ДАЧИЋ: Србији више одговора Трампова победа јер косовско питање за њега није "завршена" ствар
МИНИСТАР спољих послова Ивица Дачић изјавио је у уторак да су за Србију битни избори у САД зато што би од тога ко ће бити председник могао да зависи однос америчке администрације према неким нашим проблемима, као што је Косово.
Фото: Танјуг
Дачић је гостујући на РТС оценио да Србији више одговора победа републиканаца и Доналда Трампа него демократа, јер косовском проблему не присутпа као да је то завршена ствар.
"Ако гледамо са апсекта која нам је администрација шта дозволила за нас је продуктивнија била Трампова која косовском питању није присутпала са апсекта да је то завршена ствар", рекао је Дачић на РТС-у у емисији посвећеној америчким изборима, које је оценио специфичним.
Дачић је додао да сигурно не треба да сматрамо да је и ова администрација иделана, али се отворила шанса да можемо да градимо партнерство које има већи степен поверења.
"Волео бих да будемо стратешки партнери, а не ад хок", рекао је Дачић.
Упитан како мисли да питање Косова за САД није завршена ствар, када је Трамп честитао Приштини независност, Дачић је додао да Трамп није признао независност Косова, већ је он дошао на "припремљену политичку сцену".
У администрацији демократа не постоји захтев за компромисним тражењем решења, а у Трамповој администрацији очекују да дође до компромиса, што је, нагласио је Дачић, велика разлика.
На констатацију да њаважније питање, ЗСО, није било на дневном реду у Вашинтгону, шеф српске дипломатије каже да није, јер се у Белој кући нису бавили политичким, већ економским питањима.
Додао је да су за њих важна била политичка питања попут Израела, Кине и Хезболаха.
Дачић је оценио да су предстојећи избори у САД специфични јер је и Трамп специфичан, потпуни феномен из три разлога - зато што је са богатством од 3.1 милијарде долара најбогатији председник икада, зато што је најстарији који је преузео дужност и што није дошао из државног апарата.
Подсетио је и да је изборни систем у САД такав да победник може да буде и онај кандидат који освоји мање гласова.
Препоручујемо
ОБАВЕШТАЈНЕ СЛУЖБЕ САД: Ако чујете још један лапсус Бајдена, знајте — Путин је крив
01. 10. 2020. у 22:48
Трампу стигле најгоре могуће вести: Није добро по америчког председника
Подршка америчком председнику Доналду Трампу пала је на најнижи ниво у његовом тренутном мандату, а Американци су све више незадовољни његовим поступањем са трошковима живота и ратом са Ираном, показују резултати нове анкете Ипсоса.
28. 04. 2026. у 20:51
Срушио се авион код главног града: Погинули сви путници и пилот
Ваздухопловна цивилна управа Јужног Судана саопштила је данас да се срушио авион југозападно од главног града Џубе, при чему је погинуло свих 14 особа које су биле у летелици.
27. 04. 2026. у 16:49
Драма у Вашингтону: Меланија угледала спорно име на папиру, па пребледела - ево шта је заправо писао на цедуљи
МИСТЕРИОЗНИ комадић папира изазвао је бројне коментаре након инцидента са пуцњавом на вечери Удружења дописника Беле куће у Вашингтону.
27. 04. 2026. у 10:00
Коментари (5)