ВУЧИЋ И РАДЕВ ОТКРИЛИ СПОМЕНИК ЋИРИЛУ И МЕТОДИЈУ: Камен темељац постављен 22. јуна 2018. године (ВИДЕО)
У ДВОРИШТУ гимназије Светих Кирила и Методија у Димитровгарду данас је свечано откривен споменик словенским просветитељима, а церемонији су присуствовали председник Србије Александар Вучић и председник Бугарске Румен Радев.
Фото: Инстаграм
Уз интонирање химни Србије и Бугарске, које су извели припадници Гарде Војске Србије, споменик је откривен у присуству грађана Димитровграда.
Након откривања споменика, председници Вучић и Радев обићи ће реконструисану зграду Гимназије Светих Ћирила и Методија.
Камен темељац за споменик Вучић и Радев поставили су 22. јуна 2018. године.
Иначе, у свим словенским земљама, осим Пољске и Словеније, 24. маја, прославља се Дан Ћирила и Методија, односно Дан словенске књижевности и културе.
У Србији је тај дан проглашен националним празником 2019. године, а у Бугарској је од 1957. године службени празник.
Дан словенске књижевности и културе традиционално се прославља 24. маја као сећање на дан када су 863. године, после свечаности у част обнове Цариграда, светитељи Ћирило и Методије кренули на мисионарски пут међу Словене у Моравску.
Ћирило и Методије, грчка браћа из Солуна, ширили су писменост и хришћанство међу неписменим Словенима у Великоморавској кнежевини и Панонији.
Помагали су културни напредак Словена због чега су остали упамћени као "словенски апостоли".
Направили су и прво писмо Словена - глагољицу.
Након њихове смрти, њихови ученици су наствили њихов просветитељски рад.
Препоручујемо
ВУЧИЋ СА РАДЕВИМ У ДИМИТРОВГРАДУ: За три године се много тога променило и за Србе и за Бугаре! (ВИДЕО)
23. 05. 2021. у 11:41 >> 16:36
ВУЧИЋ ДАНАС У ДИМИТРОВГРАДУ: Састанак са председником Бугарске Руменом Радевим
23. 05. 2021. у 08:13
Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима
БИВША градска одборница Ријеке Ивона Милиновић изненада је преминула синоћ у Ријеци у 39. години. Вест о њеној смрти објављена је на Фејсбук групи Ријечка енциклопедија, а потврдио ју је портал Хрватски гласник са којим је Милиновић сарађивала, као и Нови лист.
17. 04. 2026. у 13:13
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Трагач из "потере" се срушио на под усред емисије: Настао мук у студију, видите реакцију Мемедовића (ВИДЕО)
ВОДИТЕЉ је поставио такмичару питање након којег је у студију уследила неочекивано забавна и занимљива ситуација.
14. 04. 2026. у 08:09
Коментари (0)