НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ: С којим циљем наша делегација иде на састанак у Вашингтону и какви их изазови очекују

Д. Р. Ђорђевић

02. 09. 2020. у 09:00

ЕКОНОМСКИ односи Београда и Приштине биће у првом плану сусрета делегација двеју страна прекосутра у Белој кући, али није искључено да ће разговори склизнути и на терен политике и да ће бити покушаја да се дотакне питање статуса Косова.

НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ: С којим циљем наша делегација иде на састанак у Вашингтону и какви их изазови очекују

Новости

Директор Канцеларије за КиМ Марко Ђурић, који ће бити у тиму који предводи председник Александар Вучић, рекао је јуче да се наша делегација припремила да у Вашингтону, а затим и у Бриселу 7. септембра, понуди озбиљан пакет за успостављање неупоредиво боље економске сарадње и инфраструктурно повезивање Београда и Приштине.

Тај пакет, како каже, биће на обострану економску корист, а на њему су радиле све наше институције и експерти:

- То је нешто што може да створи шансе за младе људи свих националности. Окренути смо ка будућости, Србија жели да рационално и озбиљно разговара. За компромис смо, али такав који је фер и поштен. Радимо на томе да се тржиште КиМ, као и тржиште целог региона отвори за српске фирме и привреду, да отворимо нове путеве, пруге и авио-линије и уклонимо царинске препреке и процедуре - навео је Ђурић.

Да ће економија бити у фокусу, говори и састав српске делагације у којој ће бити и министар финансија Синиша Мали и председник Привредне коморе Србије Марко Чадеж, а Ђурић каже да ће бити прилике да говори и о стуацији у Дечанима и Пећкој патријаршији и свему кроз шта пролази наш народ на КиМ.

Новости

Пут Вашингтона, председник Вучић данас креће, како је сам рекао, охрабрен речима немачке канцеларке Ангеле Меркел са којом је прекјуче разговарао телефоном.

ПРИПРЕМЕ ЗА ДОЛАЗАК ПУТИНА

О ПРИПРЕМАМА за посету руског председника Владимира Путина Србији, као и о питањима српско-руске сарадње, јуче су разговарали председник Александар Вучић и амбасадор Руске Федерације Александар Боцан-Харченко. Њих двојица размотрила су и резултате борбе против ковида 19 у двема земљама, а Боцан-Харченко је обавестио Вучића о напретку руских стручњака у развоју вакцине.

Председник је са руским дипломатом разговарао и о дијалогу Београда и Приштине уз посредовање ЕУ, о могућностима за економску сарадњу двеју страна и о актуелним питањима у региону.

Сарадник Института за европске студије професор Слободан Зечевић каже, за "Новости", да се само може нагађати шта је било охрабрујуће у порукама Меркелове, а да би једна варијанта могла бити, ако је она рекла да на предстојећим састанцима неће бити статусних питања - типа да Београд мора да призна Косово.

Најава да ће на састанку у Белој кући бити присутан и Џаред Кушнер, зет и најближи сарадник Доналда Трампа, према мишљењу Зечевића, указује на то да први човек САД жели још један успех на спољнополитичком пољу:

- Кушнер је архитекта споразума између Израела и Уједињених Арапских Емирата, на који је Трампова администрација веома поносна. Веома је могуће да ће се евентуални споразум у економској сфери између Београда и Приштине тумачити као ново спољнополитичко достигнуће.

Па ипак, председник Србије је пре неколико дана рекао да су у Белој кући могућа и изненађења, с обзиром на то да званична агенда предвиђа разговоре о економији.

Према мишљењу Милована Божиновића, нашег некадашњег амбасадора при ОЕБС-у, у Бечу и Берлину, то "изненађење" би могло да буде скретање економских питања на тему статуса, али да ником није познато шта је у оптицају:

- Ово није састанак по моделу дејтонских преговора, па да неће бити изласка док се нешто не потпише, већ је то једна флексибилна форма. Можда ћемо чути да је било речи о нечему што обе стране нису одбиле или су узеле у разматрање, а што би свакако, у овом процесу који предуго траје, био успех.

ВУЛИН: ЛАЖИ КРАМОНОВЕ ЗА ЖАЉЕЊЕ

ИЗВЕСТИЛАЦ за Косово у Европском парламенту Виола фон Крамон Таубадел за бројне лажи о Србији заслужује само презир и жаљење - рекао је јуче министар одбране Александар Вулин, коментаришући изјаву Крамонове да се демократија у Србији погоршава.

- Јавно се борити за независно Косово под влашћу нарко-дилера, а говорити да Србија није демократска држава, није само лаж, то је доказ да се о Србији мисли као о плену, а да би у ЕУ парламенту о њој желели да одлучују шиптарски лобисти - рекао је Вулин.

Он сматра да ће, ако се икада грађани Србије буду изјашњавали на референдуму о чланству у ЕУ, један од озбиљнијих аргумената против ЕУ бити лажи и напади Крамонове.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (5)

УСТАШКИ ПИР: Хрвати (опет) згрозили свет, овакав скандал се не памти (ВИДЕО)