УЧЕ ПО КЊИГАМА ИЗ ПРОШЛОГ ВЕКА: Уџбеник практичне наставе је из шездесетих година
ЂАЦИ у средњим стручним школама уче из уџбеника који су стари деценијама иако је, у међувремену, технологија рада, поготово у занатским делатностима, знатно напредовала, упозорава Форум средњих стручних школа Београда.
Додатни проблем је што све више ђака, поготово на занатским образовним профилима, долази у школу без књига и учи само из бележака.
Према речима Милорада Антића, председника Форума средњих стручних школа Београда, уџбеници за стручне предмете треба да се прилагоде садашњем времену, потребама привреде и тржишта рада. Он истиче да је појединим лекцијама, које су давно превазиђене, дато превише простора у књигама, али и часова практичне наставе.
- Уџбеник за практичну наставу за фризере је, рецимо, из шездесетих година прошлог века - наводи Антић.
- Ништа није мењано, иако су се фризерске технике мењале, појавиле се неке нове услуге. Зашто би бријању, које ретко ко тражи кад оде у салон, било посвећено 20 лекција? Слично је и са образовним профилима машинске струке, у текстилству, неким занимањима у области електротехнике. Књиге би требало, у одређеним временским периодима, допуњавати новим лекцијама које се тичу напретка технологије у овим областима.
Наш саговорник истиче да ђаке у појединим средњим стручним школама тешко натерати да купе уџбенике, а професорима су по том питању везане руке. Ни родитељи не хају много што им деца у школском ранцу носе једну свеску за све предмете.
- Ученици масовно избегавају да купују књиге, поготово у машинским, текстилним, кожарским школама - каже Антић. - Разредне старешине обавештавају родитеље, али безуспешно. Најчешћи одговор ученика је да немају новца за уџбеник који кошта од 400 до 1.200 динара. То и професорима отежава посао, јер морају да диктирају лекције. И најгоре написана књига је боља од диктирања. Осим учења, књиге су потребне да се обнови градиво, да се упореде неке лекције.
ПРОФЕСОРИ НЕЗАИНТЕРЕСОВАНИ
Антић наводи да су, с обзиром на мале тираже, који се и не продају, и професори незаинтерсовани за писање уџбеника. Како истиче, ни тако мали број књига за стручне предмете који се одштампа се не прода, тако да наставници немају никакав интерес.
Препоручујемо
МИЊА СУБОТА ДОБИЈА УЛИЦУ У БЕОГРАДУ: Познато и место сахране чувеног водитеља
17. 09. 2021. у 09:23
ДО НОВОГ ЛИФТА НА 10 ГОДИНА: Мање интересовање за поправку спољних зидова
15. 09. 2021. у 10:23
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)