КОРОНА "КРОЈИ" СПИСКОВЕ: Интересовање родитеља за продужени боравак деце после наставе
ГРУПЕ за продужени боравак од првог до четвртог разреда биће формиране у септембру, а од развоја епидемиолшке ситуације ће зависити да ли ће бити ограничења броја места, као што се догодило прошле године.

Фото Архива
У школама чекају препоруке Кризног штаба, најпре о почетку школске године, а затим и о продуженом боравку и осталим активностима у школи.
Према речима Славка Гака, секретара за образовање и дечју заштиту, реч је о услузи која је од великог значаја за родитеље који немају коме да оставе децу после школе док су на послу. Он наводи да плате учитеља и учитељица у боравку финансирају Град и Министарство просвете, науке и технолошког развоја.
- Град Београд годишње за ове намене издваја око 150 милиона динара - каже Гак.
- Протекле школске године у 111 београдских школа, које су имале потребу за продуженим боравком, боравило између 7.000 и 8.000 деце у 295 група. Ако се томе придода и број деце који финансира Министарство, укупан број је већи.
Са децом у боравку раде професори разредне наставе, учитељи које ангажују школе, а заинтересовани родитељи се пријављују у школи. Да би једна школа пружила услугу продуженог боравка деце, потребно је да за то има адекватан простор, опрему и наставна средстава. Потребна је иницијатива Савета родитеља, сагласност наставничког већа и одлука школског одбора.
- Број група зависи од интересовања родитеља за ову услугу која је бесплатна - наводи Гак.
- Родитељи плаћају само храну уколико у њиховој школи постоје организовани оброци.
Сама организација оброка и активности деце током боравка су у надлежности школе и то је одговорност директора.
Прошле године су, поједине школе у којима је било велико интересовање за боравак, тражиле уверења за оба родитеља да не могу да раде од куће.
Због пандемије вируса корона и спречавања ширења инфекције, у продуженом боравку у већини школа је било места само за ученике чија оба родитеља морају свакодневно да одлазе на посао, а неке су тражиле и радно време. Разлог је велики број заинтересованих ђака и ограничен простор на четири квадрата и мањак наставника.
У продуженом боравку, у зависности од школе, деца могу имати само ужину или и ручак уз то. Просечна цена ужине је око 80, а ручка од 150 до 200 динара. На месечном нивоу родитељи треба да издвоје око 5.000 динара.

УСЛОВИ У боравку деца могу имати ручак и ужину, Фото П. Милошевић
ДУПЛИРАНЕ ДНЕВНИЦЕ НАСТАВНИЦИМА
Град Београд финансира плате учитељица и учитеља који раде у продуженом боравку за трећи и четврти разред, а на иницијативу надлежних 2018. године је повећана плата учитељим и дуплирао износ дневнице учитељима у продуженом боравку, које су раније износиле 833 динара, па је било и мало заинтересованих за рад.
У школској 2018/2019. години Град је ангажовао и финансирао 176 наставника разредне наставе на пословима продуженог боравка у трећем и четвртом разреду и 45 наставника који су ангажовани у првом и другом разреду. Осим тога, постоје и наставници које ангажује Министарство просвете.

НУКЛЕАРНЕ СИЛЕ БИЛЕ НА ИВИЦИ РАТА, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ОБРТ: "Кључан је био позив једног човека"
У ДРАМИ која је привукла пажњу светске јавности, амерички председник Доналд Трамп јуче је на друштвеним мрежама објавио да су Индија и Пакистан, након четири дана жестоких сукоба дуж границе, пристали на „потпуни и тренутни прекид ватре“.
11. 05. 2025. у 10:48

ПАНИКА У УКРАЈИНИ: Да ли је ово знак да Путин спрема нови напад "орешником"?
РУСИЈА ће 12. и 13. маја привремено затворити ваздушни простор изнад војног полигона и комплекса за лансирање ракета Капустин Јар, преноси украјински одбрамбени портал Militarnyi 10. маја, наводећи могућност тестирања балистичке ракете средњег домета.
10. 05. 2025. у 12:06

"ДА ЛИ СЕ МАКРОН ДРОГИРА?" Јованино питање изазвало смех у студију: "Како да се носе с толиком проблемима..."
ВОДИТЕЉКА Јована Јоксимовић у јутарњем програму на телевизији К1 дотакла се теме Емануела Макрона и спорне ситуације са марамицом и сумњом о употреби опијата, која се проширила друштвеним мрежама.
13. 05. 2025. у 16:57
Коментари (0)