ПАЦИЈЕНТА НИСУ НИ ВИДЕЛИ ТРИ ГОДИНЕ: Ђаци медицинских школа ускраћени за практичну наставу у здравству
ВЕЋ трећу школску годину, ђаци неких средњих стручних школа ускраћени су за часове практичне наставе у реалном окружењу будућег радног места. У најтежој ситуацији су, свакако, ученици медицинских школа, који од марта прошле године нису крочили у болницу, операциону салу, породилиште, нити видели пацијента уживо. Матурски испити су се, прошле године, уместо у болницама, полагали у школама, а тешко да ће се и ове нешто променити.

Практични део обавља се у кабинетима / Фото И. Маринковић
Иако образовне установе имају најмодернија наставна средстава за учење и вежбање разних медицинских интервенција, "корона генерације" медицинских сестара и техничара у трећој и четвртој години ће, ипак, остати ускраћене за непосредни контакт са пацијентом и болничким окружењем. Први сусрет са конкретним болесником имаће тек, по свему судећи, када почну да раде.
- Блок настава, коју су пре избијања пандемије ђаци имали у болницама, сада се одвија у болесничкој соби у школи, која је опремљена као у реалном окружењу - објшањава Радица Стојановић, директорка Медицинске школе "Надежда Петровић" у Земуну. - Ученици вежбају на најсавременијим луткама, које имитирају живе пацијенте. Они уче да ваде крв, давање инјекције, стављање брауниле, катетера, давање инфузије. Ипак, и поред потпуно реалистичне практичне наставе, свакако да ђацима недостаје непосредни контакт са пацијентима и рад у здравственим установама.
Електротехничке и машинске школе, углавном, имају услове да већи део практичне наставе обављају у специјализованим кабинетима и радионицама. Такође, и будући физиотерапеути и стоматолошки техничари нису превише ускраћени када је у питању учење кроз рад у непосредном радном окружењу. Будући кувари и конобари су се ове школске године вратили у хотеле и ресторане.
- Ђаци су пресрећни што поново одлазе на праксу у угоститељске објекте - каже Драгутин Миличић, директор Угоститељско-туристичке школе у Новом Београду. - Иако имамо могућности и да је организујемо у школи, не може се поредити са радом у будућем радном окружењу. Због актуелне епидемиолошке ситуације, смањили смо групе, па тако, уместо, четири на праксу иду по два ученика.
ИЗДВАЈАЊЕ 1.000 ЕВРА ПО УЧЕНИКУ
ЗА школовање једног ученика у средњој стручној школи држава издваја око 1.000 евра годишње, у зависности о ком се образовном профилу ради.
Тај новац је, очигледно, биће беспотребно утрошен, пошто деца улазе у трећу годину школовања без практичне наставе, која им је најбитнија.
Препоручујемо

ПРОФЕСОРА ЛЕКАРА НЕМА НА ЧАСОВИМА: Корона ремети одвијање наставе у медицинским школама
27. 10. 2021. у 11:09

НЕМА ПРОФЕСОРА СПЕЦИЈАЛИСТА: Проблеми са недостатком кадрова медицинске струке
20. 10. 2021. у 12:33

ЗА ВОЛОНТЕРЕ КОЈИ СУ ПОМАГАЛИ У ИМУНИЗАЦИЈИ: Захвалнице уечницима 27 медицинских школа
17. 06. 2021. у 15:51

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)