ОДБОРНИЦИ УСВОЈИЛИ ВУЧИЋЕВУ ИНИЦИЈАТИВУ: Лева обала Саве убудуће ће се звати Обала јасеновачких жртава
ЛЕВА обала Саве у Београду убудуће ће се звати Обала јасеновачких жртава.

Фото: Архива Новости
Ову иницијативу председника Србије Александра Вучића усвојили су одборници Скупштине града Београда на данашњој седници. Такође, они су прихватили и предлог да део Далматинске улице, на делу од Таковске до Џорџа Вашингтона понесе име Владете Јеротића (1924—2018) - знаметнитог српског неуропсихијатра, филозофа, књижевника и академика САНУ.
Одлучено је да се Сплитска улица на Вождовцу преименује у Улицу Јустинијана Првог, Госпићка у Улицу Ивана Стојановића, а Сушачка у Драгиње Гавриловић.
Нова улица у насељу Београд на води, која води од зграде поште на Савском тргу до пешачке зоне код главне куле зваће се Улица вожда Ђорђа Стратимировића. Још једна улица на Савском венцу промениће име, београдски одборници су усвојили да се Улица Аугуста Цесареца промени у Цара Ираклија.
Улица Матије Гупца у Раковици зваће се Улица Јелке Бојкић Макавејев. Део Подавалске у Раковици, од броја 60 до 110, зваће се Улица светог владике Николаја Жичког.
И две улице на Звездари имају нова имена. Београдски одборници изгласали су да се Улица бана Младена промени у Улицу Никше Градија, а Супилова се сада зове Улица Косаре Цветковић.
- Београд је био главни град различитих држава, што је допринело томе да се један део српске историје скрива, па тако имамо један број улица које немају никакве везе са Србијом нити су наш народ задужили на било који начин, али су те личности и топоними одговарали тадашњој идеологији - рекао је заменик градоначелника Горан Весић. - Штросмајер неће више имати улицу у Земуну, јер он ни на који начин није задужио наш народ и нема потребе да га се сећамо. Он је рекао да су Срби највећа претња Хрватима. Уместо њега, та улица зваће се Улица кнеза Павла Карађорђевића. Он је управљао нашом земљом у једном тешком периоду, после убиства његовог брата Александра. Ако ништа друго, заслужио је улицу због слика и уметничких дела које је оставио Народном музеју. Неправедно смо заборавили и принцезу Оливеру, ћерку Лазара Хребељановића која је Бајазиту послата као жртва да би се спасла Србија. Она такође данас добија улицу у Београду.
Препоручујемо

ДОНЕТА ОДЛУКА НА СКУПШТИНИ ГРАДА: Порез на имовину неће бити увећан за следећу годину
29. 11. 2021. у 10:46

НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: У Београду 62 одсто грађана примило две дозе вакцине
29. 11. 2021. у 11:14

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)