ОБРАД КЕСИЋ: Албански лоби минира Трампа, јер верује Вучићу

Дубравка Савић

02. 08. 2020. у 13:00

ЗАЈЕДНИЧКОМ акцијом делова претходних администрација САД и званичнка ЕУ одлучено је да се саботирају преговори о Косову и Метохији, јер се игра на све или ништа у случају Доналда Трампа.

ОБРАД КЕСИЋ: Албански лоби минира Трампа, јер верује Вучићу

Фото приватна архива

Мање је од 100 дана до председничких избора у САД и траба створити наратив да је администрација Трампова неуспешна и без лидерских способности. Тај наратив се пише већ три године и његови аутори неће да дозволе ни мали успех у спољној политици, на терену на коме демократски кандидат Џозеф Бајден има више искуства, али и где желе победу глобализма. Трампа виде као непријатеља.

Шеф Представништва РС у САД и политички аналитичар из Вашингтона Обрад Кесић, овако за "Новости" објашњава бурна дешавања око наставка преговора између Београда и Приштине. Кесић подсећа да је Албанце изненадила, али и уплашила, победа Трампа, противника Хилари Клинтон, коју су подржавали на прошлим изборима. Покушавали су да се престроје, док су се противници Трампа трудили да прикажу да он нема план.

- Албанци новим потезима делују као да их је неко из Вашингтона саветовао да одуговлаче у нади да би их Џозеф Бајден ојачао и дао нову понуду. Све то је у контексту америчких избора.

ГЛАСАЈУ ЗА ПОТПРЕДСЕДНИКА

A КАКО гласачи гледају на чињеницу да је Бајден дубоко зашао у осму деценију?
- Често се и међу демократским гласачима поставља питање његових поодмаклих година, менталног здравља и с неверицом прате његови све чешћи гафови. Бајден још није одабрао кандидата за потпредседника, а из демократских редова се чује: "Гласајте за потпредседника!" Као да желе да Бајдена после избора више не буде.

о Може ли се уопште говорити о јединству између ЕУ, или њене највеће чланице Немачке, и САД када је Косово и Метохија у питању?

- Већ дуго је јасно да нема сагласности између САД и ЕУ, односно Немачке, око правца преговора и предводника, а видели смо и саботажу када је подигнута оптужница против Хашима Тачија уочи заказаних разговора у Вашингтону. Постојала је завера против председника Трампа између Трибунала и дела естаблишмента, који лансирају да је ова администрација нарушила темеље односа не само према Балкану, већ и у много важнијим питањима.

Фото приватна архива

о Да ли у САД, ипак, постоји спремност за компромисно решење које би могло донети и преокрет у односима Вашингтона и Београда?
- Именовањем Ричарда Гренела за специјалног представника за дијалог Београда и Приштине, Трампова администрација се поново укључила у дешавања на Балкану. Гренел ужива поверење Трампа, а тиме стиче и ауторитет, али је у сукобу са Берлином и Ангелом Меркел још откад је био амбасадор САД у Немачкој. То најављује да САД не рачунају превише на ЕУ, али ни на Приштину. Гренел је стекао поверење у српског председника Александра Вучића, јер се уверио да је он искрено за компромис. Притом, политичка ситуација у Београду је јасна, за разлику од Приштине. За Гренела је важна добра воља Београда за економски споразум, али и решавање тежих питања. Ако Трамп победи, позиција Србије је јака и због овог личног поверења.

ПОВРАТАК НАЦИОНАЛНЕ ДРЖАВЕ

A КОЛИКО је Трампов приступ "Америка на првом месту" допринео и стварању другачијег светског поретка?
- Трамп је вратио идеју у будућност националне државе и ставио до знања да се не може рачунати на идеале либералне демократије и слободног тржишта без граница. А пандемија вируса корона је и показала колико је рањива солидарност у ЕУ. Демократе тврде да нереди на улицама Америке говоре о рушењу Трампових принципа, али притом заборављају да и та левица протестује против глобализма. Ко год да победи
на изборима у САД, суочиће се са антиглобалистичком платформом.

