БОДРИО НАС ЈЕ НА ПУТУ КА ЕУ: Ивица Дачић, за "Новости", о новом шефу ЦИА Вилијаму Бернсу

С. С. Р.

13. 01. 2021. у 10:00

НОВИ председник САД Џозеф Бајден почео је да склапа коцкице у администрацији, а међу најближим сарадницима биће му Вилијам Бернс, који ће се наћи на челу ЦИА, а највероватније и Викторија Нуланд, као заменица државног секретара за политичка питања, обоје стари знанци Србије који су се бавили Западним Балканом.

БОДРИО НАС ЈЕ НА ПУТУ КА ЕУ: Ивица Дачић, за Новости, о новом шефу ЦИА Вилијаму Бернсу

Вилијам Бернс / Фото Танјуг-АП

Додуше, за време Била Клинтона, Џорџа Буша и Барака Обаме, који су имали тврђи став по питању КиМ од одлазећег председника Доналда Трампа.

Дипломата Бернс, бивши амбасадор у Јордану и Русији, са стажом од 33 године у Стејт департменту, био је гост у Београду 2012, када је истакао да САД подржавају европске интеграције Србије, а касније је говорио и да САД подржавају Бриселски споразум.

Њега је као заменика државног секретара примио тадашњи премијер Ивица Дачић, сада председник Скупштине, који, за "Новости", каже да је у тим разговорима био веома коректан:

- Позвао ме је телефон када сам изабран за премијера да ми пренесе честитке Барака Обаме поводом избора на место председника Владе и пожелео нам успех. Када сам касније био у Вашингтону, разговарао сам са њим и пружио нам је подршку на европском путу и подржао Бриселски споразум.

Бернс је говорио да дијалог Београда и Приштине треба да се настави, да су се односи САД и Србије у последњих неколико година знатно поправили, да војске добро сарађују...

Добро нам је позната и Викторија Нуланд, некадашња најближа сарадница државног секретара Џона Керија, током владавине Барака Обаме. Била је чест гост Београда и Приштине, али је њен главни задатак био да "примири Русију као главног противника", а демонстрантима на Мајдану у Украјини је носила слаткише.

Истицала је да САД подржавају Србију на европском путу, инсистирала на оснивању Специјалног суда за злочине на КиМ, да Америка цени нашу улогу у региону, али да се залажу за дијалог Београда и Приштине. Састајала се и са председником Вучићем на маргинама заседања Генералне скупштине УН када је истакла да ће Србија имати све више америчких инвеститора ако буде напредовала у реформама.

Политички аналитичар Драгомир Анђелковић каже, за "Новости", да су у питању технократе који не могу утицати, нити су икада утицале на курс политике, већ само на њену имплементацију.

- САД се током 2021, а можда и касније неће бавити много нама, јер имају много својих проблема. Препустиће питање о КиМ Немачкој, али она нема такву снагу као САД. Уколико и дође касније до заокрета у односу на Трампову администрацију по питању Косова, снаге у свету су се промениле и има држава на које Србија може да се ослони - навео је Анђелковић.

ЛАЈЧАК И РИКЕР О БАЛКАНУ

СПЕЦИЈАЛНИ представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак састао се у уторак у Бриселу са помоћником америчког државног секретара Филипом Рикером. Како је поручио Лајчак, потврђено је обновљено партнерство ЕУ и САД на Западном Балкану и размотрене су даље активности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (2)

СИТУАЦИЈА ЈЕ ДРАМАТИЧНА, НАЈВАЖНИЈЕ ДА СЕ НЕ ПРЕТВОРИ У ПОТПУНО ТРАГИЧНУ Застрашујуће упозорење Марије Захарове