МЕРКЕЛОВА И МАКРОН УБРЗАВАЈУ ДИЈАЛОГ? У најави самит чији би домаћини били лидери Француске и Немачке
ПРЕГОВОРИ Београда и Приштине који већ месецима тапкају у месту могли би да добију нови импулс после самита чији би домаћини били председник Француске Емануел Макрон и немачка канцеларка Ангела Меркел.

Макрон и Меркелова / Фото АП
Да постоје намере да се такав састанак уприличи у скорије време најавио је Макрон током разговора са председником Александром Вучићем у суботу, наводећи да је циљ да се "створи конструктивна атмосфера за преговоре".
На последњем (онлајн) самиту у овом формату, у јулу у Паризу, Макрон и Меркелова су поручили да "охрабрују Вучића и Авдулаха Хотија да у следећим месецима постигну суштински напредак". Од тада је прошло пет месеци, а осим тога што је дијалог формално откочен после дуге паузе због уведених косовских такса на српску робу, разговори двеју страна нису резултирали конкретним договорима. Помака је једино било око питања несталих и расељених.
Аналитичар Немања Старовић, из Центра за друштвену стабилност, каже, за "Новости", да је предлог председника Макрона најбољи доказ за тврдњу да се бриселски дијалог налази у кризи.
- Европски преговарач Мирослав Лајчак, осим сопствене добре воље, нема на располагању адекватне ресурсе, било да говоримо о механизмима за притисак на стране у дијалогу које не спроводе своје обавезе или за награђивање оних који се конструктивно понашају. Та немоћ условљава потребу за поновним укључивањем европских државника са најснажнијим ауторитетом. Међутим, остаје нејасно да ли би и поновни ангажман лидера Француске и Немачке могао резултирати видљивим помаком у процесу дијалога, имајући у виду одбијање Албанаца да испуне своју обавезу формирања ЗСО, хаотично стање које влада на политичкој сцени у Приштини, као и одлазак председничке администрације Доналда Трампа, која је једина имала неког успеха у одвраћању косметских Албанаца од једностраног деловања - наводи Старовић.
Током два састанка на високом нивоу и седам рунди техничког дијалога којем је посредовао Лајчак у претходних пет месеци, говорило се о несталима и расељенима са Космета, економији, међусобним финансијским потраживањима и имовини. Иако је српска страна на сваком састанку инсистирала да се формира Заједница српских општина, Приштина и даље не предузима кораке у том смеру.
Сам специјални представник ЕУ за дијалог почетком децембра рекао је да је задовољан постигнутим, али и да ће оно што предстоји бити "дуг и кривудав пут, а не ауто-пут" чији је циљ да се реше сва отворена питања једном заувек.
МАЛЕ ШАНСЕ ЗА НАПРЕДАК
СРПСКО државно руководство, како сматра Старовић, требало би да се одазове на сваки позив на разговоре који долази из Париза и Берлина. Он каже и да ни у ком случају не би требало да се одступа од преговарачког стола у Бриселу, "али уз свест о томе да су перспективе за напредак веома мале".

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (1)