СТАВИТИ СРПСКИ ПЕЧАТ НА „ДРЖАВУ” КОСОВО: Бајден и Брисел опет на истом колосеку када је реч о политици према Балкану
ВАШИНГТОН и Брисел увелико обнављају "пакт" о здруженој политици према Србији, чије ће кључне полуге бити нови притисци на Београд да парафира правно-обавезујући споразум о нормализацији односа са Приштином, који би подразумевао признавање тзв. Косова.

Фото АП
Јер, будући амерички председник Џозеф Бајден још се није званично устоличио у Белој кући, а назнаке да се после шумова на везама између САД и ЕУ током ере Доналда Трампа, оне сада враћају на исти колосек када је реч о косовском чвору - више су него јасне.
Према нашим информацијама, основе будућег детаљног америчко-европског плана за Западни Балкан, а посебно Србију, практично су "издиктиране" из Берлина, који није крио незадовољство због Трамповог приступа распетљавању косовског чвора.
Међу најважнијим ставкама будуће заједничке стратегије САД и ЕУ јесте покушај демонтаже Вашингтонског споразума, која је, судећи по изјавама појединих западних званичника практично већ почела. Неке тачке овог документа који је у септембру био потписан у Белој кући биле су од почетка спорне за Брисел, као што је она у којој су се Београд и Приштина обавезале да ће отворити амбасаде у Тел Авиву. Због тога ће се и појачати захтеви упућени нашим властима да од овог одустану и да што више ускладе спољну политику са политиком ЕУ, посебно када је реч о Русији и Кини.
Наши дипломатски извори тврде да је овај нови курс према Србији био и једна од тема сусрета специјалног представника ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослава Лајчака и помоћника америчког државног секретара Филипа Рикера у уторак у Бриселу. Лајчак је изјавио да "договор из Вашингтона нити је споразум нити је обавезујући", већ да је у питању политичка декларација.
ОСВЕТА ТРАМПОВОМ ИЗАСЛАНИКУ
У дипломатским круговима коментаришу и да удар на Вашингтонски споразум који стиже из Европе има још једну димензију - а то је нека врста "освете" Немачке Трамповом специјалном изасланику за дијалог Београда и Приштине Ричарду Гренелу, који је био омражен и међу берлинским званичницима док је био амбасадор у овој земљи. Известилац Европске комисије за Косово, немачка посланица Виола фон Крамон чак је Вашингтонски споразум назвала "личним Гренеловим пи-аром".
- Тандем ЕУ-САД није добро функционисао, посебно у последњих годину дана, када је реч о дијалогу Београда и Приштине. Било је јасно да постоје два приступа, а то није било оно што је ЕУ одлучила нити је то желела. Оптимистичан сам поводом нове администрације у САД, јер се враћају људи са којима је ЕУ већ радила и који познају Западни Балкан. Њима не морамо да објашањавамо ствари о региону и његовој европској будућности - поручио је Лајчак.
За дипломату Зорана Миливојевића нема дилеме да ће администрација председника Бајдена кренути у ревизију Трампове спољне политике према Западном Балкану и Србији. Он сматра да је састанак Лајчака и Рикера, у предвечерје Бајденове инаугурације, најавио одступање нове администрације у САД од Вашингтонског споразума:
- Лајчак је практично поручио да Вашингтонски споразум и његова реализација, како је примарно договорено, не одговара Бриселу, пре свега Немачкој, јер се тај споразум није бавио статусним питањем Косова. Очигледно је да ће убудуће САД и ЕУ деловати синхронизовано и да неће бити разлике у кључном приступу, а то је да преговори Београда И Приштине треба да воде признавању Косова.
"КОСОВО РЕПУБЛИКА" НА ПРОФИЛУ ЕК
НА твитер-профилу Европске комисије у уторак увече осванула је објава о сусрету комесара за проширење Оливера Вархељија са Вљосом Османи, у којој је она названа "председницом Републике Косово". Та објава је затим уклоњена и Османијева је титулисана као "в. д. председнице Косова", уз фусноту поред речи Косово.
Реаговао је и директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић, који је рекао да је недопустиво да се било које тело ЕУ опредељује о статусу јужне српске покрајине. Он је упитао по по ком споразуму је ЕУ признала Косово и да ли су се у вези са тим договорили можда са Грчком, Кипром, Румунијом, Словачком или Шпанијом, које не признају Косово?
Из ЕК су накнадно поручили да је спорни твит грешка и да је позиција ЕУ када је реч о статусу Косова "добро позната и да остаје непромењена".
Дејан С. Милетић, из Центра за проучавање глобализације, с друге стране, верује да ће и у Бриселу и у Вашингтону бити довољно мудрости да се не улази у радикалнију ревизију и Бриселског споразума и договора из Беле куће:
- Од тога нико не може да има интерес, осим Албанаца који све време минирају дијалог. Боље би било да Вашингтон и Брисел крену у синхронизовану акцију инсистирања да се оно што је договорено и примени, што Приштина упорно одбија.
ПАЛМЕР ЗА ПРОЦЕНУ ПРИСТУПА
СПЕЦИЈАЛНИ изасланик америчког државног секретара за Западни Балкан Метју Палмер очекује од нове владе у Приштини, након избора следећег месеца, да "процени приступ дијалогу" са Београдом. Он је рекао и да ће администрација новоизабраног председника Бајдена и даље имати исти приступ Балкану, "стабилан и континуиран", као и све претходне администрације.
АМБАСАДА САД: СВЕ ДА СЕ ПРИМЕНИ
ВИСОКИ представници власти Србије и Косова потписали су Вашингтонски споразум у доброј вери и надамо се да су и даље спремни да сарађују на примени онога на шта су се тиме обавезали - речено је Танјугу у Амбасади САД у Београду.
Они су објаснили да нова америчка администрација може да одреди нове приоритете своје политике, али да заступање регионалног економског раста и сарадње међу, како кажу, њиховим пријатељима у региону, ужива широку подршку у Вашингтону и остаће један од приоритета. То исто важи и за америчку подршку дијалогу предвођеном ЕУ.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (1)