"МИТИЋЕВА РУПА" У РУКАМА ВЛАСНИКА: Породице оствариле право на повраћај имовине
ВИШЕ десетина породица у протеклих неколико месеци и година успешно је остварило право на повраћај дела одузете имовине која се налази на Славији, саопштила је Мрежа за реституцију.
- Враћањем грађевинског земљишта у натуралном облику током претходних година, сувласници онога што је пежоративно годинама називано "Митићева рупа", постале су породице Костић, Моловић, Ненић, Николић, Петровић, Церовић, Мирковић, Милошевић, Ђорић, Плавшић, Пецић, Мирковић, Митић и многи други. Поступци реституције за још неколико породица су у току, али је и поред тога извесно да ће део земљишта остати у својини Србије, односно Града Београда - кажу у Мрежи.
Овим породицама је, после више од 20 година борбе, како наводе, враћено само грађевинско земљиште, али не и вишеспратнице које су ту постојале, будући да су после рата порушене.
Један од порушених објеката припадао је Светозару Милошевићу, казанџији из Пирота.
Зграду је саградио 1929. године, у тадашњој Хартвиговој 3 (потоња Београдска улица). Он је пешке дошао у Београд заједно са земљаком Владом Митићем.
- Нажалост, немогуће је вратити животе оних предака који су и физички ликвидирани у походима на ову имовину - кажу у Мрежи за реституцију, и подсећају да је било покушаја да се овај плац током деценија додели различитим иневститорима, од појединих бизнисмена, преко Беобанке, Дафимент банке, "Паркинг сервиса", до "Хидротехнике", што је спречено реституцијом.
Део који је припадао наведеним породицама последњи пут је градска власт намеравала да поклони током 2002. године, али је због противљења власника и протеста грађана покушај осујећен.
- Тако је настао привремени парк, као жеља власника да до реституције, привремено и без накнаде, уступе свим Београђанима овај простор - поручују из Мреже.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
КАЗНЕ СУ ПАПРЕНЕ: Ствар коју морате имати у ауту - а морате водити рачуна и о РОКУ трајања
У ЗАКОНУ о безбедности саобраћаја дефинисано је да се у возилима мора налазити нови комплет прве помоћи (тип Б) са прецизно дефинисаним садржајем.
17. 12. 2024. у 10:05
Коментари (0)