УПОЗОРЕЊЕ ПРИШТИНИ - НЕ ИЗМИШЉАЈТЕ ТЕМЕ: У Бриселу, албанска страна добила опомену ЕУ
ТОКОМ два дана техничких разговора у Бриселу, српска страна изнела је бројне аргументе везане за судбину несталих Срба, отворила је тему повратка расељених и размотрила питања економских инвестиција ЕУ у регион.
Приштинска страна одбила је да учествује у другом дану разговора посвећених економској сарадњи, али је и упркос томе наставак техничког дијалога могућ у наредним данима.
Овако је у петак Марко Ђурић, директор Канцеларије за КиМ, сумирао како је изгледао дијалог двеју страна на експертском нивоу, уз посредство специјалног представника ЕУ Мирослава Лајчака.
Он је навео да је делегација Београда у четвртак, када су за столом били представници Приштине, међу којима и Скендер Хисени, између осталог, указала на то да нико није одговарао за ратне злочине почињене над Србима, док је у петак разговор вођен само са европским представницима и то о плану инвестиција више од 12 милијарди евра као подршка Западном Балкану у наредних седам година.
Српска страна је поново покренула питање Заједнице српских општина, а према речима Ђурића, код представника ЕУ постоји спремност да се спроведу досад постигнути споразуми, укључујући и онај о ЗСО.
С обзиром на то да је премијер привремених институција у Приштини Авдулах Хоти све време говорио да овонедељни састанци нису били техничког карактера, већ у својству постизања међусобног признавања, Ђурић је оценио да су те неистине биле "покушај подметања клипова у точкове разговора".
- Ови технички разговори имали су за циљ да се ситуација сагледа, нормализује и реши у највећој могућој мери. Лажи о некаквом разговору о признавању "Косова" само су у функцији дневне политике у Приштини - указао је Ђурић, наводећи да су лидери приштинских институција упозорени од највиших званичника ЕУ да се не баве пропагандом и измишљањем тема за дневнополитичку употребу.
Иако албанску страну у Бриселу, откако је ЕУ обновила дијалог, представља нова гарнитура преговарача, видљиво је да они, као и њихови претходници, покушавају да процес под окриљем ЕУ претворе у разговоре о статусу, иако је европска администрација од УН добила мандат за нестатусни дијалог.
Па ипак, представник ЕУ за дијалог Мирослав Лајчак у петак је саопштио да је задовољан разговорима експертских тимова.
ПРОГНАНИ
СРБИЈА још потражује на стотине убијених и киднапованих које је терористичка ОВК отела. Чињеница је и да 212.654 људи још живи протерано са својих огњишта, од чега 196.000 на подручју централне Србије, а да Приштина за 20 година није направила ни помак да би бројка од 1,9 одсто одрживог повратка била померена набоље - навео је Ђурић.
- Ове недеље политичке дискусије на стручном нивоу о несталим и расељенима биле су продуктивне и конструктивне. Радујемо се ускоро следећем кругу разговора - написао је он на свом твитер-налогу.
О томе како види наставак дијалога у петак се изјаснио и председник привремених покрајинских институција Хашим Тачи, рекавши да "дијалог са Србијом ни под којим условима не треба сводити на технички ниво", као и да без присуства САД у дијалогу неће доћи до међусобног признавања, због чега је за "Косово" од виталног значаја да САД буду присутне за преговарачким столом.
Америка, наиме, ни у петак није била далеко од преговарачког стола, пошто је помоћник америчког државног секретара за Европу и Евроазију Филип Рикер дошао у Брисел, где је требало да разговара са Лајчаком. Подсетимо, реч је о дипломати који је у протекле две деценије на различите начине био присутан на Балкану.
Уочи састанка са Лајчаком, Рикер је рекао да је дијалог о нормализацији односа и даље важан приоритет за САД, као и да Лајчак има "одличан приступ". Указао је да ће Америка наставити да пружа подршку процесу преговора и да ће разговарати са ЕУ и другим заинтересованим странама у процесу.
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ О ЗАМКАМА ТОКОМ РАЗГОВОРА
КРОЗ СВАКУ ПРИЧУ ПРОВЛАЧЕ СТАТУС
ЗА Албанце је све ствар статуса. То је основни проблем, јер кроз сваку ствар Албанци провлаче статус Косова - рекао је председник Александар Вучић у интервјуу за амерички портал "Павловић тудеј".
Као пример како то изгледа током дијалога, он је навео да када се прича о олакшавању слободне трговине, кретања робе, услуга и капитала, Албанци кажу: "Да, сигурно, све то желимо, али желимо да све то прође кроз Републику Косово".
Вучић је навео и да Албанци изгледа не разумеју важност економије и сматрају да је једини њихов интерес да понижавају Србију:
- Надају се да ће неко у Вашингтону или Бриселу приморати Србију да потпише признавање косовске независности. Они мисле да смо сви дужни да испунимо све њихове захтеве, а ако то не учинимо, онда смо "следбеници Милошевићевог геноцидног режима". То сам чуо преко хиљаду пута на сваком месту.
Препоручујемо
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ: Читав свет је скочио на мене када сам говорио о демаркацији Срба и Албанаца
23. 07. 2020. у 21:47 >> 21:44
НАСТАВАК ДИЈАЛОГА: Завршени разговори експерата Београда и Приштине у Бриселу
23. 07. 2020. у 18:06
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (3)