НА "МЕНИЈУ" И ДАТУМ ДИЈАЛОГА: Спремне теме за састанак балканских лидера у Бриселу, могућ разговор о нон-пејперима
ВЕЧЕРА за лидере Западног Балкана, коју следећег уторка организује европски шеф дипломатије Ђозеп Борељ, требало би да буде преломна за наставак дијалога Београда и Приштине.
Фото Танјуг
Како сазнајемо из бриселских дипломатских извора, Борељ ће настојати да убеди премијера привремених институција у покрајини Аљбина Куртија да дијалог буде у врху приоритета његове владе и да се утаначи датум нове рунде разговора. Није искључено ни да на маргинама неформалне вечере дође и до сусрета Куртија и премијерке Србије Ане Брнабић.
Наши саговорници тврде да у врху ЕУ желе да се дијалог на највишем политичком нивоу Београда и Приштине настави пре 24. и 25. јуна, за када је заказан Савет за опште послове ЕУ, на којем би се расправљало о проширењу и донели одређени закључци.
На већ традиционалној вечери шест лидера региона са шефом дипломатије ЕУ биће размотрена целокупна политичка ситуација на Балкану. Очекује се да се дебатује и неколико тзв. нон-пејпера са предлозима решавања отворених питања на Балкану, који су се појавили у последњих месец дана и у којима се чак предлаже и промена граница по етничком принципу.
У понедељак је у Бриселу одржана дебата шефова дипломатија земаља чланица ЕУ заснована на Борељовом нон-пејперу, у којем се констатује да Западни Балкан треба да буде у геополитичкој орбити Уније јер се, како каже, у супротном отвара простор тзв. трећим актерима попут Русије, Кине, Турске и арапских земаља.
Позиције Србије добро су познате и њих ће премијерка потврдити и на вечери у Бриселу. Београд је спреман за наставак дијалога и проналажење компромисног решења у којем једна страна неће добити све, а друга изгубити све, уз инсистирање да Приштина испуни обавезе из до сада потписаних споразума.
ГУСТ РАСПОРЕД САСТАНАКА
ПРЕМИЈЕРКА Брнабић 18. маја путује у Брисел, председник Александар Вучић биће тог дана у званичној посети Прагу. Председница Владе данас ће у Атини учествовати на Економском форуму Делфи, на чијим маргинама ће се састати са премијерима Црне Горе и Грчке, Здравком Кривокапићем и Киријакосом Мицотакисом, као и са председницом Грчке Катерином Сакеларопоулоу.
Препоручујемо
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)
СТАРИЈА ћерка "новосадске барбике" и прослављеног ватерполисте Данила Даче Икодиновића, Хана Икодиновић, израсла је у праву лепотицу и већ одавно јој тепају да је "најлеша ћерка познатих родитеља у Србији".
26. 03. 2026. у 21:36 >> 21:50
Коментари (1)