ИЗ БРАЗИЛА У ОРБИТУ: Бренсонов модификовани боинг 747 спрема се да полети на свемирско путовање
МОДИФИКОВАНИ боинг 747 милијардера Ричарда Бренсона би могао ускоро да полети у орбиту са северне обале Бразила, у време када јужноамеричка земља крчи свој пут ка свемиру.
Фото: Твитер@richardbranson
Бразилска свемирска агенција (АЕБ) и ваздушне снаге те државе су прошле недеље саопштиле да су одабрале четири компаније, укључујући и Бренсонову, да могу да користе лансирни центар Алкантара, пренео је Ројтерс.
Лансирно место се налази близу Земљиног екватора, што олакшава подизање веће тежине у ваздух и лансирање кошта мање, рекао је шеф АЕБ Карлос Моура, који предвиђа да ће се први орбитални лет покренут из Бразила десити у првој половини 2022. године.
Моура такође очекује да ће се договор потписати до краја године са компанијојм Хајперион рокет системс из америчке државе Делавер о коришћењу главне лансирне рампе са Алкантаре, заједно са канадском компанијом Ц6 и Орион АСТ из Вирџиније.
Њихове операције ће у почетку бити усмерене ка скупљању свемирског отпада.
Бразилци планирају да им свемирски програм буде део глобалног лансирног тржишта, вредног 300 милијарди долара годишње.
Бразил ће добити део лансирног тржиста и очекује се да би зарада могла да порасте на 18 милијарди долара до 2029. године.
Препоручујемо
ЕКСКЛУЗИВНО - УРАНИЈУМ И ТЕШКИ МЕТАЛИ ОТКРИВЕНИ У ТКИВУ ГЕНЕРАЛА ПАВКОВИЋА: Из италијанске лабораторије стигли резултати анализа (ФОТО)
У ТУМОРСКОМ ткиву генерала Небојше Павковића, које је 15. септембра послато на анализе у специјализовану лабораторију у Италији, пронађени су уранијум и тешки метали у екстремно високим концентрацијама!
29. 11. 2025. у 08:00
ОТАЦ ПАДАО У НЕСВЕСТ, ХИТНА ИНТЕРВЕНИСАЛА НЕКОЛИКО ПУТА Мучне сцене на сахрани Ане Радовић - Из породичне куће је испратили на вечни починак
ДАНАС је на Златиборском гробљу сахрањена Ана Радовић из Чајетине, која је погинула у тешкој сабраћајној несрећи на магистралном путу код Чачка.
28. 11. 2025. у 14:45
ЈОВАНИН НОВИ ДЕЧКО: Спортиста, бизнисмен, син југословенског рекордера (ФОТО)
ВОДИТЕЉКА Јована Јеремић већ неко време ужива у љубави са боксером Милошем Стојановићем Тигром, сином југословенског кикбоксера Гидре који је поставио светски рекордер.
04. 12. 2025. у 12:31
Коментари (0)