ПАЦИЈЕНТА НИСУ НИ ВИДЕЛИ ТРИ ГОДИНЕ: Ђаци медицинских школа ускраћени за практичну наставу у здравству
ВЕЋ трећу школску годину, ђаци неких средњих стручних школа ускраћени су за часове практичне наставе у реалном окружењу будућег радног места. У најтежој ситуацији су, свакако, ученици медицинских школа, који од марта прошле године нису крочили у болницу, операциону салу, породилиште, нити видели пацијента уживо. Матурски испити су се, прошле године, уместо у болницама, полагали у школама, а тешко да ће се и ове нешто променити.

Практични део обавља се у кабинетима / Фото И. Маринковић
Иако образовне установе имају најмодернија наставна средстава за учење и вежбање разних медицинских интервенција, "корона генерације" медицинских сестара и техничара у трећој и четвртој години ће, ипак, остати ускраћене за непосредни контакт са пацијентом и болничким окружењем. Први сусрет са конкретним болесником имаће тек, по свему судећи, када почну да раде.
- Блок настава, коју су пре избијања пандемије ђаци имали у болницама, сада се одвија у болесничкој соби у школи, која је опремљена као у реалном окружењу - објшањава Радица Стојановић, директорка Медицинске школе "Надежда Петровић" у Земуну. - Ученици вежбају на најсавременијим луткама, које имитирају живе пацијенте. Они уче да ваде крв, давање инјекције, стављање брауниле, катетера, давање инфузије. Ипак, и поред потпуно реалистичне практичне наставе, свакако да ђацима недостаје непосредни контакт са пацијентима и рад у здравственим установама.
Електротехничке и машинске школе, углавном, имају услове да већи део практичне наставе обављају у специјализованим кабинетима и радионицама. Такође, и будући физиотерапеути и стоматолошки техничари нису превише ускраћени када је у питању учење кроз рад у непосредном радном окружењу. Будући кувари и конобари су се ове школске године вратили у хотеле и ресторане.
- Ђаци су пресрећни што поново одлазе на праксу у угоститељске објекте - каже Драгутин Миличић, директор Угоститељско-туристичке школе у Новом Београду. - Иако имамо могућности и да је организујемо у школи, не може се поредити са радом у будућем радном окружењу. Због актуелне епидемиолошке ситуације, смањили смо групе, па тако, уместо, четири на праксу иду по два ученика.
ИЗДВАЈАЊЕ 1.000 ЕВРА ПО УЧЕНИКУ
ЗА школовање једног ученика у средњој стручној школи држава издваја око 1.000 евра годишње, у зависности о ком се образовном профилу ради.
Тај новац је, очигледно, биће беспотребно утрошен, пошто деца улазе у трећу годину школовања без практичне наставе, која им је најбитнија.
Препоручујемо

ПРОФЕСОРА ЛЕКАРА НЕМА НА ЧАСОВИМА: Корона ремети одвијање наставе у медицинским школама
27. 10. 2021. у 11:09

НЕМА ПРОФЕСОРА СПЕЦИЈАЛИСТА: Проблеми са недостатком кадрова медицинске струке
20. 10. 2021. у 12:33

ЗА ВОЛОНТЕРЕ КОЈИ СУ ПОМАГАЛИ У ИМУНИЗАЦИЈИ: Захвалнице уечницима 27 медицинских школа
17. 06. 2021. у 15:51

НОВИНАР БИ ЗА ОВУ РЕЧЕНИЦУ У СВАКОЈ ДРЖАВИ ЗАВРШИО У ЗАТВОРУ: Полицију и тужилаштво који раде свој посао назива “одметнути део”
ОВО што се назива новинаром Нове С у јутарњем програму изговорио је реченицу због које би у свакој држави завршио у затвору.
30. 06. 2025. у 07:38

ХАМНЕИ ПРЕВАРИО ТРАМПА: Америка гађала празно нуклеарно постројење?
ВИСОКИ ирански извори рекли су Реутерсу да је већина високо обогаћеног уранијума на локацији Фордо уклоњена пре америчког напада.
22. 06. 2025. у 10:37

"СЛАГАЛИЦА" ОВО НЕ ПАМТИ: Такмичар од беса полупао тастер
КВИЗ "Слагалица" ретко има несвакидашње ситуације током емитовања, али се необични тренуци дешавају, као и у сваком програму уживо.
29. 06. 2025. у 14:51
Коментари (0)