о Како процењујете шансе Трампа за реизбор у тешким околностима у САД?
- Трамп је у предности над Бајденом. То је у супротности са анкетама, али ваља имати на уму да су оне показале колико су непоуздане још на прошлим изборима, када су све, сем једне мање, предвиђале победу Хилари Клинтон. Истовремено, Трамп је на страни реда и мира током насилних протеста у државама САД које уједно одлучују и о изборима, у Охају, Пенсилванији, Мичигену. Подржава полицију против нереда и рушења имовине. То је у великој супротности с Бајденом који се плаши да се изјасни око овог важног питања, јер његови гласачи предводе ове протесте. Пандемија је велика брига Американаца, али им је већа од чега ће да живе, да ли ће због кризе остати без кућа. Трамп им и у овим околностима улива поверење за консолидацију економије.

Фото приватна архива

о Да ли би евентуална победа Бајдена могла да врати у старе токове амерички брод који је Трамп покренуо у другом правцу, укључујући и однос према Србији?
- То није могуће, јер САД више нису не само оно што су биле пре четири, већ ни пре годину дана, пре пандемије вируса корона. Проблем је што неки још верују у поредак који су градили, а он нестаје. Приоритет САД су горућа питања, од изградње глобалног приступа вирусу корона, преко покушаја да не испадну слаби према Кини, до кориговања опасне игре коју су сталним скандалима играли с Русијом. Питања Ирана, Сирије, Северне Кореје долазе на ред. А за демократе је битно да покажу брисање антиглобализма, интензивирањем питања климатских промена и глобалним спровођењем демократије уз помоћ невладиних организација. Покушали би и да приволе Србе да прихвате независност КиМ, и ојачају централну БиХ, али САД неће имати исту моћ, чак ни "меким" средствима, за решавање питања притиском.
о Како коментаришете отварање тајних докумената у председничкој библиотеци Била Клинтона у којима се помиње опција мирног одвајања РС од БиХ и дељење КиМ на зоне?
- Долазимо до момента када ће и САД и ЕУ морати да прихвате да њихова политика немењања граница не може да опстане. Ни раније, а ни сада, нису могли да их гарантују. ЕУ и САД су увек истицали питање српског национализма, док су својим приступом све друге национализме јачали. То је била кочница за експерименте какви су БиХ и покушај стварања независног Косова. Успеха неће бити ако се не напусти идеја јаких централних држава. Једина шанса је високи ниво децентрализације.

Фото Д. Поздеровић

о Да ли је Србији у Бриселу постављен ултиматум у вези са КиМ?

- Не верујем у ултиматум Србији за КиМ, јер око њега би морао да постоји консензус у ЕУ, или бар између Француске и Немачке, а и реална претња силом. Нема одлучности у ЕУ за такав потез. То би значило да нема ни преговора.
о Какве последице по свет, и наш регион, могу имати све напетији односи две водеће економске силе, САД и Кине?
- Мењаће се реторика према Кини после избора. Кина је изградила јаку економију, а из ње истовремено долази и вирус корона, па се у САД скреће пажња тврдњама да су Кинези одговорни. У политичкој елити Вашингтона, истина, постоји страх од доминације Кине и зависности од Пекинга. Пандемија је показала колико је Америка рањива и зависна од кинеских лекова, медицинске опреме. Но, ова напетост у односима је реторичка. Све док Кинези купују америчке пољопривредне производе, а америчке фирме имају фер треман на кинеском тржишту, односи ће се стабилизовати.
о Како оцењујете америчко-руске односе који од уласка Трампа у Белу кућу потресају Вашингтон?
- Било ко да победи мораће да побољша односе, али ће ићи теже него са Кином. Санкције према Русији су проширене, а конфликт Вашингтона с Москвом је озбиљнији него с Пекингом, јер се води око војних питања и нуклеарног наоружања. Ипак, односи би се брже поправили са Трампом као председником, него са Бајденом. За Бајдена би то био изазов да се покаже као јак лидер, али би му било тешко, јер је реторика демократа према Москви протеклих година била страшна.
о До које мере су нарушени односи САД са европским савезницима?
- Односи су били неискрени и раније, увек је постојала скепса Вашингтона према ЕУ и њеној моћи да спроводи спољну политику, јер често нема консензуса. Разлика је само што Трамп то отворено говори, због уверења да је национална држава најјача и не види конзистентност ЕУ. Победа Трампа на изборима била би тежак удар за ЕУ и отворила могућност даљег заоштравања односа. Победа Бајдена би само на површини деловала као повратак партнерства, али не би донела и суштински бољу сарадњу, укључујући и Балкан. На терену су били несложни. Деведесетих година прошлог века су САД саботирале европске иницијативе за мир, и обрнуто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (3)

РУСИЈА ЗАТЕЧЕНА: Убијен Владимир Фешченко и то у згради Министарства одбране