председник Вучић. Очекује се да средином наредног месеца француски председник Емануел Макрон и немачка канцеларка Ангела Меркел организују самит, који ће бити одржан у Паризу или у Берлину.
Лавров је, према нашим сазнањима, такође поручио да Русија неће дозволити да Американци наметну било какво "инстант" решење за Косово, на штету Србије и њеног територијалног интегритета. Да се спремају снажни притисци, високи гост из Москве наговестио је и у јавном обраћању, наводећи да се не сме дозволити да се решавање питања КиМ "уклапа у вештачке рокове". Нагласио је, такође, и да Русија неће дозволити ревизију историје Балкана деведесетих година.
- Москва ће се на све могуће начине успротивити преправљању Дејтонског мировног споразума којим је завршен рат у БиХ - изјавио је Лавров.
Он је истакао да је са Вучићем разговарао о ситуацији на Балкану, у контексту и 25 година од потписивања Дејтонског споразума и низа других догађаја.
- Ми и наши српски пријатељи делимо исти став. У овој ситуацији ћемо учинити све што је могуће да спречимо покушаје да се преправљају одлуке из Дејтонског мировног споразума - истакао је Лавров.
Он је нагласио да такви покушаји могу да буду у складу са покушајима "регионалних колега" да преправљају историју: - Угасићемо покушаје да се преправља историја Другог светског рата и догађаја који су се на Балкану десили пре 25 година.
Да ситуација није повољна за Србију, може се наслутити и из изјава изасланика америчког председника Ричарда Гренела, који организује састанак у Вашингтону. Иако месецима стижу сигнали и гласине да је Америка не само спремна на уступке Србији већ и да настоји да наметне неку врсту поделе територије КиМ, Трампов емисар се сада ограђује од те идеје.
Он је за Фокс њуз, рекао да је замисао о размени територија потекла од бившег америчког саветника за националну безбедност Џона Болтона.
- Тренутно сам у другачијој позицији због ситуације коју је створио Болтон, чији се став разликовао од става председника Трампа у односу на Косово и Србију. Све време сам морао да се борим са гласинама о размени територија, што никако није Трампова политика. Обе стране кажу да су то чуле од Болтона, који је водио своју политику уместо да је заступао председникову.

Фото: Новости архива
С обзиром на "рат" који воде Трамп и Болтон, због његове књиге о периоду када је био у Белој кући, карактерисање идеје о подели територије као Болтонове оставља утисак да се од ње - и пре него што је предложена - одустало.
Члан америчког Савета за спољне послове и професор Универзитета Џорџтаун Чарлс Капчан, међутим, ствари види нешто другачије. Он је рекао да претпоставља да је идеја о размени територија још "на столу":
- Сматрам да треба да буде "на столу", али не зато што мислим да у том смеру треба да иду преговори и нисам присталица те опције. Међутим, ако је размена територија једини начин да две земље постигну споразум, осигуравајући трајан мир - онда нека то буде део разговора.

Фото: Танјуг
ПОМПЕО ПИСАО ХОТИЈУ О ДИЈАЛОГУ
АМЕРИЧКИ државни секретар Мајк Помпео рекао је јуче да Косово мора бити спремно да настави преговоре са Србијом што је пре могуће:
- Поздравили смо одлуку ваше владе о укидању свих мера реципроцитета за српску робу, што је означило кључни корак у поновном покретању процеса дијалога - навео је Помпео у писму које је упутио председнику приштинске владе Авдулаху Хотију, уз честитке за његов избор.

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (1)