ЛЕПША ЛИЦА БАЊИЦЕ И ТАША: На пет општина купалишне оазе у које град улаже новац, за идућу годину у плану изградња још пет базена
ОСИМ на градским плажама на Дунаву и на Савском језеру, спас током врелих дана суграђани могу пронаћи и на пет базена.
Ове летње оазе простиру се на исто толико општина, па се Звездара, Стари град, Нови Београд, Вождовац и Палилула могу подичити да пружају разоноду у летњим месецима.
Међутим, да би сачували свој сјај и привукли што више посетилаца, Град Београд уложио је средства да се поједина купалишта обнове. Последње умивање доживели су базени на Бањици. Лане, у јеку епидемије, ново лице добио је "Ташмајдан".
Најкасније од свих, Спортски центар "Вождовац" отворио је крајем јула капије купалишта под ведрим небом. Чекање је вредело, јер после три године кључа у брави, Београђани сада имају амбијент за уживање. Само три недеље биле су потребне радницима да доведу купалиште у ред, али да би се то спровело у дело, било је потребно да се оконча судски спор због којег је базен био закључан.
- У Београду имамо два нова базена, које ће грађани моћи да користе. Нова, јер се суштински користе поново, а иначе направљена су још 1973. године - поносно је пред отварање базена за посетиоце рекао заменик градоначелника Горан Весић.
Ову реконструкцију заједничким снагама урадили су Град Београд, Секретаријат за инвестиције и Општина. Наредне године у плану је да се уреде и унутрашњи базени, јер је циљ да Бањица остане дом ватерполиста Партизана.
Време ванредног стања и епидемиолошке ситуације искоришћено је за извођење велике реконструкције отворених базена при Спортском рекреативном центру "Ташмајдан". Радови су почели пре избијања епидемије, у марту 2019. године, да би капије поносно биле раширене за Београђане у августу. Касније него иначе, али довољно дуго да се житељи Палилуле избрчкају у новом. Вредност овог посла износила је близу 230 милиона динара, без ПДВ. Београђани кажу - вредело је сваке паре. А да је тако сведочи и посета коју ови базени бележе већ током актуелне купалишне сезоне. За "Таш" у срцу престонице ради и температура ваздуха.
- Благо је повећан број посетилаца у односу на претходну сезону, али не преко максимално дозвољеног броја посетилаца - кажу у управи базена. - Такође, у току ове сезоне имамо и топлије време и већи број дана без падавина, што утиче на посету.
Иако је ново корито базена у потпуности бело, вода због рефлексије има азурно плаву боју.
Уграђена је и нова расвета, па ноћно купање представља ужитак. Скакаоница нема, а дубина базена је с једне стране смањена са четири на два метра, па је сада лакше чишћење и загревање воде. Направљено је и ново прохромско корито.
Ниједан базен, осим оних на Кошутњаку, који је при Републичком заводу за спорт, нема скакаоницу. Та чињеница, међутим, суграђанима не смета. Базени "25. мај" на Дорћолу, при Спортском центру "Милан Гале Мушкатировић", "11. април" на Новом Београду и звездарски "Олимп" свакодневно имају посету која превазилази локалне становнике. Забава је загарантована, уз строг надзор спасилачких екипа, које дежурају и брину о безбедности купача. Нажалост, епидемиолошка ситуација смањила је број посетилаца.
Иначе, Младеновчани и житељи Барајева тренутно немају локалне отворене базене.
Међутим, добра воља Града Београда постоји, те ће у наредном периоду бити разматране могућности како да летња сезона оживи и у овим општинама.
ГАЛЕ РЕНОВИРАН 2012.
ОКО 900 милиона динара својевремено је издвојено како би потпуно били реновирани базени СРЦ "Милан Гале Мушкатировић". Током 2012. године обновљени су затворени и отворени базен, кров, стаклена фасада и базенска техника. Објекат је под заштитом Републичког завода за заштиту споменика културе тако да се реконструкцијом није променио спољни изглед, али је зато његова унутрашњост другачија.
Иначе, базени су затворени из безбедносних разлога марта 2006. године и након тога је одлучено да се реконструише цео спортски центар.
НОВЕ ЛОКАЦИЈЕ
- ПЛАНИРАМО да следеће године започнемо изградњу пет отворених базена и то ће бити први пут после више од педесет година да Београд добије нове базене. Један ће бити у Борчи, други поред Хале "Александар Николић", затим у Јужном булевару на Врачару, у Земуну и у Лазаревцу. Тада ћемо моћи да разговарамо са Министарством просвете, науке и технолошког развоја да се пливање уведе као обавезан предмет у основној школи - најавио је недавно заменик градоначелника Горан Весић.
Препоручујемо
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)