"НОВОСТИ" ИСТРАЖУЈУ! Какве су шансе да Приштина испуни обавезе преузете у Вашингтону
СУДЕЋИ према досадашњем односу косовских власти према српским светињама у покрајини, велико је питање хоће ли параф Авдулаха Хотија, премијера привремених институција у Приштини, стављен на споразум у Вашингтону нешто променити у пракси.
Приштинска страна се у Белој кући обавезала на то да ће штитити и промовисати слободу вероисповести, као и на заштиту верских локалитета и спровођење судских одлука које се односе на Српску православну цркву, али то су јој налагали и сопствени прописи, па се за то није много марило.
Приштина, иначе, још од 2008. има Закон о специјалним заштићеним зонама, који је обавезује да осигура заштиту српских православних манастира, цркава и осталих верских, историјских и културних места која имају посебан значај за заједницу косовских Срба. Према том пропису, у заштићеној зони треба да се "очува монашки живот свештенства, карактер и изглед заштићеног места, историјски, културни, архитектонски или археолошки контекст..." Баш овај закон забрањује да се унутар специјалних заштићених зона граде транзитни путеви, али то није била брана да се у близини Високих Дечана започне са градњом магистралног пута Дечани - Плав.
Шеф скупштинског одбора за КиМ у претходном сазиву Милован Дрецун каже, за "Новости", да је тешко предвидети како ће се Приштина понашати по питању спровођења споразума из Беле куће ако изостане притисак Америке.
- САД су показале да могу пресудно да утичу на политичке процесе на КиМ и албанске странке ће то вероватно имати у виду. Неће никоме бити у интересу да не поштује споразум, али све ће зависити од тога како ће се поставити Америка - наводи Дрецун.
Да је илузорно очекивати да споразум из Вашингтона, у делу који се односи на СПЦ, буде примењен, сматра књижевник и новинар са КиМ Живојин Ракочевић, који за наш лист објашњава да на терену нема капацитета за његову примену јер "етнократија која влада у Приштини након оволико времена и међународне подршке не може да препозна друге и другачије".
НЕ КРАДЕМО, У СВОМ СМО ДОМУ
ВЕРНИ народ и монаштво на Косову за српске светиње се бори истином и молитвом сусрећући се са Богом и једни са другима. Нити смо украли, нити ћемо украсти имовину других, али нећемо дозволити да нас у нашим домовима неко назива лоповима.
Ово је на свом твитер-налогу поручио отац Сава Јањић, игуман манастира Високи Дечани, поводом својатања српских православних светиња од стране Албанаца.
Приштински лист "Коха" објавио је текст у којем се наводи да православни манастири и цркве из периода Немањића не припадају Србији већ да је у питању "древно албанско наслеђе настало на византијским споменицима у средњем веку".
Д. З.
- Постоји стална тенденција у којој би требало да гетоизирани Срби, наша наука, култура, духовност и политика пристану на туђу слободу и другачији културни модел. Албанске власти, укључујући и оне најлибералније појединце, не могу да прихвате неподношљиву тежину српског наслеђа на КиМ. Креирали су атмосферу која се базира на легализацији отимања имовине СПЦ коју је спровела Комунистичка партија Југославије и ту постоје два става: први - да цркве постану косовски музеји и наслеђе "народа Косова", а други је промена власништва, сличан ономе у Црној Гори. Сада смо у трећој фази агресивне псеудонаучне пропаганде која Албанцима објашњава да су им Срби у средњем веку отели цркве и манастире - сматра Ракочевић.
Он указује и на то да су Албанци толико везани за Демократску странку у САД, да се овај споразум доживљава као насиље Доналда Трампа и републиканаца:
- Овде се све, од ресторана до ауто-школа, креће у културолошком распону од Џорџа Робертсона (генерални секретар НАТО у време бомбардовања СРЈ) до Веслија Кларка. Једна ауто-школа из Косова Поља зове се "Весли Кларк".
ОВЕ НЕДЕЉЕ О ЗСО И ИМОВИНИ
СЛЕДЕЋА експертска рунда дијалога Београда и Приштине биће прекосутра у Бриселу. Портпарол ЕУ Петер Стано најавио је да се настављају разговори о темама покренутим на последњем састанку на највишем политичком нивоу, односно о невећинским заједницама (што подразумева и питање ЗСО), решавању међусобних финансијских потраживања и имовини.
Препоручујемо
БЕЗ ЗСО ДИЈАЛОГ ОСУЂЕН НА КРАХ: И нова влада у Приштини покушава да игнорише oбавезу
12. 09. 2020. у 07:30
ТРАМП ЋЕ БИТИ БЕСАН: Нова велика одлука Бајдена само пет дана пре краја мандата
ОДЛАЗЕЋИ амерички председник Џо Бајден одлучио је да ублажи санкције Куби, неколико дана пре него што новоизабрани председник Доналд Трамп ступи на дужност, у низу корака за које се очекује да ће довести до ослобађања политичких затвореника у Хавани.
15. 01. 2025. у 07:31
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)