ЧУВЕНА ТАПИСЕРИЈА У МУЗЕЈУ: После продаје Сава центра, уочи најављене реконструкције, вредне покретне уметнине преузео Град Београд

М. СТАНОЈКОВИЋ

10. 11. 2021. у 06:47

ВРЕДНУ колекцију уметнина, међу којима је чувена таписерија Јагоде Буић, као и колаж Пеђе Милосављевића, који су красили највећи конгресни центар у престоници, Сава центар, преузео је Музеј града Београда након што је објекат предат компанији "Делта холдинг".

ЧУВЕНА ТАПИСЕРИЈА У МУЗЕЈУ: После продаје Сава центра, уочи најављене реконструкције, вредне покретне уметнине преузео Град Београд

Јелена Медаковић, Фото Танјуг

Док чувено здање чека обнову, вредни предмети послати су на конзервацију, део у музејски депо, а непокретни делови остаће у згради конзервирани и заштићени обавезом новог власника да их чува и после реконструкције.

Аутентичну унутрашњост која је део културног добра, Град је одлучио да сачува пре продаје. Како за "Новости" открива директорка Музеја града Јелена Медаковић, стручњаци ове установе, у холовима, салама и архиви Сава центра пронашли су многобројне вредне примерке.

- Таписерија једне од најпознатијих југословенских уметница, светски познате Јагоде Буић припала је Музеју - објашњава Медаковићева.

Таписерија Јагоде Буић, Фото Приватна архива

- Остале таписерије, које физички нисмо могли да одвојимо, јер су део зидова, остаће конзервиране. Исту судбину дели колаж Пеђе Милосављевића, једно од највреднијих дела изложених у Сава центру. Колаж је јединствен по свом формату и уклапању у јавни простор, па је заштићен пре реконструкције и такође ће остати део простора.

Према речима наше саговорнице, Музеј је дошао и до скулптура Душана Џамоње, Лојзе Долинара, Љубице Злоковић, Габриела Глида:

- Међу познатијим именима ту су и дела Цигарчића, Дејана Калуђеровића, Боре Иљовског.

Дело Пеђе Милосављевића, Фото Приватна архива

Осим уметничких дела, специфичност и аутентичност ентеријера Сава центра представља и јединствен мобилијар, који је такође, сада део новоформиране музејске збирке, коју чине предмети индустријског дизајна.

Фото Приватна архива

- Лимене столице, које је архитекта Сава центра Стојан Максимовић 1976. године за потребе отварања поручио из Италије свакако су међу вредним примерцима - каже директорка Музеја града.

- Оне су у лошем стању, али биће обновљене.

Ту је и оригинални шанк из хола, специфична расвета, други комади намештаја, као и оригинална макета Сава центра.

Сведочанство о бројним догађајима и манифестацијама које су се збиле унутар зидина највеће конгресне дворане сачуваће, такође, Музеј.

Приликом пописивања и процене вредних предмета, стручњаци су дошли и до богате архиве.

- Музеј је преузео и богату фото и другу документацију, која сведочи о многим важним догађањима за Град Београд попут Феста и Самита несврстаних. Тако да је ово важно не само за кутлурну већ и за историјску збирку - напомиње Медаковићева.

Фото Промо

Један од услова конкурса за продају Сава центра био је да нови власник не мења намену објекта које је у међувремену постало културно добро, као и да не може да мења архитектонске специфичности због којих је и заштићен. Осим улагања од минимално 50 милиона динара, услов је био да уметничка дела остану у власништву Града Београда. За уметничка дела која нису покретна и која су уграђена у саму унутрашњост, власник, односно "Делта", потписао је уговор са Музејом града у коме се обавезује да ће да их сачува.

Део угоститељског објекта у Сава центру, Фото Приватна архива

ЗБИРКА ИНДУСТРИЈСКОГ ДИЗАЈНА

КОЛИЧИНА предмета биће довољна, објашњава Јелена Медаковић, да допуни тек основану збрику индустријског дизајна. Међу њима је и недавно набављен чувени црвени киоск, који се у прошлости налазио широм светских метропола. Однедавно једна такав краси Тајм сквер у Њујорку.

ИЗЛОЖЕНИ У "ДЕЛТИНОМ" ИЗЛОГУ

НЕКА дела биће дата компанији "Делта холдинг" на једногодињшу позајмицу. Она ће бити изложена у неком "Делтином" простору и биће доступна широј јавности након чега ће бити враћена Музеју града Београда.

Сава центар био је и звезда изложбе "Конкретна утопија: Архитектура у Југославији 1948-1980." која је отворен у јулу 2018. године у Музеју модерне уметности МОМА у Њујорку.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕМПЕРАТУРА ПАДА ЗА 15 СТЕПЕНИ?! Метеоролог Тодоровић за Новости открива какво нас време очекује следеће недеље

ТЕМПЕРАТУРА ПАДА ЗА 15 СТЕПЕНИ?! Метеоролог Тодоровић за "Новости" открива какво нас време очекује следеће недеље

СРБИЈУ је захватио топлотни талас какав се не памти, а јуче је у нашој земљи био најтоплији дан са максималним температурама од 36 до чак 42 степена.

17. 07. 2024. у 15:24

СТРАШНЕ ВЕСТИ ЗА УКРАЈИНУ ИЗ БЕРЛИНА: Немачке власти ће преполовити војну помоћ Кијеву

СТРАШНЕ ВЕСТИ ЗА УКРАЈИНУ ИЗ БЕРЛИНА: Немачке власти ће преполовити војну помоћ Кијеву

ОЧЕКУЈЕ се да ће немачке власти у среду одобрити буџет за 2025. у коме ће 4 милијарде евра бити издвојено за војну подршку Украјини, уместо 8 милијарди у 2024, преноси Ројтерс, позивајући се на нацрт документа.

17. 07. 2024. у 11:27

Коментари (0)