МАЊАК ПРОСТОРА КРАТИ СПИСКОВЕ: Интересовање за ову услугу велико у читавом граду

Б. Б.

13. 09. 2021. у 08:10

У ВИШЕ од стотину основних школа, које имају просторне и кадровске могућности, формиране су групе ученика за продужени боравак.

МАЊАК ПРОСТОРА КРАТИ СПИСКОВЕ: Интересовање за ову услугу велико у читавом граду

Фото Танјуг

Као и сваке године, интересовање родитеља је веће од понуђеног броја места у школама. Због тога су у неким школама предност имала деца чија су оба родитеља запослена. Из градске касе се финансира боравак између 7.000 и 8.000 школараца.

Према речима Славка Гака, секретара за образовање и дечју заштиту, ова услуга је од великог значаја за родитеље који, док су на послу, немају коме да оставе децу пре и после школе. Он наводи да плате учитеља и учитељица у боравку финансирају Град Београд и Министарство просвете, науке и технолошког развоја.

- Град Београд годишње за ове намене издваја око 150 милиона динара - рекао је Гак. - Са децом у боравку раде професори разредне наставе, учитељи које ангажују школе. Да би једна школа пружила услугу продуженог боравка деце, потребно је да за то има адекватан простор, опрему и наставна средства, а програм јој се омогућава по прибављању иницијативе Савета родитеља, сагласности Наставничког већа и одлуке Школског одбора. На иницијативу Града, 2018. године је повећана плата учитељима, јер је ова школска услуга од великог значаја за родитеље.

Фото Н. Фифић

У ОШ "Никола Тесла" у Винчи, која је највећа у Србији, интересовање за продужени боравак је велико, а препоручено је да се пријаве деца чија су оба родитеља запослена.

- Посебно је велика "навала" за школу у Лештанима, што показује оправданост њеног отварања - каже Драгољуб Гачић, директор ове образовне установе. - Нисмо били у могућности да упишемо сву децу у објекту у Лештанима, па је један број ђака упућен у матичну школу у Винчи, уз договор са родитељима, који су то прихватили.

И у ОШ "Павле Савић" у Миријеву тражи се место више у боравку. Мањак простора разлог је што ова школа, коју похађа више од 2.000 ђака, неће моћи да упише у боравак све ученике чији су се родитељи пријавили.

- Имамо по 280 ученика у првом и другом разреду, а у боравку 105 места по разреду - каже Милан Крстић, директор ОШ "Павле Савић". - Дали смо предност самохраним мајкама и запосленим родитељима. Пошто имамо много ђака, мањак учионица нам не дозвољава да упишемо сву децу која су заинтересована. У школи продужени боравак ради од седам до 17 часова, а деца имају ручак, за који је задужена кетеринг служба.

Како истичу у Секретаријату за образовање и дечју заштиту, све школе које траже да организују продужени боравак, а испуњавају услове, добију одобрење.

 

БОРАВАК И ЦЕЛОДНЕВНА НАСТАВА

УЧЕНИЦИ у продуженом боравку имају редован распоред часова, а после или пре наставе време проводе у боравку, обично са децом из различитих одељења истог разреда. Због тога се дешава да део школских обавеза остане и за рад код куће. Време одласка из продуженог боравка није исто за све ученике, јер родитељи у различито време долазе по децу.

У целодневној настави ученици су у школи сваког радног дана од осам часова, а часове имају пре и по подне у блоковима. Школске торбе ученици доносе понедељком, а враћају петком по подне.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице