ОЗАКОЊЕЊЕ КАСКА ЗБОГ ЛОШЕ ПРОЦЕНЕ: Према садашњем темпу, легализација објеката у граду тешко ће бити завршена у року, до новембра 2023.

М. СТАНОЈКОВИЋ - Г. НОВАКОВИЋ

14. 06. 2021. у 08:51

ПРОЦЕНА градске управе и општинских челника да се послови озакоњења објеката прерасподеле односно поделе општинама, грађанима је уместо олакшања, донела застој. У Секретаријату, основаном да би се искључиво бавио овом надлежношћу, пре годину и по одлучено је да се хиљаде предмета, на захтев општина, пресели под њихово окриље.

ОЗАКОЊЕЊЕ КАСКА ЗБОГ ЛОШЕ ПРОЦЕНЕ: Према садашњем темпу, легализација објеката у граду тешко ће бити завршена у року, до новембра 2023.

Фото З. Јовановић

У пракси се показало да им је то превелики залогај, уз сва остала задужења која већ имају, па изгледа да рок за легализацију свих престоничких објеката до краја 2023. године сигурно неће бити испоштован.

Узевши у обзир податке из свих општина, за свега два до три одсто предмета донета су решења. У фиокама сваке општине скупља прашину између 20.000 и 30.000 предмета о неозакоњеним објекатима, од чега је на стотинак предмета позитивно одговорено од 2020. године, када је овај посао препуштен њима. Иако су надлежни ову одлуку испрва правдали тиме да ће суграђанима посао бити олакшан, јер неће морати да иду с једног краја града на други, већ ће све обављати у локалу, испада да је путовање до главне филијале био најмањи проблем, јер се ни у комшилуку ствари брже не решавају.

- Пре десет година ми смо радили тај посао, а онда је основан Секретаријат којем је поверена искључиво легализација - незванично нам кажу у једној од београдских општина. - Тамо су се нагомилали предмети, па су део посла пребацили нама. У међувремену, кадар је отишао у пензију, на снази је забрана запошљавања, и ми сада немамо довољно људи који би могли само тиме да се баве, јер озакоњење није наш примаран посао. Само неколико људи у општини сада има на хиљаде предмета за легализацију, плус остале надлежности из грађевине. Најлакше је рећи да ми кочимо посао. У ствари, не постижемо.

Када је пре две године одлучено да ће се надлежност делегирати, тврдило се да су општине спремне за овај амбициозни посао. Међутим, резултати говоре другачије. И сам заменик градоначелника Горан Весић, недавно је, за "Новости", оценио да локал није успео да се избори са захтевима.

- Све општине су тражиле да им се преда део предмета за озакоњење и мислио сам да је у реду да људи решавају проблем легализације тамо где живе, а не да путују због једног папира са једног краја града на други - рекао је тада Весић. - Али, показало се да је било боље када је све било централизовано.

Као главни аргумент за споро решавање захтева, махом се наводе нерешени имовинско-правни послови и непотпуна приложена документација. Како смо сазнали, некада грађани немају техничких могућности да прибаве папире. Ипак, јавна је тајна да се митом овакви проблеми неретко решавају.

Ова сумња је додатно подгрејана недавним хапшењем досадашњег председника Општине Палилула Александра Јовичића, коме се на терет ставља да је утицао на одговорно лице за инспекцијске послове да даље утиче на инспекторе, како би се градило без грађевинске дозволе и заштитило од рушења већ подигнуто. Стога, кад грађанима стигне обавештење о допуни докумената, питају се да ли да пробају уз пуну коверту да употпуне документацију.

Било како било, одређен је рок до када ће сви објекти у престоници морати да се легализују. Остаје да се види да ли ће овим темпом то бити завршено до 6. новембра 2023. године.

САГЛАСНОСТ СВИХ ВЛАСНИКА

КАДА је реч о предметима који су остали Граду, од 66.000 озакоњено је само 410 објеката.

- Сматрам да је је једна од жила куцавица то што је Уставни суд укинуо одлуку да објекти могу бити легализовани без сагласности свих власника и корисника на парцели - рекао је Немања Стајић, секретар за послове озакоњења. - Око 95 одсто предмета и у Граду и у општинама јесу индивидуални објекти.

НАДЛЕЖНОСТ НАД 400 КВАДРАТА

НА основу Закона о главном граду и новог Статута града Београда, од 1. јануара 2020. послови легализације до 400 квадрата прешли су у надлежност градских општина. Приградске локалне самоуправе имају ингеренцију на површине до 3.000 метара квадратних. Како је у новембру 2019. године казао заменик градоначелника Горан Весић, на тај начин се исправила неправда која се 2011. догодила, када је легализација централизована.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВО КАДА ТАЧНО СТИЖЕ РАСХЛАЂЕЊЕ: Ови делови Србије биће први на удару пљускова и грмљавине

ЕВО КАДА ТАЧНО СТИЖЕ РАСХЛАЂЕЊЕ: Ови делови Србије биће први на удару пљускова и грмљавине

НАСТАВЉА се топлотни талас у Србији. Већ у подне температура у Смедеревској Паланци достигла је 38 степени. Пред нама је врео дан, а максимална температура и данас ће достићи 41 степен. Очекује се сунчано.

16. 07. 2024. у 14:13

Коментари (0)

БЕЗ ГРУДЊАКА: Вимблдон је увек спектакл, али оно што је урадила Ана Ивановић нико не може да засени (ФОТО)